★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Salamanca Invitational Wrestling Tournament
January 28, 2011 - January 29, 2011 @ Salamanca Central High School (Salamanca, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Seneca [PA] 192, Niagara Wheatfield 181, Canisteo-Greenwood 150.5, Port Allegany [PA] 150, Pioneer 141, Williamson [PA] 138, Falconer 125.5, Brockway [PA] 118.5, Erie Central Tech [PA] 109, Youngsville [PA] 103.5, Olean 95.5, Salamanca 85, Randolph 84, Cattaraugus-Little Valley 82.5, Coudersport [PA] 66, Maple Grove 62, Pine Valley 58.5, Oswayo Valley [PA] 56.5, Campbell-Savona 49, Warsaw 47.5, Bolivar-Richburg 44, Venago Catholic [PA] 4

Championship Final (1st)

 96  Randy Grey (CLV) > Nate Hosmer (CG) fall 3:27
103  Logan Everett (Williamson) > Hanna Grisewood (Warsaw) technical fall 19-3
112  Branden Muntz (Falconer) > Cyle Yaple (Seneca) decision 15-8
119  Joel Rosko (CS) > Josh Griffith (Warsaw) decision 3-2
125  Kyle Bova (Coudersport) > Tyler Wiedemann (Pioneer) decision 6-4
130  Chet Tanner (PA) > Joe Malvestuto (NW) major decision 15-4
135  Zach Marra (Olean) > Brandon Price (Pioneer) decision 7-3
140  Garret Smith (Seneca) > Jim Shuster (Williamson) decision 5-0
145  Ben Haas (Salamanca) > Ryan Grey (CLV) technical fall 5:47 15-0
152  Joe Hibler (Seneca) > Tyler Newton (BR) fall 5:44
160  Jerrold Roosa (Randolph) > Nate Smith (Seneca) SV 4-2 (1OT)
171  Tony Lock (Pioneer) > Brandon Mills (CG) decision 3-2
189  Jake Kelly (NW) > Luke Wilson (OV) fall 2:56
215  Matt Mongera (Seneca) > Adam Donner (NW) decision 2-0
285  Joel Yahner (Brockway) > Zach Manning (PA) decision 7-2

Consolation Final (3rd)

 96  Jared Price (Pioneer) > Kyle Blake (Falconer) fall 2:02
103  Kyle Ross (Falconer) > Nick Hosmer (CG) decision 2-0
112  Tyrus Hamlin (Williamson) > Trevor McWhorter (Williamson) major decision 11-3
119  Ernesto Laureano (ECT) > Dean Venturin (NW) major decision 11-2
125  Kevin Pier (Seneca) > Phil Mancuso (ECT) decision 1-0
130  Jake Baer (Olean) > Joe Ordway (CG) major decision 9-0
135  D.J. Forrest (Brockway) > Samuel Colebert (OV) decision 7-5
140  Jesse Anderson (Falconer) > Brad Goddreau (PA) fall 2:48
145  Nick Lucas (Youngsville) > Trevor Hartless (Brockway) decision 6-1
152  Derrick Din (CG) > Leighton Caskey (MG) decision 5-1
160  Corey Vail (Pioneer) > Khlique Harris (ECT) default
171  Kris Schimek (PV) > Marcus Dwaileebe (Olean) decision 7-1
189  Nick Budd (PA) > Jaykup Durlin (Youngsville) decision 5-1
215  Zach Brinkley (Brockway) > Macory Button (Williamson) fall 0:42
285  Max Antone (NW) > Ben Fluent (Randolph) decision 6-5

Consolation Final (5th)

 96  Jon Anderson (MG) > Ryan Ploetz (NW) fall 4:58
103  Gabe Grey (CLV) > Devon Park (Brockway) decision 5-3
112  Marcus Popp (NW) > Matt Mondo (Pioneer) decision 2-0
119  Ricky Schweickhard (NW) > Dominick Yacovoni (Olean) decision 6-2
125  Nick Yachetta (Falconer) > Alec Venturin (NW) SV 5-3 (1OT)
130  Hunter Proctor (Youngsville) > James McLean (Pioneer) decision 7-6
135  John Schimek (PV) > Andy Rodman (Olean) decision 8-1
140  Devon Paul (CS) > Austin Baker (CG) decision 2-1
145  Joe Davis (BR) > Dyquain Rogers (ECT) fall 1:41
152  Alex Gular (PA) > Nathan Hartless (Brockway) decision 4-2 (1OT)
160  Ryan Kio (PA) > Colin Hosmer (CG) technical fall 15-0
171  Trevor Beiter (Seneca) > Dustin Lewis (Salamanca) decision 7-2
189  Andrew Welton (ECT) > Thomas Cornell (Randolph) decision 3-1
215  William Hackett (Salamanca) > Tim Suydan (Youngsville) decision 8-2
285  Aaron Neimeyer (Youngsville) > Jon Dolling (PV) major decision 13-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Salamanca Invitational Wrestling Tournament)