★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Kenneth Haines Memorial Tournament
December 28, 2011 - December 29, 2011 @ Laker Hall, SUNY Oswego (Oswego, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Fulton 290.5, Fairport 279.5, Pittsford 174.5, Niagara Wheatfield 161, Canastota 150, Chenango Valley 128, Adirondack 124, South Jefferson 123, Guilderland 115.5, Hannibal 114, Horace Greeley 111, Mexico 102.5, Christian Brothers Academy/Jamesville-Dewitt 87, Canton 78, East Rochester 70.5, Watertown 58, Marcellus 57, Altmar-Parish-Williamstown/Pulaski 54, Cato-Meridian 45.5, Beaver River 26, Oneida 22

Outstanding Wrestler Award - Zach Zupan (Canastota)

Championship Final (1st)

 99  Mitchell Woodworth (Fulton) > Ryan O'Rourke (Adirondack) major decision 13-0
106  Thomas Hill (Fulton) > Michael Lainhart (Guilderland) decision 5-2
113  Jeff O'Lena (ER) > Andy Pieri (Fairport) fall 3:24
120  Brady Baron (Pittsford) > Pat Webster (Adirondack) decision 4-1
126  Dustin Greene (CV) > Marcus Popp (NW) decision 6-1
132  Ricky Schweickhard (NW) > Dan Wyman (Hannibal) decision 1-0
138  Aaron Benedict (CBAJD) > Adam Greene (CV) fall 5:20
145  Kyle Halliday (CV) > Tyler Spann (Adirondack) decision 7-4
152  Devon Viscome (Fulton) > Tony Torrese (Fulton) decision 5-4
160  Nick Woodworth (Fulton) > Matt Fisher (Oneida) fall 2:00
170  Zach Zupan (Canastota) > Logan Laflamme (SJ) major decision 19-6
182  Ben Honis (CBAJD) > Dennis Williams (Watertown) decision 10-6
195  Scott Wymbs (HG) > Jake Kelly (NW) decision 5-3
220  Josh Lackey (Fairport) > Max Antone (NW) decision 7-2
285  Dakota Taylor (Fairport) > Jacob Morris (Canastota) decision 1-0

Consolation Final (3rd)

 99  Dustin Ouellette (Hannibal) > Sean Vogel (Fairport) decision 8-1
106  Zack Barker (Fairport) > Shane Helbig (NW) major decision 11-0
113  Trevor Gross (Pittsford) > James Arao (Fairport) decision 10-3
120  Jeff Gould (Pittsford) > Jacob Mapley (CM) major decision 9-0
126  Mark Leet (Fairport) > Curtis Barney (Canton) decision 7-3
132  Leslie Brown (Fairport) > Nic Rider (ER) decision 3-2
138  Jacob Pincus (Pittsford) > Alex Race (Hannibal) decision 7-3
145  Adam Wallace (Fulton) > J.T. Romagnoli (CBAJD) decision 7-1
152  Trevor Allard (Mexico) > Fritz Kaltenbach (Fairport) fall 1:58
160  Cody Houppert (BR) > Pat Falter (CM) decision 5-0
170  Dillon Mosher (CV) > Jacob Woolson (Mexico) decision 3-1
182  Devin Riegler (Adirondack) > Wyatt Albanese (Canastota) fall 2:53
195  Colton Kells (Fairport) > Dana Palmer (APWP) decision 7-1
220  Travis Conklyn (Canastota) > John Cavaretta (Marcellus) decision 7-3
285  Jess Mesick (Guilderland) > Brennan Roberge (Fulton) decision 4-3

Consolation Final (5th)

 99  Derek Spann (Adirondack) > Ryan Brown (Canton) fall 2:59
106  Bryan Ruggeri (Fairport) > Austin Whitney (Fulton) decision 7-3
113  Greg Jodway (Fulton) > Kirby Atlas (HG) fall 0:58
120  Ben Blasier (Mexico) > Brian O'Leary (Watertown) major decision 10-0
126  Matt Lauro (CBAJD) > Jon Russo (HG) decision 3-0
132  Travis Purdy (APWP) > Billy Rinauto (Canastota) fall 4:54
138  Cody Rudolfs (Pittsford) > Anthony Bell (Fairport) decision 3-2
145  Nick Haluska (Guilderland) > Pat Van Bortle (Fairport) decision 7-6
152  Dominic Sesso (Mexico) > Scott Strang (Pittsford) decision 2-1
160  Ryan Vansice (Pittsford) > Jesse Futia (Guilderland) decision 2-0
170  Jesse Puchales (Canastota) > John Burchim (Hannibal) fall 2:42
182  Derek Owen (Fulton) > Joe Defranco (SJ) forfeit
195  Steve Fallon (Canastota) > Ryan Charlebois (SJ) decision 9-4
220  Taylor Scranton (APWP) > Kenton Decross (Pittsford) forfeit
285  Brent Lobien (HG) > Kyle Denny (SJ) fall 4:05

Consolation Final (7th)

 99  Vinnie Falvo (NW) > Josh Logiudice (Guilderland) decision 5-3
106  James Lamson (Watertown) > Mitchell Shambo (Mexico) decision 8-4
120  Cody Jones (SJ) > Codey Bond (Canton) decision 5-3
126  Connor Aldash (Fulton) > Brandon Brusino (NW) decision 4-1
132  Mitchell Klein (HG) > Michael Eddy (Fulton) decision 6-2
138  Zameer Azizi (Fairport) > Justin Tripp (BR) decision 11-4
145  Ray Eastman (Mexico) > Mike Orbeta (HG) fall 1:35
152  Nate Long (Marcellus) > Matt Jones (Guilderland) fall 2:01
160  Daniel Smith (SJ) > Joel Grychewicz (CV) decision 3-0
170  Connor Creedon (Fairport) > Thomas Lombard (Canton) decision 10-6
182  Jacob Morse (Canton) > Xavier Johnson (Canastota) fall 2:36
195  Chad Howard (Pittsford) > Billy Marino (HG) decision 3-2
220  Martin Dervisholli (ER) > Mike McGill (Guilderland) decision 3-1
285  Mountain Raley (Fulton) > Austin Johnson (NW) fall 2:27

Championship Semifinals

 99  Ryan O'Rourke (Adirondack) > Ryan Brown (Canton) fall 2:45
 99  Mitchell Woodworth (Fulton) > Derek Spann (Adirondack) major decision 13-5
106  Michael Lainhart (Guilderland) > Austin Whitney (Fulton) fall 1:15
106  Thomas Hill (Fulton) > Zack Barker (Fairport) decision 5-3
113  Jeff O'Lena (ER) > James Arao (Fairport) fall 1:03
113  Andy Pieri (Fairport) > Trevor Gross (Pittsford) major decision 12-2
120  Pat Webster (Adirondack) > Jeff Gould (Pittsford) decision 5-2
120  Brady Baron (Pittsford) > Jacob Mapley (CM) fall 2:40
126  Dustin Greene (CV) > Curtis Barney (Canton) fall 1:33
126  Marcus Popp (NW) > Matt Lauro (CBAJD) major decision 9-0
132  Dan Wyman (Hannibal) > Billy Rinauto (Canastota) major decision 11-3
132  Ricky Schweickhard (NW) > Leslie Brown (Fairport) decision 5-3
138  Adam Greene (CV) > Alex Race (Hannibal) major decision 13-1
138  Aaron Benedict (CBAJD) > Jacob Pincus (Pittsford) decision 8-6
145  Tyler Spann (Adirondack) > Adam Wallace (Fulton) decision 13-8
145  Kyle Halliday (CV) > J.T. Romagnoli (CBAJD) fall 1:44
152  Tony Torrese (Fulton) > Dominic Sesso (Mexico) decision 1-0
152  Devon Viscome (Fulton) > Trevor Allard (Mexico) fall 2:33
160  Nick Woodworth (Fulton) > Ryan Vansice (Pittsford) fall 3:49
160  Matt Fisher (Oneida) > Cody Houppert (BR) decision 5-3
170  Zach Zupan (Canastota) > Jacob Woolson (Mexico) fall 2:22
170  Logan Laflamme (SJ) > Jesse Puchales (Canastota) decision 11-6
182  Ben Honis (CBAJD) > Derek Owen (Fulton) decision 4-1
182  Dennis Williams (Watertown) > Joe Defranco (SJ) decision 8-7
195  Jake Kelly (NW) > Dana Palmer (APWP) fall 1:03
195  Scott Wymbs (HG) > Colton Kells (Fairport) fall 3:11
220  Josh Lackey (Fairport) > Kenton Decross (Pittsford) forfeit
220  Max Antone (NW) > Taylor Scranton (APWP) fall 3:17
285  Dakota Taylor (Fairport) > Jess Mesick (Guilderland) fall 4:41
285  Jacob Morris (Canastota) > Brennan Roberge (Fulton) decision 4-0

Championship Quarterfinals

 99  Mitchell Woodworth (Fulton) > Jacob Lehr (CV) fall 0:49
 99  Derek Spann (Adirondack) > Sean Vogel (Fairport) major decision 8-0
 99  Ryan O'Rourke (Adirondack) > Dustin Ouellette (Hannibal) decision 4-0
 99  Ryan Brown (Canton) > Josh Logiudice (Guilderland) decision 7-5
106  Thomas Hill (Fulton) > Mitchell Shambo (Mexico) fall 2:47
106  Zack Barker (Fairport) > Aleksei Cartagena (Pittsford) fall 3:18
106  Austin Whitney (Fulton) > Billy Liberati (CV) fall 3:59
106  Michael Lainhart (Guilderland) > Bryan Ruggeri (Fairport) decision 2-0
113  Jeff O'Lena (ER) > Nate Walker (Canastota) technical fall 16-0
113  James Arao (Fairport) > Greg Jodway (Fulton) decision 4-2
113  Andy Pieri (Fairport) > Dennis Spaulding (Hannibal) major decision 13-4
113  Trevor Gross (Pittsford) > Kirby Atlas (HG) fall 3:04
120  Pat Webster (Adirondack) > Codey Bond (Canton) fall 0:34
120  Jeff Gould (Pittsford) > Wilmer Jiminez (Fulton) fall 4:16
120  Jacob Mapley (CM) > Anthony Colon (CV) decision 8-2
120  Brady Baron (Pittsford) > Greg Hadcock (Hannibal) fall 0:17
126  Dustin Greene (CV) > Cody Woolson (Mexico) fall 4:39
126  Curtis Barney (Canton) > Michael Pleskach (Watertown) fall 2:46
126  Marcus Popp (NW) > Jon Russo (HG) decision 8-3
126  Matt Lauro (CBAJD) > Connor Aldash (Fulton) decision 4-3
132  Ricky Schweickhard (NW) > Mitchell Klein (HG) decision 7-0
132  Leslie Brown (Fairport) > Nic Rider (ER) decision 9-8
132  Billy Rinauto (Canastota) > Alec Venturin (NW) decision 9-4
132  Dan Wyman (Hannibal) > Johann Ambach (Fulton) major decision 14-5
138  Adam Greene (CV) > Wesley Howard (SJ) decision 5-1
138  Alex Race (Hannibal) > Anthony Bell (Fairport) fall 3:24
138  Jacob Pincus (Pittsford) > Zameer Azizi (Fairport) fall 4:54
138  Aaron Benedict (CBAJD) > Sam Hauser (ER) technical fall 15-0
145  J.T. Romagnoli (CBAJD) > Nick Haluska (Guilderland) decision 6-2
145  Kyle Halliday (CV) > Ray Eastman (Mexico) decision 9-2
145  Tyler Spann (Adirondack) > Matt Dempsey (Marcellus) fall 1:20
145  Adam Wallace (Fulton) > Anthony Micaroni (Canastota) fall 1:51
152  Tony Torrese (Fulton) > Ryan Long (Marcellus) fall 3:39
152  Dominic Sesso (Mexico) > Scott Strang (Pittsford) decision 2-0
152  Trevor Allard (Mexico) > Ray Bortle (Hannibal) fall 1:56
152  Devon Viscome (Fulton) > Matt Jones (Guilderland) fall 2:27
160  Cody Houppert (BR) > Pat Falter (CM) fall 3:16
160  Matt Fisher (Oneida) > Daniel Smith (SJ) decision 3-0
160  Ryan Vansice (Pittsford) > Joel Grychewicz (CV) decision 1-0
160  Nick Woodworth (Fulton) > Jesse Futia (Guilderland) fall 3:25
170  Zach Zupan (Canastota) > Connor Creedon (Fairport) fall 1:57
170  Jacob Woolson (Mexico) > Dillon Mosher (CV) decision 6-1
170  Jesse Puchales (Canastota) > John Burchim (Hannibal) fall 3:41
170  Logan Laflamme (SJ) > Thomas Lombard (Canton) major decision 14-4
182  Ben Honis (CBAJD) > Tyler Schaefer (Pittsford) decision 2-0
182  Derek Owen (Fulton) > Xavier Johnson (Canastota) fall 0:39
182  Dennis Williams (Watertown) > Devin Riegler (Adirondack) major decision 11-1
182  Joe Defranco (SJ) > Jacob Morse (Canton) fall 1:32
195  Colton Kells (Fairport) > Ryan Charlebois (SJ) fall 1:24
195  Scott Wymbs (HG) > Chad Howard (Pittsford) decision 5-3
195  Dana Palmer (APWP) > Steve Fallon (Canastota) decision 6-4
195  Jake Kelly (NW) > Billy Marino (HG) fall 0:22
220  Max Antone (NW) > Travis Conklyn (Canastota) fall 1:30
220  Taylor Scranton (APWP) > Chris Bixby (Fulton) decision 7-3
220  Kenton Decross (Pittsford) > John Cavaretta (Marcellus) decision 6-0
220  Josh Lackey (Fairport) > Mike McGill (Guilderland) fall 3:30
285  Dakota Taylor (Fairport) > Mountain Raley (Fulton) fall 5:47
285  Jess Mesick (Guilderland) > Brent Lobien (HG) fall 5:11
285  Jacob Morris (Canastota) > Kyle Denny (SJ) fall 4:43
285  Brennan Roberge (Fulton) > Austin Johnson (NW) fall 1:41

Preliminaries

220  Josh Lackey (Fairport) > Dakota Carswell (Hannibal) fall 0:53


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Kenneth Haines Memorial Tournament)