★ ★ ★ ★ ★ Meet History
24th Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament
December 7, 2019 @ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)
Powered by matburn®

 

145
Photo by Bob Blair.






Varsity

Team Final

Wayne 154.5, Pioneer 140, Irondequoit 119.5, Chautauqua Lake 117, Letchworth 101.5, Perry 98, Victor 92.5, Alexander 79, Medina 69, Brighton 66, Honeoye Falls-Lima 63.5, Albion 55, Lyndonville 40, Dansville/Keshequa 33, Byron-Bergen 32, Fillmore 2

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Anthony Noto (HFL)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Kaul Runfola (Letchworth)

Championship Final (1st)

 99  Jordan Joslyn (CL) > Jazz Spaulding (HFL) fall 2:11
106  Benjamin Merrill (Alexander) > Rashawn Bloom (Medina) decision 9-4
113  Adam Barbato (Victor) > Yeshua Robles-Nunez (Albion) major decision 15-3
120  Daniel Kirsch (Pioneer) > Trent Burchanowski (CL) fall 4:40
126  Anthony Noto (HFL) > Hunter Harris (CL) fall 2:41
132  Tyler Uveino (Perry) > William Tennity (Wayne) fall 3:54
138  Mitchell Gaiser (Alexander) > Brendon Ramsey (CL) decision 3-1
145  Devin LaDue (Wayne) > Cole Leitten (Perry) default 3:00
152  Kameron Riordan (Pioneer) > Carmen Piccirilli (Wayne) decision 4-2
160  Derek Woodall (Irondequoit) > Joshua Armstrong (Wayne) decision 9-5
170  Kaul Runfola (Letchworth) > Dayne Aina (Albion) technical fall 3:22 17-2
182  Brock Conaway (Perry) > Ethan Heineman (Alexander) fall 0:59
195  Dominic Distasio (Irondequoit) > Antonio Valdez (Irondequoit) decision 9-2
220  Mario Fidanza (Lyndonville) > Davon Shine (Medina) fall 3:51
285  Sebastian Hariram (Brighton) > Aiden Harris (Wayne) decision 3-1

Consolation Final (3rd)

 99  Xander Kirsch (Pioneer) > Dom Attardi (Victor) fall 3:43
106  Martin Ohlsson (CL) > Owen Denunzio (Irondequoit) fall 2:33
113  Jack Bourgeois (CL) > Matthew Bush (Perry) decision 3-2
120  Brian Baker-Herter (Letchworth) > Nick Gabriel (Wayne) RULE
126  Lucas Mark (Brighton) > Quinn Bannister (Letchworth) RULE
132  Daniel Barraclough-Tan (Brighton) > Brady Heckathorn (Pioneer) RULE
138  Joshua Jones (Wayne) > Ryleigh Duryee (Letchworth) decision 4-0
145  Gavin Hart (DK) > Alex Miley (Pioneer) RULE
152  Elijah Acosta (Irondequoit) > Miles Hartway (Medina) RULE
160  Lukas Holbrook (Victor) > Devon Heick (BB) major decision 18-4
170  Alex Dean (BB) > Dakota Tigue (Wayne) decision 6-3
182  Evan Reding (Letchworth) > Alex Schenk (Pioneer) decision 5-0
195  Dylan Wylie (Pioneer) > Regan Endres (Victor) fall 4:57
220  Riley Black (Medina) > Will Kurz (Victor) fall 2:07
285  Austin Noel (Pioneer) > Connor Thompson (Alexander) fall 0:31


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (24th Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament)