★ ★ ★ ★ ★ Meet History
26th Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament
December 4, 2021 @ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)
Powered by matburn®

 

Champions
The weight class champions of the Byron-Bergen Varsity Invitational. Shared by Bob Blair. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Chautauqua Lake 170.5, Honeoye Falls-Lima 136.5, Albion 104, Pioneer 81, Victor 81, Perry 74, Letchworth 69.5, Medina 68, Lyndonville 48.5, Irondequoit 34.5, Brighton 29, Geneva 27, Holley-Kendall 25, Dansville 22, Byron-Bergen 21, East Irondequoit Eastridge 15, Pembroke 13, Attica/Batavia 0

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Daniel Kirsch (Pioneer)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Ivan West (Perry)

Championship Final (1st)

102  Christopher Noto (HFL) > Dominick Callara (Medina) fall 1:02
110  Dom Attardi (Victor) > Jacob McVige (HFL) major decision 9-1
118  Jordan Joslyn (CL) > Holden Kelly (Perry) technical fall 17-2
126  Daniel Kirsch (Pioneer) > Jazz Spaulding (HFL) decision 6-2
132  Gavin Ciarfella (Medina) > Xander Kirsch (Pioneer) decision 3-1
138  Nicholas Noto (HFL) > Amilcar Morales (Albion) decision 4-0
145  Ellwood Hafner (Albion) > Bradley Smith (CL) fall 1:53
152  Ryleigh Duryee (Letchworth) > Alex Hafner (Albion) major decision 13-1
160  Chris Shearing (Letchworth) > Gavin Hart (Dansville) fall 1:33
172  Ivan West (Perry) > Malachi Smith (BB) fall 2:22
189  Antonio Pesante (Geneva) > Alex Zuber (HFL) decision 12-6
215  Dayne Aina (Albion) > Ison Shirley (CL) decision 6-5
285  Ty Rader (Victor) > Andrew Kelly (Perry) decision 7-0

Consolation Final (3rd)

102  Gavin Burchanowski (CL) > Reese Senske (Medina) fall 0:58
110  Andrew Spaulding (HFL) > Angelo Attardi (Victor) fall 1:20
118  Waylan WInseman (HFL) > Tony Marcano (Victor) fall 2:30
126  RaShawn Bloom (Medina) > Martin Ohlsson (CL) fall 4:31
132  Jack Bourgeois (CL) > Remy O'Keefe (EIE) decision 2-0
138  Trent Burchanowski (CL) > Brandon Doyle (Pioneer) decision 5-2
145  Max Morrison (Brighton) > Gavin Kemp (Letchworth) decision 7-2
152  Sebastian Temich (Lyndonville) > Gabriel D'Aiello (Victor) fall 6:48
160  Brady Heckathorn (Pioneer) > John Watson (CL) forfeit
172  Elijah Acosta (Irondequoit) > Shane Kisielewski (Victor) fall 4:36
189  Jayden Mast (Pembroke) > Maddox Stirk (Lyndonville) fall 0:55
215  Gavin Segovia (CL) > Sam Doolan (Lyndonville) fall 2:45
285  Zane Christakes (HK) > Matt Eden (HK) decision 5-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (26th Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament)