★ ★ ★ ★ ★ Meet History
18th Annual Byron-Bergen Invitational Tournament
December 7, 2013 @ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)
Powered by matburn®

 

2013 Byron-Bergen Invitational Tournament Champions
Photo by Bob Blair. Click for larger image. [MORE PICS]





Varsity

Team Final

Chautauqua Lake (WRCL) 170, North Rose-Wolcott 159.5, Byron-Bergen 129.5, Pioneer 124.5, Alexander 120, Attica 108, Keshequa 78, Livonia 68, Sodus 61.5, St. Joseph's 61, East Aurora 59, Wellsville 56, Dansville 49, Kendall 39, Churchville-Chili 35.5, Honeoye Falls-Lima 33, Letchworth 28, Brighton 15

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Connor Wilkins (Livonia)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Dakota White (NRW)

Championship Final (1st)

 99  Dane Heberlein (Alexander) > Trey Wiedemann (Pioneer) fall 0:41
106  Connor Wilkins (Livonia) > Bryce Rowe (CL (WRCL)) technical fall 15-0
113  Dominic Caruso (SJ) > Jordan Rodriguez (Sodus) decision 3-0
120  Jared Price (Pioneer) > Nick Gaiser (Alexander) fall 2:24
126  Nick Hudson (CL (WRCL)) > Matthew Gaiser (Alexander) fall 3:22
132  Austin Acquard (Pioneer) > Stephen Strauchen (Attica) decision 4-0
138  Hunter Taylor (BB) > Kale Gilbert (CL (WRCL)) decision 6-1
145  Mason Requa (Kendall) > Wyatt Demarree (Sodus) decision 8-3
152  Ryan Hurlburt (Dansville) > Devan Marsteiner (Sodus) decision 4-2
160  Danny Khomitch (BB) > Nick Scheer (EA) decision 7-5
170  Dakota White (NRW) > Dakota Woolley (Letchworth) decision 9-4
182  Phil Wilshire (Attica) > Richie Jones (SJ) decision 7-5
195  Tyler Furlow (CL (WRCL)) > Skyler Tuper (NRW) fall 3:45
220  Sam Eagan (CC) > Nicholas Cole (NRW) decision 13-1
285  Brendan Marsocci (BB) > D.J. Hamrick (CL (WRCL)) fall 1:00

Consolation Final (3rd)

 99  Masin Schuster (Dansville) > Colton Davis (Keshequa) forfeit
106  Lance Todd (Keshequa) > Dylan Mason (Pioneer) decision 6-4
113  Jason Ellsworth (Attica) > Daymond Seeley (NRW) fall 2:09
120  Hans Schmieder (Alexander) > Zach Shove (NRW) decision 3-0
126  Mason Compton (Attica) > Tristan Aldinger (Alexander) forfeit
132  Mark Ecklund (CL (WRCL)) > Matt Paolini (Attica) decision 5-2
138  Roger Williams (CL (WRCL)) > Vince Pawlukewicz (BB) decision 4-3
145  Gage Cole (NRW) > Connor McEvoy (Keshequa) forfeit
152  Jordan Larue (NRW) > Mike Shanley (BB) forfeit
160  Zack Reyes (CL (WRCL)) > Eesaa Abdur-Rahman (SJ) decision 1-0
170  Eric Foth (Wellsville) > Alton Rupp (Alexander) decision 6-1
182  DOUBLE FFT
195  Tyler Hall (EA) > John Stockslader (Livonia) fall 1:48
220  Brody Wood (Keshequa) > Darnell Clay-May (Pioneer) fall 3:23
285  James McNeill (Wellsville) > Patrick Garvey (EA) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (18th Annual Byron-Bergen Invitational Tournament)