★ ★ ★ ★ ★ Meet History
13th Annual Falconer Invitational Wrestling Tournament
January 17, 1987 @ Falconer High School (Falconer, New York)
Powered by matburn®

 

Falconer Tourney Champions
Provided by Herman Guenther. SOURCE: Jamestown Post-Journal (?), January 19, 1987. Click for larger image.



Varsity

Team Final

Southwestern 198.5, Falconer 169, Johnsonburg [PA] 144, Eisenhower [PA] 116, Youngsville [PA] 112, Dunkirk 94.5, Jamestown 85, Fredonia 74.5, Westfield 64, Ripley 46, Panama 39, Silver Creek 24

Outstanding Wrestler Award - Bernie Norlin (Johnsonburg)

Championship Final (1st)

 91  Jarrett Scalise (Southwestern) > Bob Ball (Fredonia) fall 5:31
 98  Terry Lucas (Youngsville) > Dave Brainard (Falconer) fall 3:39
105  Bernie Norlin (Johnsonburg) > Todd Carson (Falconer) major decision 12-3
112  Chad Waddington (Falconer) > Craig Darling (Eisenhower) decision 16-9
119  John Guarineri (Southwestern) > Bob Lemanski (Dunkirk) superior decision 12-1
126  Tony Quiles (Dunkirk) > Matt Burlingame (Eisenhower) decision 1-0
132  David Fehlman (Youngsville) > Chad Johnson (Eisenhower) major decision 11-3
138  Butch Barber (Johnsonburg) > Shawn Arrance (Falconer) decision 5-4
145  Farris ElNasser (Fredonia) > Brad Stimson (Falconer) decision 8-3
155  Scott Muraski (Youngsville) > Trevor Burlingame (Eisenhower) decision 3-0
167  Dave Sallack (Johnsonburg) > Terry Green (Jamestown) decision 2-1
177  Brent Abbey (Falconer) > Paul Wendel (Southwestern) decision 4-1
215  Joe McMurdy (Jamestown) > Bob Ronska (Dunkirk) fall 3:01
250  Don Dickey (Johnsonburg) > Phil Kutschke (Southwestern) fall 2:29

Consolation Final (3rd)

 91  Eric Hellman (Ripley) > Richard Fiores (Dunkirk) decision 3-2
 98  David Zlotchew (Fredonia) > Nelson Irizzary (Dunkirk) decision 5-3
105  Shawn Higbee (Southwestern) > Lance Vicary (SC) fall 4:44
112  Bob Bennett (Southwestern) > Steve Montes (Dunkirk) fall 4:01
119  Chris Dufopulus (Eisenhower) > Chester Ciukaj (Youngsville) decision 6-4
126  Kit Kiser (Youngsville) > Jim Caldwell (Falconer) decision 6-4
132  Alan Higley (Southwestern) > Chad Lindstrom (Falconer) fall 4:22
138  Rich Yokom (Ripley) > John Kimbell (Westfield) decision 8-6
145  Matt Kilhoffer (Johnsonburg) > Jim MacTavish (Southwestern) decision 5-1
155  Jim Burdic (Falconer) > Jim Painter (Jamestown) decision 6-5
167  Mike Berg (Southwestern) > Marty Scwab (Falconer) decision 5-4
177  Mark Pilling (Youngsville) > Kurt Doverspike (Jamestown) decision 5-2
215  Tom Meyers (Southwestern) > Scott Smyczek (Panama) major decision 11-0
250  Joe Cino (SC) > Les Dickerson (Panama) decision 11-4


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (13th Annual Falconer Invitational Wrestling Tournament)