NYSPHSAA Section V Class C Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 21, 1981 @ York High School (Retsof, New York)

 

Avoca cops mat sectionals
SOURCE: Unknown. Provided by Herman Guenther. Click for larger image.



Varsity

Team Final

Avoca 163, York 157, Kendall 139.5, Hammondsport 91.5, Cuba 66.5, Keshequa 65, Pavilion 65, Canisteo 55, Elba 55, Dundee 54.5, Lyndonville 47.5, Batavia Notre Dame 45, Red Creek 44.5, Campbell 43.5, Bolivar 41, Jasper 34.5, Belmont 24, Mt. Morris 6.5, Alfred-Almond 5.5, Fillmore 5.5, Savona 0

Championship Final (1st)

 91  Jeff McDonald (Bolivar) > Jim Sullivan (Keshequa) fall 2:20
 98  Joe Reschke (Pavilion) > Alan Paul (Campbell) decision 8-2
105  Jim Fuitz (Dundee) > Mike Hofer (Kendall) decision 11-6
112  Lyle Turybury (York) > Mike Lyons (Elba) decision 11-2 (1OT)
119  Van Schirmer (York) > Bob Arnold (Elba) superior decision 12-0
126  Doug Hendrickson (York) > David Moose (Avoca) major decision 13-2
132  Paul Moose (Avoca) > Tom Houck (Kendall) decision 8-2
138  Tony Wood (Hammondsport) > Bob Ballerstein (Cuba) fall 1:34
145  Rusty Korth (York) > Steve Ohradzanski (Avoca) decision 7-1
155  John Taylor (Avoca) > John Gustavson (Keshequa) default
167  Jim Viselli (Hammondsport) > Stu McFarlane (Kendall) decision 3-0 (1OT)
177  Richard Phillips (Kendall) > Dave Croell (Lyndonville) decision 4-3
215  Chuck O'Toole (Avoca) > Alan McClemments (Keshequa) fall 4:29
250  Roy Hamilton (Avoca) > Andrew Jackson (Hammondsport) decision 6-0

Consolation Final (3rd)

 91  Dan Bower (RC) > Bob Stewart (Campbell) superior decision 16-1
 98  David Haight (Canisteo) > Steve Cuozzo (York) decision 10-7
105  Ron Bates (Bolivar) > Tim Reid (Pavilion) decision 7-2
112  Jeff Panton (Cuba) > Mark Callara (Lyndonville) decision 12-5
119  Jim Hughes (BND) > George Hanford (RC) decision 6-2
126  Carl Makarowski (Cuba) > Scott Gates (Kendall) decision 3-2
132  Calvin Switzer (Dundee) > Mike Clark (Belmont) decision 4-1
138  Dave Hofer (Kendall) > Matt Luckenbach (York) fall 2:09
145  Karl Thompson (Canisteo) > Rick Green (Pavilion) decision 9-3
155  Andy Bertch (Canisteo) > Jeff Williams (BND) decision 11-6
167  Matt Leitten (Pavilion) > Pat Jackson (Avoca) decision 11-9
177  Matt Pelletier (Avoca) > Keith Rood (BND) superior decision 12-0
215  Rich Merrill (Kendall) > Tom VanKouwenberg (RC) decision 5-0
250  Wade Coleman (York) > Dan Beers (Campbell) decision 5-1


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class C Wrestling Championships)