★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V 36th Annual Wrestling Championships and 15th Annual State Qualifier
March 5, 1982 - March 6, 1982 @ Fairport High School (Fairport, New York)
Powered by matburn®

 

The Year of the Champions
The 1982 state qualifier tournament program read "The Year of the Champions" after Section V captured the area title and Canandaigua the team title at the previous year's NYS intersectional tournament. SOURCE: 1982 NYSPHSAA Section V State Qualifier meet program. Click for larger image.




Slideshow: Brackets




Varsity

Teams

Alexander, Alfred-Almond, Attica, Avoca, Avon, Batavia, Batavia Notre Dame, Bath Haverling, Bishop Kearney, Bloomfield, Bolivar, Brighton, Brockport, Byron-Bergen, Caledonia-Mumford, Campbell, Canandaigua, Canisteo, Cardinal Mooney, Churchville-Chili, Dundee, East Rochester, Edison Tech (Rochester), Elba, Fairport, Gates Chili, Geneseo, Geneva, Greece Athena, Greece Olympia, Hammondsport, Hilton, Holley, Hornell, Irondequoit, Kendall, Keshequa, Le Roy, Letchworth, Livonia, Lyndonville, Lyons, Marcus Whitman, Marion, McQuaid Jesuit, Midlakes, Mynderse, Newark, North Rose-Wolcott, Palmyra-Macedon, Pavilion, Penfield, Pittsford Mendon, Pittsford Sutherland, Red Creek, Red Jacket, Rush-Henrietta Roth, Rush-Henrietta Sperry, Savona, Sodus, Spencerport, Victor, Warsaw, Waterloo, Wayne, Webster Schroeder, Wellsville, Williamson, York

Outstanding Wrestler Award - Chris Kane (Penfield)

Championship Final (1st)

 91  Butch Hibbard (Canandaigua) > Kevin Bishop (GA) fall 5:27
 98  Paul Lamphier (Canandaigua) > John Hanselman (ER) decision 7-0
105  Steve Siegfried (Mynderse) > Dan Sacco (Letchworth) decision 8-4
112  Marty King (Canandaigua) > Mike Hofer (Kendall) major decision 10-1
119  Mike Bauer (GC) > Phil Conner (RHR) major decision 11-1
126  Bob Brawn (Brockport) > Van Schirmer (York) decision 6-2
132  Chris Kane (Penfield) > Tim Fitzgerald (Lyons) superior decision 24-6
138  Steve Azzano (Wayne) > Jim Cowey (BK) major decision 10-1
145  Morris White (Canandaigua) > John Suhr (Spencerport) decision 9-6
155  Rich Bottone (Hornell) > Rob Evarts (Brighton) decision 9-3
167  Tom Rosa (RHS) > Robin Fluman (Penfield) decision 6-4
177  Mike Rowntree (CM) > Jim Brown (PS) decision 10-8
215  Joe Gustainis (CM) > Phil Weaver (BH) fall 1:38
250  John Brennan (PM) > Ken Herbert (Letchworth) decision 8-3

Championship Semifinals

 91  Butch Hibbard (Canandaigua) > Mike DeRaddo (Geneva) decision 9-2
 91  Kevin Bishop (GA) > John Young (Livonia) major decision 13-5
 98  Paul Lamphier (Canandaigua) > Dan Bower (RC) major decision 14-2
 98  John Hanselman (ER) > Joel Lamson (Waterloo) decision 3-1 (1OT)
105  Dan Sacco (Letchworth) > Kevin Court (CC) decision 13-6
105  Steve Siegfried (Mynderse) > Joe Hibbard (Canandaigua) decision 7-4
112  Marty King (Canandaigua) > Pedro Pagan (ETR) fall 3:05
112  Mike Hofer (Kendall) > Scott Pickering (Brockport) decision 6-5
119  Mike Bauer (GC) > James Willis (Kendall) fall 5:58
119  Phil Conner (RHR) > Ed Duchesneau (Marion) decision 8-3
126  Bob Brawn (Brockport) > John Walczyk (ER) decision 9-3
126  Van Schirmer (York) > Rich Azzano (Wayne) decision 11-6
132  Chris Kane (Penfield) > Bryon Gross (Wayne) decision 6-3
132  Tim Fitzgerald (Lyons) > Jim Polite (Lyndonville) fall 1:09
138  Steve Azzano (Wayne) > Doug Till (Brighton) decision 13-10
138  Jim Cowey (BK) > Kevin DeRidder (Marion) decision 8-4
145  Morris White (Canandaigua) > Dan Ahonen (Victor) decision 9-4
145  John Suhr (Spencerport) > Rick Green (Pavilion) fall
155  Rich Bottone (Hornell) > Jim Farrell (Geneseo) fall 3:35
155  Rob Evarts (Brighton) > John Sweeney (ER) fall 0:58
167  Tom Rosa (RHS) > Bruce Pfaff (Brockport) major decision 21-8
167  Robin Fluman (Penfield) > Mark Pieters (Newark) decision 6-3
177  Mike Rowntree (CM) > David Lanzatella (MQJ) fall 5:15
177  Jim Brown (PS) > Karl Schrier (Keshequa) decision 5-2
215  Joe Gustainis (CM) > Lou Cosentino (Geneva) major decision 15-2
215  Phil Weaver (BH) > Dirk Foster (Alexander) decision 8-4
250  John Brennan (PM) > Mark Glickman (Brighton) technical fall 28-4
250  Ken Herbert (Letchworth) > Eric Anderson (Livonia)

Championship Quarterfinals

 91  Butch Hibbard (Canandaigua) > Lee Requa (Kendall) fall
 91  Mike DeRaddo (Geneva) > Bob Zoeke (MQJ) major decision 16-3
 91  Kevin Bishop (GA) > Bill Lyons (Elba) major decision 9-1
 91  John Young (Livonia) > Scott Power (PM) fall
 98  Paul Lamphier (Canandaigua) > Tu Do (Penfield) major decision 13-1
 98  Dan Bower (RC) > Joe Ventura (Irondequoit) decision 5-2
 98  John Hanselman (ER) > Charles Stewart (Canisteo) fall 2:30
 98  Joel Lamson (Waterloo) > Jeff Royce (Warsaw) decision 6-5
105  Steve Siegfried (Mynderse) > Ted Pittinaro (WS) decision 8-3
105  Dan Sacco (Letchworth) > Ed Principio (Geneva) default
105  Kevin Court (CC) > David Haight (Canisteo) major decision 13-4
105  Joe Hibbard (Canandaigua) > Steve Houck (Kendall) major decision 15-2
112  Marty King (Canandaigua) > Safer Kadircan (CM) decision 2-0
112  Pedro Pagan (ETR) > Jim Fultz (Dundee) decision 6-4
112  Mike Hofer (Kendall) > Don DeVaney (Geneva) major decision 14-6
112  Scott Pickering (Brockport) > Tony Vallance (Letchworth) decision 2-0
119  Mike Bauer (GC) > Dan Scheele (Canandaigua) decision 9-5
119  James Willis (Kendall) > Rex Crooks (Avoca) decision 9-2
119  Phil Conner (RHR) > Jeff Annesi (Victor) decision 6-1
119  Ed Duchesneau (Marion) > Willey Nolan (Marion) fall 3:30
126  Bob Brawn (Brockport) > Jeff Principio (Geneva) decision 9-3
126  John Walczyk (ER) > Ed Stempien (Wellsville) major decision 14-5
126  Van Schirmer (York) > John Walczyk (ER) major decision 14-5
126  Rich Azzano (Wayne) > Stacy Phillips (Avon) major decision 10-0
132  Chris Kane (Penfield) > Angelo DeAngelis (Spencerport) decision 1-0
132  Bryon Gross (Wayne) > Scott Emo (Avoca) technical fall 18-0
132  Tim Fitzgerald (Lyons) > Rick Pignato (WS) major decision 16-5
132  Jim Polite (Lyndonville) > Scott Shipton (Midlakes) default
138  Steve Azzano (Wayne) > Eugene Lehman (Wellsville) decision 6-3
138  Doug Till (Brighton) > Matt Kellman (Hilton) technical fall 21-6
138  Jim Cowey (BK) > David Moose (Avoca) decision 6-3
138  Kevin DeRidder (Marion) > Kris Petote (Elba) major decision 11-1
145  Morris White (Canandaigua) > Todd Buenting (Brockport) decision 3-2
145  Dan Ahonen (Victor) > Joe Friedman (Wayne) decision 14-7
145  John Suhr (Spencerport) > Doug Carman (Geneseo) decision 4-2
145  Rick Green (Pavilion) > Karl Thompson (Canisteo) decision 9-5
155  Rich Bottone (Hornell) > Jeff Breedlove (Dundee)
155  Jim Farrell (Geneseo) > Steve Klein (CM) decision 6-5
155  Rob Evarts (Brighton) > Barney Smith (Livonia) major decision 14-2
155  John Sweeney (ER) > Paul Moose (Avoca) fall 3:17
167  Tom Rosa (RHS) > Jim Viselli (Hammondsport) decision 6-5
167  Bruce Pfaff (Brockport) > Matt Leitten (Pavilion) major decision 15-3
167  Robin Fluman (Penfield) > Chris Schojan (ER) decision 7-4
167  Mark Pieters (Newark) > Marty Seitz (Waterloo) decision 3-0
177  Mike Rowntree (CM) > Rick Tomlinson (Penfield) decision 1-0
177  David Lanzatella (MQJ) > Mike Hughes (Geneseo) fall 4:23
177  Jim Brown (PS) > Tony Rossi (ER) decision 9-5
177  Karl Schrier (Keshequa) > Matt Pelletier (Avoca) decision 2-1
215  Joe Gustainis (CM) > Chris Barker (Fairport) major decision 13-0
215  Lou Cosentino (Geneva) > Steve Obenhofer (Hilton) fall
215  Phil Weaver (BH) > Steve Vigliotti (Spencerport) decision 4-2
215  Dirk Foster (Alexander) > Bill Weaver (Pavilion) fall
250  John Brennan (PM) > Chuck O'Toole (Avoca) fall
250  Mark Glickman (Brighton) > Tom Grassadonia (WS) fall 3:59
250  Ken Herbert (Letchworth) > Bill Andrews (York) fall
250  Eric Anderson (Livonia) > John Johnson (LR) fall


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V 36th Annual Wrestling Championships and 15th Annual State Qualifier)