★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 47th Annual Wrestling Championships and 34th Annual State Qualifier
February 21, 1997 - February 22, 1997 @ Alumni Arena, University at Buffalo (Buffalo, New York)
Powered by matburn®

 

1997 NYSPHSAA Section VI Wrestling Champions
STATE REPRESENTATIVES. BOTTOM ROW: 96 Tim Uderitz (Albion), 103 Chris Coughenour (Niagara Falls), 112 Chris Fairbank (Southwestern), 119 Dan Dixon (Niagara Wheatfield), 125 Ryan Bentley (Ripley), 130 Brad Rowe (Ripley). MIDDLE ROW: 135 John DeBarbieri (Portville), 140 Bill Prince (Frewsburg), 145 Rashad Evans (Niagara Wheatfield), 152 Mike Brauen (Pioneer). BACK ROW: 160 Nick Sisley (Jamestown), 171 Josh States (Lockport), 189 Adam Babcock (Portville), 220 Chris Gray (Frewsburg), 275 Sam Wooten (Niagara Falls). Provided by James Zeliff and Keith Piccirilli. Click for larger image.





Varsity

Teams

Akron, Albion, Allegany-Limestone, Clarence, East Aurora, Eden, Falconer, Fredonia, Frewsburg, Gowanda, Grand Island, Hamburg, Holland, Jamestown, Kenmore West, LaSalle (Niagara Falls), Lake Shore, Lancaster, Lewiston-Porter, Lockport, Maple Grove, Medina, Newfane, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, North Tonawanda, Olean, Pine Valley, Pioneer, Portville, Ripley, Royalton-Hartland, Salamanca, Silver Creek, Southwestern, Sweet Home, Tonawanda, West Seneca West, Westfield, Williamsville East, Williamsville South

Outstanding Wrestler Award - Ryan Bentley (Ripley)
Sportsmanship Award - Ben Kelcey (WSW)

Championship Final (1st)

 96  Tim Uderitz (Albion) > Vic Arena (Salamanca) decision 1-0
103  Chris Coughenour (NF) > Ron Kavanaugh (SC) decision 9-3
112  Chris Fairbank (Southwestern) > Bill Morello (Lockport) decision 7-4
119  Dan Dixon (NW) > Adam Brunner (Clarence) decision 2-0
125  Ryan Bentley (Ripley) > Dave Dixon (NW) major decision 9-1
130  Brad Rowe (Ripley) > Mike Kwiatek (Lancaster) decision 7-0
135  John DeBarbieri (Portville) > Steve Conjerti (Lockport) major decision 16-4
140  Bill Prince (Frewsburg) > Jerry Pacillo (KW) decision 6-4 (1OT)
145  Rashad Evans (NW) > Ed Pawlak (Southwestern) decision 2-1
152  Mike Brauen (Pioneer) > Russ Conti (Falconer) fall 3:06
160  Nick Sisley (Jamestown) > Bob Gibson (NT) DQ
171  Josh States (Lockport) > Ben Kelcey (WSW) decision 8-4
189  Adam Babcock (Portville) > Jay Poulsen (NT) decision 10-8
220  Chris Gray (Frewsburg) > Chris Say (Newfane) decision 7-4
275  Sam Wooten (NF) > Cleyton Smith (NW) decision 4-2

Consolation Final (3rd)

 96  Aaron Rowe (Ripley) > DeMario Crittenden (NF) decision 4-2 (1OT)
103  Kevin Umphreyville (EA) > Seth Lind (MG) decision 3-2
112  Bobby Parker (Fredonia) > Jeremy Goetzman (Pioneer) decision 7-5
119  Mike Foster (Falconer) > Joe Yoder (Lockport) decision 4-2
125  Jamie Duffina (Medina) > Shawn Wilkesmore (LP) major decision 15-1
130  Chris Fiasco (Falconer) > Kris Proietti (NW) major decision 10-1
135  David Guarino (LS) > Dennis Stein (PV) decision 6-3
140  Joe DeBarbieri (Portville) > Joe DellaPenta (Eden) decision 2-1
145  Cliff Hallett (SC) > Jim Emborsky (Salamanca) decision 4-3
152  Josh Carnrite (Gowanda) > Jake Brauen (Hamburg) decision 7-0
160  Jim Matheis (WS) > Travis Eckam (Pioneer) default
170  Brad Earley (Salamanca) > Bill Barnard (RH) decision 5-3 (1OT)
189  Jim Pettapiece (Lockport) > Ryan Howell (Pioneer) decision 4-2 (1OT)
220  Matt Zielinski (Clarence) > Scott Austin (Lockport) decision 3-1
275  Brad Verbosky (MG) > Steve Pankow (GI) decision 7-2

Consolation Final (5th)

 96  Dave Walker (Frewsburg) > Jeff Reinhart (WE) fall 3:47
103  Steve Dotzler (KW) > Frank Cegielski-Smith (Holland) decision 6-3
112  Ryan Fralick (Falconer) > Shane Simpson (Olean) decision 8-4
119  Brian Hemphill (AL) > Chad Snyder (Salamanca) decision 5-3
125  Alan Pagano (Westfield) > Jim Muench (Lancaster) decision 6-0
130  Jason Pequeen (Akron) > Dave Woodworth (Eden) decision 7-2
135  Brad Greene (SH) > Orlando Ricci (WSW) decision 9-5
140  James Cox (LS) > Al Garlock (Akron) UTB 2-1
145  Nate Warters (Portville) > Matt Caron (NT) decision 4-2 (1OT)
152  J.R. Balling (Tonawanda) > Jason Herman (NW) forfeit
160  Brian Keefer (MG) > Josh Miller (Ripley) decision 6-1
170  Brian Scanlon (Portville) > Matt Lingle (Newfane) fall 5:45
189  Phil Roberto (Akron) > Andre Callicutt (Albion) decision 7-2
220  Victor Favero (LSNF) > Bill Snitzer (WS) major decision 11-1
275  Tim Cox (WE) > Mike Olkosky (AL) decision 5-4


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 47th Annual Wrestling Championships and 34th Annual State Qualifier)