★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 48th Annual Wrestling Championships and 35th Annual State Qualifier
February 27, 1998 - February 28, 1998 @ PHED Gymnasium, Jamestown Community College (Jamestown, New York)
Powered by matburn®

 

1998 NYSPHSAA Section VI Wrestling Champions
STATE REPRESENTATIVES. BOTTOM ROW: 96 Cory Vaillancourt (Sweet Home), 103 Josh Crisafulli (Allegany-Limestone), 112 Dave Walker (Frewsburg), 119 Ryan Fralick (Falconer), 125 Bill Morello (Lockport), 130 Ryan Bentley (Ripley). MIDDLE ROW: 135 Dan Hawley (North Tonawanda), 140 John DeBarbieri (Portville), 145 Adam Brunner (Clarence), 152 Bill Prince (Frewsburg), 160 Erik Kraft (Maple Grove). BACK ROW: 171 Rashad Evans (Niagara Wheatfield), 189 Jim Stady (Allegany-Limestone), 215 Victor Favero (Niagara Falls LaSalle), 275 Greg Tompsett (Falconer). Provided by John DiBarbieri. Click for larger image.



Varsity

Teams

Akron, Albion, Allegany-Limestone, Cassadaga Valley, Clarence, East Aurora, Eden, Falconer, Fredonia, Frewsburg, Gowanda, Hamburg, Jamestown, Kenmore West, LaSalle (Niagara Falls), Lake Shore, Lancaster, Lewiston-Porter, Lockport, Maple Grove, Medina, Newfane, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, North Tonawanda, Olean, Orchard Park, Pine Valley, Pioneer, Portville, Ripley, Royalton-Hartland, Salamanca, Silver Creek, Southwestern, Sweet Home, Tonawanda, West Seneca East, West Seneca West, Westfield, Williamsville East, Williamsville South

Outstanding Wrestler Award - Ryan Bentley (Ripley)
Sportsmanship Award - Ryan Bentley (Ripley)
Sportsmanship Award - Erik Kraft (MG)

Championship Final (1st)

 96  Cory Vaillancourt (SH) > Dan Uderitz (Albion) decision 8-7
103  Josh Crisafulli (AL) > Ryan Yerico (Fredonia) decision 7-0
112  Dave Walker (Frewsburg) > Vic Arena (Salamanca) decision 3-1
119  Ryan Fralick (Falconer) > Bobby Parker (SC) major decision 14-5
125  Bill Morello (Lockport) > Chris Fairbank (Southwestern) decision 6-3
130  Ryan Bentley (Ripley) > Brandon Smith (Westfield) fall 3:08
135  Dan Hawley (NT) > Mike Foster (Falconer) decision 6-4
140  John DeBarbieri (Portville) > Dennis Stein (PV) decision 10-8 (1OT)
145  Adam Brunner (Clarence) > Joe DeBarbieri (Portville) decision 4-3
152  Bill Prince (Frewsburg) > Jake Brauen (Hamburg) decision 4-1
160  Erik Kraft (MG) > Phil DePasquale (SC) fall 3:07
171  Rashad Evans (NW) > Jim Matheis (WS) decision 6-3
189  Jim Stady (AL) > Tom Langworthy (Southwestern) decision 8-3
215  Victor Favero (LSNF) > Matt Zielinski (Clarence) decision 11-9
275  Greg Tompsett (Falconer) > Cleyton Smith (NW) decision 5-3

Consolation Final (3rd)

 96  Ryan Needle (Newfane) > Justin Perry (Fredonia) decision 4-0
103  David Hockenberry (LP) > Andy Menshel (Gowanda) decision 7-0
112  Joe Tobin (WSW) = Joe Sayers (Southwestern) draw 2-2
119  Chris Coughenour (NF) > Seth Lind (MG) major decision 13-3
125  Jeremy Goetzman (Pioneer) > Ron Kavanaugh (SC) decision 3-1
130  Kris Proietti (NW) > Brian Hemphill (AL) decision 2-1
135  Alan Pagano (Westfield) > Mike Jordan (Gowanda) decision 4-2 (1OT)
140  Dan Markovitz (Tonawanda) > Pat Passanise (Jamestown) decision 3-0
145  John Vogan (MG) > Tony DiOrio (Hamburg) decision 2-0
152  Brian Hanselman (SH) > Matt Belson (Ripley) decision 8-2
160  Brian Tatar (SH) > Russ Conti (Falconer) decision 2-1
171  Bryan Yates (Portville) > Bill Barnard (RH) forfeit
189  Josh Thomas (OP) > Adam Babcock (Portville) forfeit
215  Jacob Koestler (Eden) > Luke Schrock (Akron) decision 6-3
275  Jerome Kramer (Albion) > Mike Olkosky (AL) decision 7-1

Consolation Final (5th)

 96  Chris Terranova (Lancaster) > Kyle Bentley (Ripley) decision 6-4
103  Pat Knab (KW) > Lyle Milliman (PV) forfeit
112  Steve Dotzler (KW) > Craig Nowakowski (WSE) decision 6-5
119  Steve Joyce (WE) > Jon Eagan (LSNF) major decision 10-2
125  John Miller (CV) > Aaron Rowe (Ripley) decision 5-4
130  Travis Brunner (Clarence) > Nick Kwiatek (Lancaster) decision 2-0
135  Jesse Pennica (Fredonia) > Mike Ambrosia (NW) decision 5-1
140  Brock Menzel (RH) > Bill Hetherington (NW) decision 4-0
145  Tom Huff (NF) > Ron Douglas (LS) decision 2-1
152  Jason Herman (NW) > Jeremy Beichner (CV) decision 4-0
160  Nick Sisley (Jamestown) > Matt Caron (NT) decision 7-1
171  J.R. Balling (Tonawanda) > Jeff Klimowicz (LS) decision 2-1
189  Paul Garver (NW) > Adam Kampff (EA) major decision 8-0
215  Joe Sands (Medina) > Rob Mathews (NW) decision 4-3
275  Andrew Fidurko (Olean) > Dale Cleaveland (Medina) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 48th Annual Wrestling Championships and 35th Annual State Qualifier)