★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
February 20, 1998 - February 21, 1998 @ Portville High School (Portville, New York)
Powered by matburn®

 

Randolph wrestlers wrap up season with qualifier at JCC
SOURCE: Randolph Register, March 25, 1998. Click for larger image.



Varsity

Team Final

Portville 192, Ripley 175.5, Silver Creek 138, Akron 118, Gowanda 97.5, Maple Grove 89.5, Westfield 87.5, Franklinville 84.5, Cassadaga Valley 84, Panama 82.5, Frewsburg 81.5, Wilson 72.5, Randolph 71, Pine Valley 69, Holland 47.5, Chautauqua Lake 29.5

Outstanding Wrestler Award - Ryan Bentley (Ripley)

Championship Final (1st)

 96  Bill Funk (Holland) > Kyle Bentley (Ripley) decision 7-5
103  Andy Menshel (Gowanda) > Matt Peoples (Ripley) major decision 13-2
112  Dave Walker (Frewsburg) > Marc Babcock (Ripley) decision 6-2
119  Bobby Parker (SC) > Seth Lind (MG) decision 7-2
125  Ron Kavanaugh (SC) > Aaron Rowe (Ripley) decision 6-1
130  Ryan Bentley (Ripley) > Brandon Smith (Westfield) fall 3:23
135  Alan Pagano (Westfield) > Jeremy Hollabaugh (Panama) decision 7-0
140  John DeBarbieri (Portville) > Dennis Stein (PV) major decision 13-4
145  Joe DeBarbieri (Portville) > John Vogan (MG) decision 8-2
152  Bill Prince (Frewsburg) > Cliff Hallett (SC) decision 4-0
160  Erik Kraft (MG) > Phil DePasquale (SC) decision 5-2
171  Bryan Yates (Portville) > Chris Howard (PV) decision 7-5
189  Adam Babcock (Portville) > Steve Franklin (Westfield) decision 9-8
215  Jeff Hernandez (Franklinville) > Luke Schrock (Akron) decision 6-4
275  Josh Bova (Portville) > Keith O'Shaughnessy (Franklinville) fall 3:46

Consolation Final (3rd)

 96  Ben Keller (Akron) > Bill Bean (Panama) decision 6-2
103  Bill Phiansouri (Franklinville) > Jason DePasquale (SC) fall 2:28
112  Bob Russell (Panama) > Sean Pequeen (Akron) fall 3:24
119  Pat Dove (Frewsburg) > Frank Smith (Holland) major decision 10-1
125  John Miller (CV) > Damon Logue (Franklinville) decision 6-1
130  Chuck Hendrickson (Portville) > Garrett Hicks (CL) decision 4-2
135  Mike Jordan (Gowanda) > Andrew Pihlblad (Randolph) decision 2-0
140  Joel Spencer (Wilson) > Jeremy Prince (CV) fall 2:40
145  Ben Graham (Wilson) > Brian Rowe (Ripley) decision 8-1
152  Matt Belson (Ripley) > Jeremy Beichner (CV) decision 2-0
160  Craig Estes (Ripley) > Mike Williams (Randolph) decision 5-2
171  Greg Powell (MG) > Adam Rowe (Ripley) fall 1:20
189  Bryon Bauer (Panama) > Chad Silleman (PV) decision 7-5
215  Troy Carnrite (Gowanda) > Ben Cuckler (Randolph) fall 2:33
275  Ed Franz (CV) > Pat (Holland) decision 13-9

Consolation Final (5th)

 96  David Skeates (Frewsburg) > Josh O'Conner (SC) decision 9-5
103  Joe Roberto (Akron) > Matt Pihlblad (Randolph) fall 2:52
112  Huey Williams (Gowanda) > Chris Reese (Westfield) default
119  Matt Warters (Portville) > Sam Guidie (Akron) fall 0:14
125  Bill Stephen (Portville) > William Searle (Randolph) decision 7-0
130  Kevin Marvin (SC) > Dave Bolen (Gowanda) major decision 15-2
135  Paul Freeman (Akron) > Kevin Ellis (Wilson) decision 1-0
140  Gerritt Cain (Randolph) > Ryan White (CL) major decision 14-3
145  Josh Doner (PV) > Ed Palchak (Panama) fall 3:28
152  Al Garlock (Akron) > Mitch Sherman (Wilson) fall 4:09
160  Chris Gagliardo (Portville) > Cory Huebert (Akron) fall 1:35
171  Nate Genung (SC) > Jason Beichner (CV) decision 2-0
189  Jeremy Batt (Gowanda) > Jeremiah Durham (Wilson) fall 1:49
215  Matt Kasprzyk (Wilson) > Zack CArlson (CV) fall 3:55


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)