NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 14, 2003 - February 15, 2003 @ Fredonia High School (Fredonia, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2003. Click for larger image.


Varsity

Team Final

Newfane 223, Southwestern 193.5, Fredonia 180, Salamanca 154, Maryvale 152, Medina 121.5, Eden 108, Gowanda 95.5, Tonawanda 72, Royalton-Hartland 70.5, Alden 67, Wilson 56, Akron 55, Allegany-Limestone 29, East Aurora 25.5, Lackawanna 24

Outstanding Wrestler Award - Ryan Needle (Newfane)

Championship Final (1st)

 96  Jeff Digati (Maryvale) > Matt Metzler (Salamanca) decision 9-7 (1OT)
103  Brandon Strandburg (Fredonia) > Glen DiStefano (Lackawanna) fall 1:05
112  Corey O'Neil (Salamanca) > Dusty Truver (Southwestern) decision 9-3
119  Nate Hartway (Medina) > Greg Donnelly (RH) decision 10-4
125  Justin Hartway (Medina) > Jim Krant (Eden) decision 5-2
130  Jeremy Stopa (Newfane) > Joe Calderon (Eden) decision 9-5
135  Andy Hermann (Medina) > Shane Uber (Southwestern) decision 10-8 (1OT)
140  Ryan Needle (Newfane) > Dan Klonowski (Akron) fall 5:47
145  Jaymee Minner (Salamanca) > Nick Sindoni (Maryvale) decision 4-1
152  Matt Root (Medina) > Brian Blasdell (Gowanda) decision 8-6
160  John Thrush (Gowanda) > Dave Celotto (Newfane) decision 15-13
171  Wil Sidey (Fredonia) > Matt Mazgaj (Southwestern) decision 9-2
189  Kane Smith (Salamanca) > Justin Lovewell (Newfane) decision 4-3
215  Tom Letcher (Newfane) > Frank Zielinski (Fredonia) decision 3-2 (1OT)
275  Chris Raymond (Fredonia) > Scott Jones (Newfane) decision 8-2

Consolation Final (3rd)

 96  Nick Mueller (Southwestern) > Jared Lemke (Alden) decision 4-2
103  Dan Mueller (Southwestern) > Mark Miskovski (Maryvale) fall 1:57
112  Matt LeBlanc (AL) > Pat Loewer (Fredonia) decision 3-1
119  Chris Cala (Maryvale) > Jake Barone (Newfane) major decision 14-5
125  Shane Barrett (Southwestern) > Calvin Phillips (Fredonia) decision 9-2
130  Mitch Bagne (Maryvale) > Mikel Bush (Southwestern) decision 6-1
135  Jon Wagner (Newfane) > Jon Jacobson (Salamanca) major decision 14-4
140  Justin Hager (Salamanca) > Josh Quackenbush (RH) major decision 11-2
145  Jim Williams (Alden) > Dan Letcher (Newfane) forfeit
152  Andrew Sprague (Fredonia) > Jordan Alejandro (Tonawanda) decision 3-1 (1OT)
160  David Hanson (Fredonia) > Josh Durham (Wilson) decision 9-4
171  Mike Moore (Gowanda) > Scott Hanna (Wilson) decision 9-2
189  David Bush (Southwestern) > Jay Tornambe (Maryvale) fall 4:54
215  Matt Langworthy (Southwestern) > Tristan John (Gowanda) fall 4:21
275  Jesse Plotner (Tonawanda) > Matt Weilacher (Southwestern) fall 2:51

Consolation Final (5th)

 96  John Migliore (Eden) > Yacoob Ahmed (Lackawanna) decision 4-1
103  Brad Martin (Newfane) > C.J. Frost (RH) decision 9-4
112  Mike Crane (Medina) > Joe Morgan (RH) decision 6-2
119  Kyle York (Fredonia) > Chris Snyder (Akron) forfeit
125  Rob Neal (Tonawanda) > Dan Laubacker (Newfane) decision 5-2
130  Joe Lewis (Salamanca) > Marc Capitano (Gowanda) decision 1-0
135  Eric Riedel (Eden) > Drew Miller (Maryvale) decision 4-0
140  Dave Hoover (Wilson) > Bryon Kerker (Gowanda) decision 11-4
145  Paul Dudek (EA) > Jon Zabron (Eden) default
152  Jason Zittel (Eden) > Dimitry Borisov (Akron) fall 2:08
160  Seth Millett (Maryvale) > Erick Dustin (Alden) forfeit
171  Kevin Gellerson (Eden) > Sam Sowyrda (EA) decision 6-4
189  Bernie Barbuto (Alden) > Chris Crandall (Medina) fall 0:44
215  Nathan Gold (Tonawanda) > Justin Christ (Eden) fall 2:30
275  Joe Shirley (EA) > Travis Kinne (RH) decision 6-3


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)