NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 13, 2004 - February 14, 2004 @ Wilson High School (Wilson, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2004. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Southwestern 261, Falconer 196, Fredonia 184, Eden 124.5, Royalton-Hartland 124.5, Tonawanda 104.5, Newfane 103.5, Medina 97.5, Alden 87, Akron 78, Wilson 75, Gowanda 73.5, Cheektowaga 66.5, East Aurora 54, Lackawanna 30, Holland 19

Aggregate Pin Award - Doug Bruning (Akron)
Fastest Pin Award - Kyle Reeb (Cheektowaga)
Outstanding Wrestler Award - Matt Mazgaj (Southwestern)

Championship Final (1st)

 96  Nick Mueller (Southwestern) > Kenny Betts (Fredonia) decision 1-0
103  Jared Lemke (Alden) > Joe Filegar (Southwestern) decision 9-4
112  Mike Crane (Medina) > Brandon Strandburg (Fredonia) decision 11-6
119  Mike Bunn (Eden) > Trevor Delahoy (Southwestern) decision 10-9
125  Dusty Truver (Southwestern) > Greg Donnelly (RH) decision 3-2
130  Justin Hartway (Medina) > Ben Filegar (Southwestern) decision 8-6
135  Jim Krant (Eden) > Shane Barrett (Southwestern) decision 4-3
140  Dan Klonowski (Akron) > Joe Calderon (Eden) TB 2-1 (1OT)
145  Paul Reale (Falconer) > Matt Carroll (Wilson) decision 6-2
152  Jeremy Stopa (Newfane) > Mikel Bush (Southwestern) decision 7-3
160  Brian Blasdell (Gowanda) > Scott Hanna (Wilson) decision 10-5
171  Brad Penhollow (Falconer) > Jordan Alejandro (Tonawanda) fall 3:27
189  Kevin Gellerson (Eden) > Matt Langworthy (Southwestern) decision 3-1
215  Matt Mazgaj (Southwestern) > Bernie Barbuto (Alden) fall 3:25
275  Frank Zielinski (Fredonia) > Jesse Plotner (Tonawanda) fall 1:02

Consolation Final (3rd)

 96  Paul Peters (EA) > Steve Lovewell (Newfane) SV 2-0 (1OT)
103  Glen DiStefano (Lackawanna) > Brad Werth (Newfane) decision 7-4
112  Joe Moran (RH) > Glen Dickerson (Falconer) major decision 9-1
119  Calvin Phillips (Fredonia) > Jon Funk (Holland) decision 9-3
125  Pat Loewer (Fredonia) > Jamie Messina (Cheektowaga) decision 3-2
130  Mark Donnelly (RH) > Adam Johnson (Falconer) decision 4-2
135  Jamie Ott (EA) > Kyle Reeb (Cheektowaga) decision 3-0
140  Jake Davis (Gowanda) > Will Griffith (Falconer) decision 7-4
145  Shane Uber (Southwestern) > Zach Saden (Fredonia) decision 8-2
152  Kitty Vongprachanh (Cheektowaga) > Dave Muniz (Fredonia) decision 6-3
160  Cody Spicer (Falconer) > Jordan Plyler (Tonawanda) decision 5-1
171  Brad Miller (RH) > Jay Bugehagen (Eden) decision 8-2
189  Shawn Hintz (Gowanda) > Aaron Erickson (Falconer) default
215  Erik Herbert (Tonawanda) > Alex Otto (Newfane) decision 3-2
275  Brian Pollock (Newfane) > Doug Bruning (Akron) decision 9-5

Consolation Final (5th)

 96  Tim Greene (Falconer) > Anthony Fidanza (RH) decision 8-2
103  Matt Catalano (Fredonia) > Austin Spicer (Falconer) major decision 13-5
112  Dan Mueller (Southwestern) > Vinny Torres (Lackawanna) fall 4:36
119  Chris Sindo (Akron) > Alex Ognibene (Falconer) fall 4:27
125  Rob Neal (Tonawanda) > Nick Czapla (EA) major decision 9-1
130  Tony Sinicki (Eden) > Ben Killian (Newfane) technical fall 15-0
135  Jesus Velez (Medina) > Floripe Rivas (Fredonia) decision 3-0
140  Josh Quackenbush (RH) > Eric Stevens (Southwestern) fall 1:52
145  Tim Glenn (Tonawanda) > Jon Messina (Cheektowaga) decision 6-5
152  Charles King (Wilson) > Ron Cherrier (Falconer) SV 4-2 (1OT)
160  Zach Aggett (Southwestern) > Justin Cudzilo (RH) fall 0:59
171  Greg Anstett (Alden) > Ryan Blount (Medina) decision 6-0
189  Rob Dahn (Fredonia) > Joe Sidari (Medina) fall 2:38
215  Travis Kinne (RH) > Aaron VanRiper (Falconer) fall 2:20
275  Sam Montesanti (Medina) > Josh Armstrong (Gowanda) fall 0:32


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)