★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 72nd Annual Wrestling Championships and 58th Annual State Qualifier (D2)
February 12, 2022 @ PHED Gymnasium, Jamestown Community College (Jamestown, New York)
Powered by matburn®

 

2022 Section VI Division II State Tournament Qualifiers
The top 2 place finishers at the Section VI Division II Wrestling State Qualifier who will be advancing to the NYSPHSAA intersectional tournament. Shared by Pioneer Wrestling. Click for larger image. [MORE PICS]




Varsity | Top 2 advance to NYS tournament

Teams

Akron, Albion, Barker/Royalton-Hartland, Charter School for Applied Technologies, Chautauqua Lake, Cheektowaga, Dunkirk, East Aurora (+Holland), Eden, Falconer (+Cassadaga Valley), Franklinville, Fredonia (+Silver Creek/Pine Valley/Forestville/Brocton), Frewsburg, Gowanda, Iroquois, Lackawanna, Lake Shore, Lewiston-Porter, Maple Grove, Maryvale, Medina, Newfane, Pioneer, Portville, Randolph, Salamanca, Southwestern, Springville-Griffith, Tonawanda, Wilson

Outstanding Wrestler Award - Daniel Kirsch (Pioneer)

Championship Final (1st)

102  Carmine Calimeri (Southwestern) > Dominick Callara (Medina) fall 4:20
110  Bryce DellaPenta (Eden) > Aaron Raczka (Cheektowaga) major decision 10-2
118  Daniel Kirsch (Pioneer) > Jordan Joslyn (CL) decision 4-3
126  John Vicario (Eden) > Ayden Buttery (Newfane) decision 4-1
132  Aidan Gillings (Newfane) > Trent Burchanowski (CL) fall 1:02
138  Ryan Sweeney (Iroquois) > Shane Walczyk (Eden) decision 8-6
145  Luke Tomlinson (MG) > Adam Huntington (Newfane) decision 4-2
152  Dakota Mascho (Portville) > Brady Heckathorn (Pioneer) decision 2-1
160  Nick Brown (SG) > Donald Bennett (Pioneer) fall 3:41
172  Tavio Hoose (Southwestern) > Luke Pagett (Randolph) decision 7-2
189  Simon Lingle (Newfane) > Ricky Hess (Iroquois) decision 5-2
215  Dontae Hoose (Southwestern) > Trevor Barry (Iroquois) decision 2-0
285  Charles Larose (Newfane) > Abdulrhman Aloudt Alla (Lackawanna) fall 2:27

Consolation Final (3rd)

102  Brayden Kellison-Neglia (Newfane) > Jaron Barrientos (LP) major decision 13-3
110  Kenji Walters (Southwestern) > Wyatt Opferbeck (Pioneer) decision 2-1
118  Caden Barrientos (LP) > Nolan Skowronski (EA (+Holland)) decision 5-1
126  Gavin Ciarfella (Medina) > Xander Kirsch (Pioneer) major decision 8-0
132  Michael Schiffhauer (Iroquois) > Karsen DePasquale (Falconer (+Cassadaga Valley)) decision 7-2
138  Amilcar Morales (Albion) > Carson Fairbank (CL) fall 4:10
145  Ellwood Hafner (Albion) > Quinn Brown (BRH) decision 4-2
152  John Watson (CL) > Evan Leonard (Franklinville) fall 4:24
160  Neves Hoose (Southwestern) > Jayden Malecki (CL) decision 5-2
172  Dawson Russo (Fredonia (+Silver Creek/Pine Valley/Forestville/Brocton)) > Ben Wortkoetter (Wilson) fall 4:00
189  Zach Hill (BRH) > Dayne Aina (Albion) decision 5-2
215  Xavior Fitzgibbon (Wilson) > Ison Shirley (CL) SV 4-2 (1OT)
285  Ryan Carpenter (Randolph) > Gavin Segovia (CL) fall 1:30

Consolation Final (5th)

102  Reese Senske (Medina) > Jakob Lucinski (Newfane) decision 7-3
110  Karsen Lundgren (Falconer (+Cassadaga Valley)) > Victor Cusatis (Wilson) fall 0:39
118  Caden Inkley (Randolph) > Lucas Hoffman (Fredonia (+Silver Creek/Pine Valley/Forestville/Brocton)) SV 6-4 (1OT)
126  Miguel Salas (Newfane) > Blake Hageman (LS) fall 0:49
132  Brady Wilkinson (Iroquois) > Jack Bourgeois (CL) fall 2:23
138  Austin Chase (Falconer (+Cassadaga Valley)) > Martin Ohlsson (CL) decision 7-0
145  Ethan Pfeiffer (Iroquois) > Jacob Clark (Falconer (+Cassadaga Valley)) decision 9-6
152  Alex Hafner (Albion) > Dalton Caldwell (Falconer (+Cassadaga Valley)) fall 3:51
160  George McNaughtan (Fredonia (+Silver Creek/Pine Valley/Forestville/Brocton)) > Bryant Morrison (Falconer (+Cassadaga Valley)) decision 6-4
172  Kyle Keefe (Falconer (+Cassadaga Valley)) > Robert Rohde (Maryvale) fall 1:21
189  Matthew Trim (MG) > Breckyn Schultz (Wilson) decision 6-4
215  Hayden Emely (Portville) > Dan Moore (BRH) decision 3-1
285  David Stein (Falconer (+Cassadaga Valley)) > Hamza Merrick (Wilson) decision 7-0

True Second (2nd)

102  Dominick Callara (Medina) > Brayden Kellison-Neglia (Newfane) decision 7-5
110  Kenji Walters (Southwestern) > Aaron Raczka (Cheektowaga) decision 4-2
118  Jordan Joslyn (CL) > Caden Barrientos (LP) SV 6-1 (1OT)
126  Gavin Ciarfella (Medina) > Ayden Buttery (Newfane) decision 8-3
138  Shane Walczyk (Eden) > Amilcar Morales (Albion) decision 12-11
145  Adam Huntington (Newfane) > Ellwood Hafner (Albion) major decision 8-0
152  Brady Heckathorn (Pioneer) > John Watson (CL) decision 7-1
172  Luke Pagett (Randolph) > Dawson Russo (Fredonia (+Silver Creek/Pine Valley/Forestville/Brocton)) SV 7-5 (1OT)
189  Zach Hill (BRH) > Ricky Hess (Iroquois) decision 4-1
285  Ryan Carpenter (Randolph) > Abdulrhman Aloudt Alla (Lackawanna) fall 0:35


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 72nd Annual Wrestling Championships and 58th Annual State Qualifier (D2))