★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
February 5, 2010 - February 6, 2010 @ East Aurora High School (East Aurora, New York)
Powered by matburn®

 

Section VI Class AA Sectionals
The NYSPHSAA Section VI Class AA Sectionals are February 5-6, 2010 at East Aurora High School (East Aurora, NY).



Varsity

Team Final

Fredonia 197.5, Royalton-Hartland 166, Gowanda 148, Medina 143, Lewiston-Porter 122.5, Alden 121, Lackawanna 102.5, East Aurora 102, Eden 100, Olean 95.5, Tonawanda 79.5, Southwestern 73, Newfane 65, Depew 64, Dunkirk 18, Maryvale 18, Akron 5

Outstanding Wrestler Award - Dominic Montesanti (Medina)

Championship Final (1st)

 96  Eddie Hutschenreuter (Alden) > Zach Bickle (RH) decision 6-3
103  Abulgawi Mohamed (Lackawanna) > Tim Bernard (Tonawanda) fall 1:12
112  Tom Page (Eden) > Alex Smythe (Eden) decision 4-0
119  Jordan McGregor (Tonawanda) > David Ciaramella (Newfane) fall 5:54
125  Jake Baer (Olean) > Greg Johnston (RH) decision 3-2
130  Justin Wagner (Alden) > Matt McCauley (RH) decision 8-3
135  Ross Abram (Eden) > Evan Wells (Medina) decision 6-2
140  Devin Kramer (Depew) > Dylan Duncanson (Medina) decision 2-1
145  Dominic Montesanti (Medina) > Ameen Harara (Lackawanna) decision 7-0
152  Tristan Hamner (Medina) > Jeremy Lilga (Eden) fall 5:54
160  Zach Potenza (EA) > Brett Dechent (Lackawanna) decision 5-1
171  John Mistretta (Southwestern) > Greg Burroughs (Fredonia) decision 8-5
189  Colin Palmer (EA) > Vinny Scienza (Fredonia) fall 2:18
215  Bashar Srouji (LP) > Jake Edington (Gowanda) SV 13-11 (1OT)
285  Aaron Kroll (Gowanda) > Theo King (RH) decision 3-1

Consolation Final (3rd)

 96  Delbert Marshall (LP) > Majed Mohamed (Lackawanna) decision 6-2
103  Nate Lazickas (EA) > Pat McCarthy (Fredonia) decision 11-9 (1OT)
112  Brendan Omicioli (Gowanda) > Andrew Lazickas (EA) decision 9-3
119  Zach Marra (Olean) > Jude Gardner (Fredonia) decision 9-3
125  Dan Reagan (LP) > Alex Tadt (Fredonia) major decision 11-2
130  Marcus Dwaileebe (Olean) > Jason Phillips (Maryvale) decision 5-2
135  Ryan Grey (Medina) > Chris Wier (EA) decision 3-0
140  Brandon Hassenbohler (Alden) > Gavin Mercado (Gowanda) decision 6-5
145  Ryan Baer (Depew) > Tyler Buckley (Fredonia) decision 7-2
152  Julian Sams (Fredonia) > Kyle Moshier (Olean) decision 5-4
160  Chad Mason (Fredonia) > Shane Kruger (Medina) decision 7-5 (1OT)
171  Jim Hammond (Gowanda) > Eric Jones (Lackawanna) decision 8-2
189  Joe Hill (LP) > Monolito Herter (Alden) decision 2-1
215  Pat Langworthy (Southwestern) > Korben Grover (RH) decision 6-3
285  Andrew Albrecht (RH) > Justin Fudala (Alden) decision 9-4

Consolation Final (5th)

 96  Sean Sluberski (Fredonia) > Ryan Kromer (LP) decision 6-3
103  Dustin Wells (Medina) > Brett Swan (Southwestern) decision 4-2
112  Abubaker Abuhamra (Lackawanna) > Bobby Broad (Alden) decision 5-0
119  Drew Hull (RH) > Dylan Elliott (Gowanda) decision 6-5
125  Jake Choate (Tonawanda) > Evan Watson (Southwestern) major decision 13-5
130  Nick Paul (LP)
135  Jon O'Brien (Gowanda) > Jake Peters (RH) decision 2-1
140  Zach Buckley (Fredonia) > Zach Blackley (RH) decision 7-0
145  Steve Lakes (Newfane) > Riley Sheldon (Southwestern) decision 10-3
152  Jeremy Kujawa (Fredonia) > Joe Greis (Alden) decision 14-11
160  Steve Goedtel (Eden) > James Delucas (Newfane) decision 8-3
171  Casey Manicki (RH) > Tom Patti (LP) decision 11-7
189  Sam Lewandowski (Eden) > Christian Saden (Fredonia) decision 5-1
215  Rob Weatherlow (Fredonia) > Nikalaus Tilley (Dunkirk) fall 2:43
285  Jake Summers (Newfane) > Matt Montesanti (Medina) fall 2:52


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)