★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships and State Quailfier
February 28, 1975 - March 1, 1975 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)
Powered by matburn®

 

1975 Qualifier Winners
SOURCE: 1976 Qualifier program. Provided by Rick Fie. Click for larger image.




Slideshow: Olean Times Herald



Slideshow: Tonawanda News




Varsity | Winners advance to NYS Intersectional tournament

Team Final

Pioneer 94.5, Lancaster 41, Maple Grove 36.5, Medina 28.5, Lewiston-Porter 26, Williamsville South 24, Maryvale 22, Tonawanda 22, West Seneca East 19.5, Kenmore East 17.5, Frontier 16, Olean 16, Salamanca 16, Sweet Home 15, Williamsville North 15, Southwestern 14, Amherst 13, Portville 13, Allegany 0, Cassadaga Valley 0, Cheektowaga 0, Dunkirk 0, Iroquois 0, Jamestown 0, Lake Shore 0, Newfane 0, Pine Valley 0, Randolph 0, Starpoint 0, Westfield 0

Outstanding Wrestler Award - Keith Stearns (Pioneer)

Championship Final (1st)

 91  Bari Hallberg (MG) > Leonard Woods (LS) decision 17-2
 98  Doug Keenan (Pioneer) > Mark Garcia (Maryvale) decision 10-2
105  Tim Booker (WSE) > Greg White (Southwestern) decision 25-7
112  John Callen (Salamanca) > Darrell Stebbins (Westfield) fall 5:56
119  Kyle Grunwald (Pioneer) > John Caulfield (WN) decision 4-3
126  Dale Rogers (Pioneer) > Don Sutliff (Amherst) fall 4:50
132  Doug Tingue (Pioneer) > Chris Leichtweis (Olean) decision 1-0
138  Gene Tundo (Frontier) > Jerry Young (Lancaster) fall 3:59
145  Dave Izard (SH) > Tim Prince (MG) decision 3-1
155  Keith Stearns (Pioneer) > Jeff Cotter (Medina) fall 5:02
167  Chris Lawson (KE) > Tim Hagan (Starpoint) decision 4-2
177  Steve Pulley (Lancaster) > Doug Berkun (WS) decision 4-0
215  Tom Blinco (LP) > Don Schoonover (Allegany) decision 7-3
250  Ron Taylor (Medina) > Peter Battaglia (LP) fall 3:20

Consolation Final (3rd)

 91  Dan Emke (Randolph) > Dan Mason (Pioneer) decision 5-0
 98  Larry Cohen (WS) > Guy Miller (Tonawanda) decision 4-3
105  Scott Pine (KE) > Seth Becker (MG) decision 3-2
112  David Young (Lancaster) > Jeff Toth (Tonawanda) decision 4-3
119  Rick Rothfuss (Iroquois) > Bruce Meyers (Olean) decision 6-1
126  Gerry Reynolds (PV) > David Butler (MG) forfeit
132  Pat Broad (WSE) > Joe Swanson (Portville) fall 3:49
138  Terry Miller (Portville) > Ken Zoeller (Maryvale) forfeit
145  Gary Devin (Pioneer) > Rick Silverstri (Tonawanda) decision 4-1
155  John Martineck (Lancaster) > Bryan Meder (CV) decision 12-4
167  Dan Hackett (Pioneer) > Dennis Long (Dunkirk) forfeit
177  Jon Aikin (Newfane) > Frank Portnova (Maryvale) decision 2-0
215  Paul Bickelman (WS) > Bob Darling (Jamestown) decision 6-2
250  Ron Snyder (Tonawanda) > Jim Krentz (Cheektowaga) decision 5-1

Championship Semifinals

 91  Bari Hallberg (MG) > Dan Mason (Pioneer) decision 6-3
 91  Leonard Woods (LS) > Dan Emke (Randolph) decision 4-3
 98  Doug Keenan (Pioneer) > Larry Cohen (WS) decision 7-4
 98  Mark Garcia (Maryvale) > Guy Miller (Tonawanda) decision 9-4
105  Tim Booker (WSE) > Seth Becker (MG) decision 7-0
105  Greg White (Southwestern) > Scott Pine (KE) decision 5-4
112  John Callen (Salamanca) > David Young (Lancaster) decision 6-4
112  Darrell Stebbins (Westfield) > Jeff Toth (Tonawanda) decision 6-3
119  Kyle Grunwald (Pioneer) > Bruce Meyers (Olean) fall 3:01
119  John Caulfield (WN) > Rick Rothfuss (Iroquois) decision 7-2 (1OT)
126  Dale Rogers (Pioneer) > Gerry Reynolds (PV) decision 4-0
126  Don Sutliff (Amherst) > David Butler (MG) decision 2-1
132  Doug Tingue (Pioneer) > Pat Broad (WSE) decision 7-5
132  Chris Leichtweis (Olean) > Joe Swanson (Portville) decision 1-0
138  Gene Tundo (Frontier) > Ken Zoeller (Maryvale) decision 10-4
138  Jerry Young (Lancaster) > Terry Miller (Portville) decision 9-0
145  Dave Izard (SH) > Rick Silverstri (Tonawanda) fall 3:50
145  Tim Prince (MG) > Gary Devin (Pioneer) decision 11-7
155  Keith Stearns (Pioneer) > Bryan Meder (CV) fall 1:06
155  Jeff Cotter (Medina) > John Martineck (Lancaster) decision 6-4
167  Chris Lawson (KE) > Dan Hackett (Pioneer) decision 8-3
167  Tim Hagan (Starpoint) > Dennis Long (Dunkirk) decision 8-1
177  Steve Pulley (Lancaster) > Jon Aikin (Newfane) fall 3:57
177  Doug Berkun (WS) > Frank Portnova (Maryvale) decision 4-1 (1OT)
215  Tom Blinco (LP) > Bob Darling (Jamestown) decision 8-3
215  Don Schoonover (Allegany) > Paul Bickelman (WS) decision 5-1
250  Ron Taylor (Medina) > Ron Snyder (Tonawanda) decision 13-3
250  Peter Battaglia (LP) > Jim Krentz (Cheektowaga) decision 3-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships and State Quailfier)