NYSPHSAA Section VI 31st Annual Wrestling Championships and 18th Annual State Qualifier
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 27, 1981 - February 28, 1981 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)

 

132 pounds: Smith vs. Rogers
SOURCE: Tonawanda News, Monday, March 2, 1981. Click for larger image.




Varsity

Teams

Akron, Cassadaga Valley, Cheektowaga, Depew, Dunkirk, Falconer, Frontier, Hamburg, Iroquois, Jamestown, Kenmore East, Lancaster, Lewiston-Porter, Maple Grove, Medina, Newfane, Niagara Wheatfield, Olean, Orchard Park, Pioneer, Portville, Salamanca, Southwestern, Sweet Home, Tonawanda, West Seneca East, Williamsville South

Outstanding Wrestler Award - Vince Schiffert (NW)

Championship Final (1st)

 91  Rob Waddington (Falconer) > Dan Dabolt (Pioneer) fall 0:56
 98  Doug Baer (Southwestern) > Mark Hetrick (MG) decision 7-6
105  Jeff Waddington (Falconer) > Robert Rosas (Dunkirk) fall 3:54
112  Pat Hughes (OP) > Mike Massaro (WS) decision 8-5
119  Mark Baglia (Falconer) > Drayton Wienckowski (Lancaster) fall 1:13
126  Lenny Anzivine (Olean) > Charlie Kron (Akron) decision 8-3
132  Matt Lewis-Jones (Iroquois) > Daryl Rogers (Pioneer) decision 1-0 (1OT)
138  Vince Schiffert (NW) > Dave Hickson (Cheektowaga) decision 7-4
145  Dave Radich (Iroquois) > Bob Broad (WSE) decision 13-10
155  Jim Beichner (CV) > Rod Offhaus (Iroquois) decision 2-1
167  John Mariacher (Iroquois) > Dave Maiorana (Medina) decision 4-2
177  Steve Behrns (Tonawanda) > Paul Marshall (Newfane) decision 4-0
215  Brian Mallory (Southwestern) > Pete Russell (Newfane) fall 5:40
250  Jeff Pusateri (Lancaster) > Lynn Jose (Falconer) fall 1:29

Consolation Final (3rd)

 91  Mike Monile (Iroquois) > Mark McInnis (SH)
 98  Terry Norris (CV) > Chris LoPresto (Salamanca)
105  Todd Slade (Iroquois) > Ron Leder (Salamanca) decision 8-5
112  Scott Reuter (Depew) > Calvin Swanson (Newfane) decision 4-1
119  Gary Cacciatore (KE) > Jeff Owens (Pioneer)
126  Ron Dabolt (Pioneer) > Ron Macchioni (Frontier) decision 9-2
132  Jeff Fitzpatrick (Jamestown) > Jamie Smith (Tonawanda) decision 6-1
138  Pete Rao (SH) > Jesse Balcerzak (Medina) decision 5-0
145  John Martino (NW) > Gary Agosti (Depew)
155  Dave Green (Pioneer) > Keith Wynia (Depew) decision 6-4
167  Dom Cianchetti (NW) > Gar Stephen (Olean) fall 1:37
177  Doug Denn (Southwestern) > Chris Furey (OP) default
215  Scott Freischlag (LP) > Robert Johnson (CV)
250  Sherman Greene (NW) > Rick Mott (Portville) fall 3:40


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 31st Annual Wrestling Championships and 18th Annual State Qualifier)