NYSPHSAA Section VI 32nd Annual Wrestling Championships and 19th Annual State Qualifier
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
March 5, 1982 - March 6, 1982 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)

 

Local Hopes Fading
SOURCE: Tonawanda News, Monday, March 8, 1982. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Pioneer 96.5, Olean 96, Falconer 78.5, Niagara Wheatfield 65, Akron 0, Amherst 0, Cassadaga Valley 0, Cattaraugus 0, Cheektowaga 0, Clarence 0, Dunkirk 0, Hamburg 0, Iroquois 0, Jamestown 0, Kenmore West 0, Lancaster 0, Maple Grove 0, Medina 0, Newfane 0, North Tonawanda 0, Orchard Park 0, Portville 0, Salamanca 0, Southwestern 0, Tonawanda 0, Williamsville East 0, Williamsville North 0, Williamsville South 0

Outstanding Wrestler Award - Calvin Swanson (Newfane)

Championship Final (1st)

 91  Bob Breidenstein (OP) > Steve Irving (Olean) decision 7-6
 98  Rob Waddington (Falconer) > Ed Quiles (Dunkirk) decision 6-4
105  Chris LoPresto (Salamanca) > Terry Norris (CV) decision 4-2
112  Jeff Waddington (Falconer) > Ron Leder (Salamanca) decision 8-2
119  Todd Slade (Iroquois) > Mark Baglia (Salamanca) decision 11-5
126  Calvin Swanson (Newfane) > Len Testa (WS) decision 6-4 (1OT)
132  Daryl Rogers (Pioneer) > Bob Spandau (WE) fall
138  Dave Hickson (Cheektowaga) > Mike Collins (Southwestern) decision 9-3
145  Ron Dabolt (Pioneer) > John Martino (NW) decision 6-2
155  Pat Zito (Lancaster) > Al Lindquist (Falconer) fall
167  John Hoffman (Pioneer) > Ron Smolinski (Hamburg) decision 11-7
177  Jim Beichner (CV) > Paul Lukaszonas (NT) fall 1:55
215  Robert Johnson (CV) > Dean Yacobucci (Hamburg) major decision 10-1
250  John Helgren (MG) > Geoff Stegner (Olean) decision 7-1

Consolation Final (3rd)

 91  Ken Weintraub (WN) > Matt Hannah (Iroquois)
 98  Eric Romesser (Pioneer) > Dana Manno (Jamestown)
105  Mark Hetrick (MG) > Scott Allen (Tonawanda)
112  Doug Mt. Pleasant (NW) > Tim Menz (Medina) decision 6-4
119  Theo Morley (Medina) > Tom Ochs (KW) decision 6-0
126  Fran Williams (Portville) > Pete Schiffert (NW)
132  Chuck Irving (Olean) > John Kaderli (Medina) decision 4-3
138  Jon Jaekle (Olean) > Keith Ginter (Amherst)
145  Lee Anzivine (Olean) > Calvin Gibson (Dunkirk)
155  Gar Stephen (Olean) > Dan Tordy (Akron) decision 3-2
167  Rod Hill (Cattaraugus) > Tom Hickey (Olean)
177  Dave Vattimo (Lancaster) > Mark Frost (Portville)
215  John Antone (NW) > Ray Miley (Lancaster) major decision 10-1
250  Rick Mott (Portville) > Bill Laczkowski (Clarence)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 32nd Annual Wrestling Championships and 19th Annual State Qualifier)