NYSPHSAA Section VI 34th Annual Wrestling Championships and 21st Annual State Qualifier
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 24, 1984 - February 25, 1984 @ Niagara County Community College (Sanborn, New York)

 

Championship Form
SOURCE: Tonawanda News, Monday, February 27, 1984. Click for larger image.




Varsity

Teams

Albion, Allegany, Cassadaga Valley, Cheektowaga, Clarence, Dunkirk, Falconer, Iroquois, Jamestown, Kenmore East, Lewiston-Porter, Maple Grove, Maryvale, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, Olean, Orchard Park, Pioneer, Royalton-Hartland, Salamanca, Southwestern, Sweet Home, Tonawanda, Williamsville North, Williamsville South, Wilson

Outstanding Wrestler Award - Ron Leder (Salamanca)

Championship Final (1st)

 91  Jeff Prescott (Olean) > Jim Nalbone (MG) decision 5-0 (1OT)
 98  Bob Breidenstein (OP) > Troy Lefford (Falconer) decision 12-8
105  Rob Waddington (Falconer) > Craig Allen (Tonawanda) fall 3:36
112  Scott Allen (Tonawanda) > Matt Hannah (Iroquois) decision 13-6
119  Dan Finnerty (KE) > Eric Romesser (Pioneer) decision 3-2
126  Tyler Northrop (Southwestern) > Mark McInnis (SH) fall 5:50
132  Ron Leder (Salamanca) > Tom O'Brachta (OP) fall 3:05
138  Mike Tucker (KE) > Bill Sharp (Jamestown) decision 4-0
145  Steve Penhollow (CV) > Kevin Bos (SH) decision 9-4
155  Todd Freischlag (LP) > Jim Schwab (Falconer) decision 10-5
167  Shawn Kelly (SH) > Mark McCreary (NF) decision 3-2
177  Dom Cianchetti (NW) > Brian Schoenle (WS) decision 9-5
215  Jeffrey Ellis (Clarence) > Marc Hudak (OP) decision 13-5
250  John Howe (OP) > Ed Eberle (Salamanca) DQ

Consolation Final (3rd)

 91  Craig Swanson (Southwestern) > Anthony Verdi (KE) major decision 11-0
 98  Tony Rotundo (Clarence) > Steve Wolanyk (NW) decision 1-0
105  Matt Haberl (Maryvale) > Mike Conn (Albion) decision 2-0
112  Troy Almeter (Pioneer) > Joel Sopak (Falconer) decision 7-0
119  Safwat Shaheed (SH) > Steve Irving (Olean) forfeit
126  Marty Nichols (CV) > Dave Pietrzykowski (NW) default
132  Doug Caylor (Tonawanda) > Dan Norton (Allegany) major decision 13-4
138  Jeff Gabler (Olean) > Bill Kopera (NW) decision 9-3
145  Todd Titus (Salamanca) > Mike Lang (RH) decision 3-2
155  John Sacco (Albion) > Tom Chirayeth (WN) decision 5-2
167  Carl Muzi (Salamanca) > Rob Malvestuto (NW) fall 4:22
177  Todd Lowry (OP) > Jimm Leamon (Dunkirk) decision 8-4
215  Andy Utz (WS) > Steve Skorik (Wilson) decision 4-3
250  Mike Esposito (LP) > Damen Walter (Cheektowaga) decision 9-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 34th Annual Wrestling Championships and 21st Annual State Qualifier)