★ ★ ★ ★ ★ Meet History
5th Annual Genesee Valley Wrestling Tournament
December 27, 1974 - December 28, 1974 @ Schrader Gymnasium, SUNY Geneseo (Geneseo, New York)
Powered by matburn®

 

Wrestling Champs of Genesee Valley
1974 Genesee Valley Wrestling Tournament championship team. SOURCE: Le Roy Gazette News, Thursday, January 9, 1975. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Le Roy 124, Madison (Rochester) 111.5, Byron-Bergen 105.5, Marion 95.5, Dansville 93, Keshequa 74, Lyndonville 71, Alexander 43, Pembroke 40.5, Avoca 0, Campbell 0, Dundee 0, Geneseo 0, North Rose-Wolcott 0, Sodus 0, York 0

Place Winners

 98 8. Lou Strick (Dansville)
112 8. Joe LaForce (Dansville)
215 8. Fred Johnson (Dansville)

Championship Final (1st)

 98  Don Cobin (Keshequa) > Mike McGough (LR)
105  Louie Mowry (LR) > Dave Seward (BB) decision 7-1
112  Darrell Leslie (MR) > Bob Large (Lyndonville)
119  Ron Karn (BB) > Mike Harris (MR)
126  Ron Van Deusen (NRW) > Pete Smith (Sodus)
132  Kerry Backes (Keshequa) > Roy Hopkins (MR)
138  Tom Karn (BB) > C.J. Hall (Marion)
145  Joe Burger (BB) > Art Jones (MR)
155  Steve Hall (LR) > Walter Clyburn (MR) decision 20-13
167  Walter Scott (Marion) > Ron Strain (Keshequa)
177  Joe Reynolds (Pembroke) > Terry Speed (BB)
215  Kevin Perkins (LR) > Lamont Banks (MR) decision 6-5 (1OT)
250  Ed Spink (LR) > Gary Whiteman (Dansville) fall 3:08

Consolation Final (3rd)

 98  Mark McVay (Pembroke) > Jeff Putnam (Avoca)
105  Howie Woodard (Campbell) > Stocking (Pembroke)
112  Rick Ertel (Marion) > Shawn Hughes (Geneseo)
119  Dave Knights (Dansville) > Nelson Bailey (Dundee)
126  Tom Rider (LR) > Greg Schmeider (Alexander)
132  Jim Broadwell (Lyndonville) > Roger Mark (Dansville)
138  Dan Swearingen (York) > B. Jurinich (Lyndonville)
145  Todd Eddy (Alexander) > Harold Suhr (Lyndonville)
155  Ralph Hartel (Marion) > Craig Barnard (Lyndonville)
167  Bernard Robinson (MR) > Dan Shaughnessy (LR)
177  Fran Sheflin (Dansville) > Don Hall (LR)
215  Karl Weinert (BB) > Brian Dickerson (Dundee)
250  Bruce Winters (MR) > Nick Orlando (Geneseo)

Consolation Final (5th)

 98  Al Pulcini (Marion) > Bob Boyce (Dundee)
105  Rich Sykes (Alexander) > George Dermody (York)
112  Dave Sharick (Pembroke) > Jim Green (Sodus)
119  Ron Beardsley (Keshequa) > Derek Pieters (Marion)
126  Rod Thompson (Dansville) > Mark List (BB)
132  John Ricci (LR) > Bill Vasciannie (York)
138  Rusty McFall (Alexander) > Tim Taft (Dansville)
145  Matt Crane (Dansville) > Bob Recktenwald (Avoca)
155  Gerry Thompson (Dansville) > Lavergne Cartwright (Keshequa)
167  Jim Bell (Lyndonville) > Wayne Davies (Dansville)
177  Bill Roloson (Sodus) > Len Banks (MR)
215  Steve Culmo (Lyndonville) > Lynden VanLare (Sodus)

Consolation Final (7th)

177  Fran Sheflin (Dansville)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (5th Annual Genesee Valley Wrestling Tournament)