17th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
March 9, 1979 - March 10, 1979 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)

 

1979 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
FRONT ROW: Mike Murnane (Bayport), Carl DeStefanis (Locust Valley), Al DeStefanis (Locust Valley), Clar Anderson (Olean), Mike Macchia (Island Trees), Joe Petrucci (Brentwood-Ross), Dean Dergarabedian (Baldwin). BACK ROW: Kregg Bruno (Peru), Pete Capone (Watertown), Mike Falcon (Sachem), John Zito (East Rochester), Mike Porcelli (Bay Shore), Jim Ettari (Brentwood-Sonderling), Tom Wyld (Guilderland). Provided by Reed Hawke. Click for larger image.



Slideshow: Articles





Varsity

Teams

Baldwin, Baldwinsville, Bay Shore, Bayport-Blue Point, Berner, Brentwood Ross, Brentwood Sonderling, Burnt Hills, Canandaigua, Canton-Potsdam, Churchville-Chili, Commack North, Deer Park, Deposit, East Rochester, East Syracuse-Minoa, Elmira Notre Dame, Elmont, Fairport, Farmingdale, Fowler, Fulton, Geneseo, Gouverneur, Great Neck South, Groton, Guilderland, Hauppauge, Huntington, Irondequoit, Island Trees, Kingston, Locust Valley, Long Beach, Lowville, Massena, McQuaid Jesuit, Mepham, Morrisville-Eaton, Newark, Newark Valley, Newfane, North Syracuse, Olean, Oneonta, Pearl River, Penfield, Peru, Port Chester, Port Jervis, Ramapo, Sachem, Sauquoit Valley, South Jefferson, Southwestern, Spencer-Van Etten, Spencerport, Suffern, Tappan Zee, Unatego, Watertown, West Islip, Westlake, Williamsville East, York

Region Final

Section XI 235, Section III 199.5, Section V 193, Section VIII 182.5, Section IV 96, Section IX 76.5, Section VI 75.5, Section II 66.5, Section VII 54, Section I 46, Section X 27

Outstanding Wrestler Award - Pete Capone (Watertown/Section III)

Championship Final (1st)

 91  Mike Murnane (BBP/Section XI) > T.J. Mincer (Canandaigua/Section V) fall 5:44
 98  Carl DeStefanis (LV/Section VIII) > John Busiello (Hauppauge/Section XI) decision 6-2
105  Al DeStefanis (LV/Section VIII) > Joe Downey (DP/Section XI) decision 1-0
112  Clar Anderson (Olean/Section VI) > Robert Buscher (Westlake/Section I) decision 3-0
119  Mike Macchia (IT/Section VIII) > Dale Petroff (ME/Section III) decision 6-1
126  Joe Petrucci (BR/Section XI) > Rory Legacy (Spencerport/Section V) major decision 15-6
132  Dean Dergarabedian (Baldwin/Section VIII) > Dan Sorenson (Oneonta/Section IV) major decision 13-3
138  Kregg Bruno (Peru/Section VII) > Jon Dolan (Huntington/Section XI) decision 7-3
145  Pete Capone (Watertown/Section III) > Marc Balter (GNS/Section VIII) major decision 13-4
155  Mike Falcon (Sachem/Section XI) > Roy Lobdell (Deposit/Section IV) decision 5-4
167  John Zito (ER/Section V) > Ron Czarnetzky (Guilderland/Section II) decision 7-2
177  Mike Porcelli (BS/Section XI) > Kirk Stephen (Olean/Section VI) decision 9-7
215  Jim Ettari (BS/Section XI) > Bob Button (Newark/Section V) decision 3-2
250  Thomas Wyld (Guilderland/Section II) > Dana Dobson (Peru/Section VII) decision 4-1

Consolation Final (3rd)

 91  Albiero Palacio (LB/Section VIII) > Dean Rice (Lowville/Section III) decision 6-1
 98  Larry Kane (Penfield/Section V) > Gary Coleman (Fowler/Section III) decision 9-3
105  Joe Labbate (ESM/Section III) > Tony Cotroneo (Irondequoit/Section V) decision 4-0
112  John Iannuzzi (BS/Section XI) > Joseph Rabin (Elmont/Section VIII)
119  Scott Sheehan (END/Section IV) > Matt King (Canandaigua/Section V)
126  Mark Shortsleeve (Fulton/Section III) > Bill James (PC/Section I) decision 4-1
132  Mike Mankowich (CN/Section XI) > Bill Cool (SJ/Section III) major decision 10-2
138  Joe Ramus (SJ/Section III) > Chuck Komar (NV/Section IV) decision 9-8
145  Todd Read (York/Section V) > Mike McInerney (BBP/Section XI)
155  Steve Swan (Southwestern/Section VI) > Duane Berry (Lowville/Section III) fall 6:39 (1OT)
167  Kurt Honis (NS/Section III) > Rod Dashnaw (Gouverneur/Section X) fall 3:51
177  Mike Conners (Baldwinsville/Section III) > Phil Lanzatella (MQJ/Section V) decision 4-3
215  Jim Visco (BH/Section II) > Dave Poirier (Mepham/Section VIII)
250  Wally Vaughan (Fairport/Section V) > Tore Barbaccia (LV/Section VIII)

Consolation Final (5th)

 91  Bill Decker (Unatego/Section IV) > Calvin Swanson (Newfane/Section VI)
 98  Mark Eddy (SVE/Section IV) > John Halligan (TZ/Section IX)
105  Mike Parietti (Suffern/Section IX) > Chuck Kennedy (Kingston/Section I)
112  Rich Finnen (Suffern/Section IX) > Bob Tiffany (Lowville/Section III) decision 12-6
119  Kevin McNulty (WE/Section VI) > Brian Whittaker (Guilderland/Section II)
126  Bill White (Suffern/Section IX) > John Valvo (Berner/Section VIII)
132  Neil Thomas (CC/Section V) > Eric Savacool (PJ/Section IX)
138  Paul Richard (Geneseo/Section V) > Randy McAllister (CP/Section X)
145  Kevin Troche (PJ/Section IX) > Marty Connor (Groton/Section IV)
155  Dave Avdoyan (TZ/Section IX) > Dan Yando (Peru/Section VII)
167  Bill Brundage (PR/Section IX)
177  Tony Conetta (Mepham/Section VIII) > Tod Giles (Ramapo/Section IX)
215  Jim Smith (SV/Section III) > Ron Heller (Farmingdale/Section VIII) decision 13-9
250  Ed Krupka (Baldwinsville/Section III) > Tom Allaire (WI/Section XI) decision 9-2

Championship Semifinals

 91  Mike Murnane (BBP/Section XI) > Bill Decker (Unatego/Section IV) fall 2:40
 91  T.J. Mincer (Canandaigua/Section V) > Albiero Palacio (LB/Section VIII) decision 9-5 (1OT)
 98  John Busiello (Hauppauge/Section XI) > Larry Kane (Penfield/Section V) fall 5:53
 98  Carl DeStefanis (LV/Section VIII) > Gary Coleman (Fowler/Section III) major decision 10-2
105  Al DeStefanis (LV/Section VIII) > Chuck Kennedy (Kingston/Section I) decision 4-3
105  Joe Downey (DP/Section XI) > Joe Labbate (ESM/Section III) decision 9-8
112  Robert Buscher (Westlake/Section I) > Bob Tiffany (Lowville/Section III) decision 10-7
112  Clar Anderson (Olean/Section VI) > John Iannuzzi (BS/Section XI) decision 5-1
119  Dale Petroff (ME/Section III) > Kevin McNulty (WE/Section VI) decision 9-8 (1OT)
119  Mike Macchia (IT/Section VIII) > Matt King (Canandaigua/Section V) decision 14-7
126  Joe Petrucci (BR/Section XI) > Bill White (Suffern/Section IX) decision 9-3
126  Rory Legacy (Spencerport/Section V) > Mark Shortsleeve (Fulton/Section III) decision 4-0
132  Dean Dergarabedian (Baldwin/Section VIII) > Eric Savacool (PJ/Section IX) decision 9-5
132  Dan Sorenson (Oneonta/Section IV) > Mike Mankowich (CN/Section XI) decision 5-4
138  Kregg Bruno (Peru/Section VII) > Chuck Komar (NV/Section IV) decision 6-2
138  Jon Dolan (Huntington/Section XI) > Joe Ramus (SJ/Section III) decision 10-3
145  Marc Balter (GNS/Section VIII) > Marty Connor (Groton/Section IV) decision 8-3
145  Pete Capone (Watertown/Section III) > Kevin Troche (PJ/Section IX) fall 1:35
155  Mike Falcon (Sachem/Section XI) > Dan Yando (Peru/Section VII) decision 3-1
155  Roy Lobdell (Deposit/Section IV) > Dave Avdoyan (TZ/Section IX) judge's decision 10-10
167  Ron Czarnetzky (Guilderland/Section II) > Bill Brundage (PR/Section IX) decision 6-4
167  John Zito (ER/Section V) > Jim Matuszewski (Sachem/Section XI) decision 3-1
177  Kirk Stephen (Olean/Section VI) > Tony Conetta (Mepham/Section VIII) decision 4-3
177  Mike Porcelli (BS/Section XI) > Tod Giles (Ramapo/Section IX) decision 12-6
215  Bob Button (Newark/Section V) > Jim Smith (SV/Section III) decision 7-6
215  Jim Ettari (BS/Section XI) > Ron Heller (Farmingdale/Section VIII) decision 13-6
250  Thomas Wyld (Guilderland/Section II) > Ed Krupka (Baldwinsville/Section III) decision 6-5
250  Dana Dobson (Peru/Section VII) > Wally Vaughan (Fairport/Section V) fall 3:07


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (17th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)