★ ★ ★ ★ ★ Meet History
38th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
March 3, 2000 - March 4, 2000 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)
Powered by matburn®

 

2000 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
FRONT ROW: Rob Vaccaro (East Islip), Patrick Flynn (Huntington), Lucas Magnani (St. Anthony's), Dustin Winn (Bainbridge-Guilford), Mike Torriero (Rocky Point), Ryan Maurer (Floyd). BACK ROW: Jesse Jantzen (Shoreham-Wading River), Joe Mazzurco (Mahopac), Jack Piana (Huntington), Bill Prince (Frewsburg), Matt Daddino (Sewanhaka), Dan Sable (Longwood), Matt Tarullo (Colonie). Provided to armdrag.com by NYS Wrestling Chairman Reed Hawke. Click for larger image.





Varsity

Teams

Attica, Bainbridge-Guilford/Afton, Baldwinsville, Beekmantown, Bellport, Bethpage, Burnt Hills-Ballston Lake, Campbell-Savona, Colonie, Corinth, East Islip, East Ramapo, Freeport, Frewsburg, Fulton, Gouverneur, Half Hollow Hills - East, Harry S. Truman, Herricks, Hilton, Hudson Falls, Huntington, Islip, Johnson City, La Salle Institute, Lancaster, Lewiston-Porter, Lockport, Long Beach, Longwood, Mahopac, Marcellus, Massapequa, Massena, Mexico, Middletown, Minisink Valley, Monroe-Woodbury, Mount Sinai, Nanuet, New Paltz, Newark Valley, Newburgh, Northern Adirondack, Oceanside, Oxford, Pine Bush, Pittsford, Port Jervis, Rocky Point, Rush-Henrietta, Salamanca, Saranac, Seaford, Sewanhaka, Shoreham-Wading River, Sleepy Hollow, South Jefferson, South Lewis, Spencerport, St. Anthony's, Suffern, Tioga, Valley Central, Vestal, Warsaw, Watertown, West Seneca West, William Floyd

Region Final

Section XI 221, Section VIII 174, Section IV 169.5, Section II 169, Section IX 161.5, Section III 134.5, Section V 116.5, Section VI 115.5, Section I 91.5, Section VII 87.5, CHSAA 29, Section X 28.5, PSAL 17

Aggregate Pin Award - Jesse Jantzen (SWR/Section XI)
Outstanding Wrestler Award - Jesse Jantzen (SWR/Section XI)

Championship Final (1st)

 96  Rob Vaccaro (EI/Section XI) > Walter Sosnowski (Massapequa/Section VIII) major decision 19-6
103  Patrick Flynn (Huntington/Section XI) > Mike Mormile (MW/Section IX) decision 10-6
112  Lucas Magnani (SA/CHSAA) > Tyshawn Scarlett (Freeport/Section VIII) decision 3-2
119  Dustin Winn (BGA/Section IV) > Mike Sebaaly (Lancaster/Section VI) technical fall 5:49
125  Chris Trombley (NA/Section VII) > Mike Trotta (Oceanside/Section VIII) decision 4-3
130  Josh Ruff (BGA/Section IV) > Chris Horning (Baldwinsville/Section III) decision 6-2
135  Mike Torriero (RP/Section XI) > Tom Paladino (Bethpage/Section VIII) fall 0:37
140  Ryan Maurer (WF/Section XI) > Brent Rider (Tioga/Section IV) decision 5-2
145  Jesse Jantzen (SWR/Section XI) > Ben Morczek (SL/Section III) technical fall 2:08
152  Joe Mazzurco (Mahopac/Section I) > Mike Patrovich (Islip/Section XI) decision 2-1 (1OT)
160  Jack Piana (Huntington/Section XI) > Mike Douglas (Saranac/Section VII) decision 5-1
171  Bill Prince (Frewsburg/Section VI) > Ken Barkman (JC) decision 4-2
189  Matt Daddino (Sewanhaka/Section VIII) > Bryan Steele (HF/Section II) decision 14-7
215  Dan Sable (Longwood/Section XI) > Anthony Antoniades (Herricks/Section VIII) decision 3-1 (1OT)
275  Matt Tarullo (Colonie/Section II) > Alva Conklin (Middletown/Section IX) decision 3-0

Consolation Final (3rd)

 96  Brad Daniels (Beekmantown/Section VII) > Stephen Sutton (LSI/Section II) decision 9-3
103  Joe Jewett (Watertown/Section III) > Derrick Fontaine (LB/Section VIII) decision 4-2
112  Nate Mumbulo (Oxford/Section IV) > Mike Hartle (Gouverneur/Section X) decision 6-5
119  Troy Forte (Pittsford/Section V) > Rob Sckalor (MW/Section IX) fall 2:38
125  Joe Gartiser (MW/Section IX) > Dan Roberts (Bellport/Section XI) decision 3-2
130  Jon Masa (LB/Section VIII) > Joe Tobin (WSW/Section VI) major decision 15-2
135  Bill Morello (Lockport/Section VI) > Pat Hanscomb (Hilton/Section V) major decision 11-3
140  Matt Herrington (LSI/Section II) > Joe Scolaro (CS/Section V) decision 9-2
145  Zach Taber (LSI/Section II) > Matt Yonkoski (JC) decision 4-0
152  Nick Rausenberger (Newburgh/Section IX) > Geoff Selleck (RH/Section V) decision 1-0
160  Terry Madden (PB/Section IX) > Curt Radcliffe (NV/Section IV) technical fall 5:00
171  John Nuzzi (Freeport/Section VIII) > Jerome Joe (HHHE/Section XI) fall 2:31
189  Kyle Cerminara (LP/Section VI) > Mike Gerstl (MV/Section IX) decision 9-4
215  Jon Gregg (LSI/Section II) > Joe Touzin (ER/Section I) fall 4:19
275  David Leitten (Warsaw/Section V) > Craig Johnson (Vestal/Section IV) decision 10-7

Consolation Final (5th)

 96  Pat Lloyd (VC/Section IX) > Raul Ortiz (SH/Section I) decision 5-0
103  Matt Stuart (Colonie/Section II) > Shawn Hibbs (Spencerport/Section V) decision 7-4
112  John Gartiser (MW/Section IX) > Brad Davis (BHBL/Section II) major decision 13-2
119  Scott Latterell (HF/Section II) > Matt Barnes (Marcellus/Section III) decision 6-2
125  Matt Stenglein (Colonie/Section II) > Nick Munn (SL/Section III) decision 4-3
130  Leon Henry (HST/PSAL) > Kyle Bernholz (MS/Section XI) decision 3-1
135  Rory Tobias (JC) > Ryan Conklin (Nanuet/Section I) decision 7-6
140  Vic Arena (Salamanca/Section VI) > Jason Jones (PJ/Section IX) decision 5-2
145  Josh Miller (Attica/Section V) > Ryan Pullman (NP/Section IX) decision 6-3
152  Chuck Dibble (SJ/Section III) > Mike Baker (Corinth/Section II) decision 11-4
160  Marcus Surin (ER/Section I) > Steve Marcano (HST/PSAL) fall 4:45
171  Nick Hansen (Fulton/Section III) > Kevin Lawrence (Newburgh/Section IX) fall 4:28
189  Bob Faist (ER/Section I) > Chris Gadway (Beekmantown/Section VII) decision 7-5
215  Luke Bickford (Mexico/Section III) > Pete Kaskela (Massena/Section X) fall 0:21
275  Pat O'Brien (Seaford/Section VIII) > Bart Seaman (Suffern/Section I) fall 2:20

Championship Semifinals

 96  Rob Vaccaro (EI/Section XI) > Brad Daniels (Beekmantown/Section VII) decision 12-5
 96  Walter Sosnowski (Massapequa/Section VIII) > Pat Lloyd (VC/Section IX) decision 4-2 (1OT)
103  Patrick Flynn (Huntington/Section XI) > Shawn Hibbs (Spencerport/Section V) decision 3-1
103  Mike Mormile (MW/Section IX) > Joe Jewett (Watertown/Section III) decision 10-9
112  Tyshawn Scarlett (Freeport/Section VIII) > Nate Mumbulo (Oxford/Section IV) decision 10-7
112  Lucas Magnani (SA/CHSAA) > Mike Hartle (Gouverneur/Section X) decision 4-2
119  Dustin Winn (BGA/Section IV) > Scott Latterell (HF/Section II) decision 5-4
119  Mike Sebaaly (Lancaster/Section VI) > Rob Sckalor (MW/Section IX) decision 2-1
125  Chris Trombley (NA/Section VII) > Dan Roberts (Bellport/Section XI) decision 14-8
125  Mike Trotta (Oceanside/Section VIII) > Nick Munn (SL/Section III) decision 3-2
130  Josh Ruff (BGA/Section IV) > Jon Masa (LB/Section VIII) decision 11-5
130  Chris Horning (Baldwinsville/Section III) > Joe Tobin (WSW/Section VI) decision 5-4
135  Mike Torriero (RP/Section XI) > Rory Tobias (JC) decision 12-9
135  Tom Paladino (Bethpage/Section VIII) > Pat Hanscomb (Hilton/Section V) decision 8-6
140  Ryan Maurer (WF/Section XI) > Joe Scolaro (CS/Section V) major decision 13-5
140  Brent Rider (Tioga/Section IV) > Matt Herrington (LSI/Section II) decision 6-3
145  Jesse Jantzen (SWR/Section XI) > Zach Taber (LSI/Section II) fall 1:01
145  Ben Morczek (SL/Section III) > Ryan Pullman (NP/Section IX) decision 6-4
152  Mike Patrovich (Islip/Section XI) > Nick Rausenberger (Newburgh/Section IX) decision 10-6
152  Joe Mazzurco (Mahopac/Section I) > Geoff Selleck (RH/Section V) fall 3:46
160  Mike Douglas (Saranac/Section VII) > Marcus Surin (ER/Section I) major decision 10-2
160  Jack Piana (Huntington/Section XI) > Curt Radcliffe (NV/Section IV) decision 5-4
171  Ken Barkman (JC) > John Nuzzi (Freeport/Section VIII) decision 10-8
171  Bill Prince (Frewsburg/Section VI) > Nick Hansen (Fulton/Section III) technical fall 5:47
189  Bryan Steele (HF/Section II) > Mike Gerstl (MV/Section IX) decision 10-5
189  Matt Daddino (Sewanhaka/Section VIII) > Kyle Cerminara (LP/Section VI) OTC 5-4 (3OT)
215  Anthony Antoniades (Herricks/Section VIII) > Pete Kaskela (Massena/Section X) major decision 15-5
215  Dan Sable (Longwood/Section XI) > Luke Bickford (Mexico/Section III) decision 12-6
275  Alva Conklin (Middletown/Section IX) > Pat O'Brien (Seaford/Section VIII) decision 4-4 (1OT)
275  Matt Tarullo (Colonie/Section II) > David Leitten (Warsaw/Section V) decision 3-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (38th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)