★ ★ ★ ★ ★ Meet History
19th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
March 6, 1981 - March 7, 1981 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)
Powered by matburn®

 

1981 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
Provided to armdrag.com by NYSPHSAA Wrestling Chairman Reed Hawke. Click for larger image.




Slideshow: Rochester D&C



Slideshow: White Plains Journal News



Slideshow: Tonawanda News



Slideshow: Finger Lakes Times





Varsity

Teams

Arlington, Bainbridge-Guilford, Baldwin, Bay Shore, Bayport-Blue Point, Belmore JFK, Berner, Brighton, Brockport, Burnt Hills-Ballston Lake, Canandaigua, Canisius, Cassadaga Valley, Commack North, Commack South, DeWitt Clinton, Deer Park, East Syracuse-Minoa, Elmira Southside, Fairport, Falconer, Fox Lane, Granville, Hicksville, Irondequoit, Iroquois, Johnson City, Jordan-Elbridge, Kingston, Lawrence, Liverpool, Long Beach, Maine-Endwell, Massapequa, Mechanicville, Minisink Valley, Mohonasen, Monroe-Woodbury, New Hartford, Newark, Newfield, Niagara Wheatfield, Niskayuna, North Babylon, North Shore, North Syracuse, Orchard Park, Ossining, Oswego, Penfield, Port Jervis, Ramapo, Sachem, Shenendehowa, Southwestern, Spencerport, St. John the Baptist, Susquehanna Valley, Tonawanda, Voorheesville, Ward Melville, Waverly, Whitehall, Windsor

Region Final

Section V 222.5, Section XI 214, Section IV 201.5, Section II 181.5, Section VIII 134, Section III 123, Section VI 106, Section I 99, Section IX 85.5, CHSAA 21, PSAL 16, Section X 16, Section VII 15

Outstanding Wrestler Award - Albiero Palacio (LB/Section VIII)

Championship Final (1st)

 91  John Pauley (NH/Section III) > Mark Gumble (ME/Section IV) OTC 2-2 (1OT)
 98  Brad Penrith (Windsor/Section IV) > Don Ophals (Berner/Section VIII) decision 5-0
105  Albiero Palacio (LB/Section VIII) > Brian Keyes (PJ/Section IX) decision 6-0
112  Tony Cotroneo (Irondequoit/Section V) > Ed Morales (Sachem/Section XI) decision 7-3
119  Dan Hopkins (CS/Section XI) > Doug Watson (BHBL/Section II) draw 5-5, decision 7-3 (1OT)
126  Pete Mankowich (CN/Section XI) > James Lateer (JC/Section IV) decision 7-5
132  Matt King (Canandaigua/Section V) > Ted DiPasquale (DP/Section XI) decision 5-4
138  John Aceri (WM/Section XI) > Trevor Graham (Spencerport/Section V) decision 6-1
145  Jon Cardi (BHBL/Section II) > Todd Buenting (Brockport/Section V) decision 11-5
155  Tod Northrup (Waverly/Section IV) > Scott Kay (Fairport/Section V) default
167  Paul Diekel (Whitehall/Section II) > Jeff Webb (BG/Section IV) decision 10-7
177  Jim Matteson (Oswego/Section III) > John Gallo (Mohonasen/Section II) decision 7-6
215  Andy Schwab (ES/Section IV) > Scott Sabo (Granville/Section II) default
250  Joe Kuras (Canandaigua/Section V) > Scott Nichols (Arlington/Section I) decision 10-7

Consolation Final (3rd)

 91  Marty King (Canandaigua/Section V) > Rob Waddington (Falconer/Section VI) fall 5:23
 98  Jeff Clark (Voorheesville/Section II) > Bob Panariello (BS/Section XI) decision 4-2
105  Mike Murnane (BBP/Section XI) > Dave Averill (Shenendehowa/Section II) decision 1-0
112  Scott Davis (SV/Section IV) > Jeff Keyes (PJ/Section IX) decision 10-6
119  Chuck Kennedy (Kingston/Section I) > Tim Stafford (BG/Section IV) major decision 13-2
126  Mike Catania (NS/Section III) > Nick King (Kingston/Section I) major decision 9-0
132  Joel Feingold (Niskayuna/Section II) > Marty Lynch (JE/Section III) major decision 13-3
138  Larry Colagiovanni (Ossining/Section I) > Kevin Parrott (Whitehall/Section II) decision 7-2
145  Patrick Glynn (BS/Section XI) > Vince Martino (ESM/Section III) forfeit
155  Tom Jobin (FL/Section I) > Jim Beichner (CV/Section VI) decision 7-6
167  John Mariacher (Iroquois/Section VI) > Terry Kent (Brighton/Section V) decision 7-3
177  Joe Chetti (NB/Section XI) > Steve Behrns (Tonawanda/Section VI) decision 3-2
215  Bob Button (Newark/Section V) > Tim Green (Liverpool/Section III) decision 11-4
250  Bob DeSoto (Newfield/Section XI) > Garrett Keith (ES/Section IV) decision 5-4

Consolation Final (5th)

 91  Adam Erno (Mechanicville/Section II) > Jeff Grossfeld (Massapequa/Section VIII)
 98  Doug Baer (Southwestern/Section VI) > Ed Fitzpatrick (SJB/CHSAA) decision 6-1
105  George Soto (DWC) > Rick LaPaglia (Spencerport/Section V) forfeit
112  Pat Hughes (OP/Section VI) > Mark Schwartz (Lawrence/Section VIII) major decision 13-4
119  Tim Lehmann (Irondequoit/Section V) > Ed Gillespie (Baldwin/Section VIII) fall 4:22
126  Chris Kane (Penfield/Section V) > Leo Palacio (LB/Section VIII) forfeit
132  Gary Fischbein (MW/Section IX) > Matt Lewis-Jones (Iroquois/Section VI) decision 4-1
138  Matt Doherty (Berner/Section VIII) > Vince Schiffert (NW/Section VI) OTC (1OT)
145  Mike Shaffer (Ramapo/Section IX) > Dave Radich (Iroquois/Section VI) default
155  Marc DeGennaro (Sachem/Section XI) > Earl Lynch (MW/Section IX) decision 4-0
167  Keith Cavayero (BJFK/Section VIII) > Vincent Amoia (Canisius/CHSAA) decision 8-4
177  Kirk Butryn (MV/Section IX) > Scott Eberhardt (Newark/Section V) fall 4:31
215  Brian Mallory (Southwestern/Section VI) > Rich Brenton (Hicksville/Section VIII) decision 2-0
250  Dave Johansen (NS/Section VIII) > Dan Dischavo (NH/Section III) default

Championship Semifinals

 91  John Pauley (NH/Section III) > Jeff Grossfeld (Massapequa/Section VIII) decision 3-2
 91  Mark Gumble (ME/Section IV) > Rob Waddington (Falconer/Section VI) major decision 14-5
 98  Brad Penrith (Windsor/Section IV) > Bob Panariello (BS/Section XI) decision 11-8
 98  Don Ophals (Berner/Section VIII) > Ed Fitzpatrick (SJB/CHSAA) major decision 9-1
105  Albiero Palacio (LB/Section VIII) > Rick LaPaglia (Spencerport/Section V) default
105  Brian Keyes (PJ/Section IX) > Mike Murnane (BBP/Section XI) decision 11-8
112  Ed Morales (Sachem/Section XI) > Scott Davis (SV/Section IV) decision 3-2
112  Tony Cotroneo (Irondequoit/Section V) > Mark Schwartz (Lawrence/Section VIII) decision 4-3
119  Dan Hopkins (CS/Section XI) > Tim Lehmann (Irondequoit/Section V) decision 2-0
119  Doug Watson (BHBL/Section II) > Chuck Kennedy (Kingston/Section I) fall 5:53
126  Pete Mankowich (CN/Section XI) > Leo Palacio (LB/Section VIII) forfeit
126  James Lateer (JC/Section IV) > Chris Kane (Penfield/Section V) decision 7-4
132  Matt King (Canandaigua/Section V) > Matt Lewis-Jones (Iroquois/Section VI) decision 5-1
132  Ted DiPasquale (DP/Section XI) > Marty Lynch (JE/Section III) decision 9-8
138  John Aceri (WM/Section XI) > Vince Schiffert (NW/Section VI) major decision 11-0
138  Trevor Graham (Spencerport/Section V) > Kevin Parrott (Whitehall/Section II) decision 5-4
145  Jon Cardi (BHBL/Section II) > Vince Martino (ESM/Section III) default
145  Todd Buenting (Brockport/Section V) > Patrick Glynn (BS/Section XI) fall 5:57
155  Scott Kay (Fairport/Section V) > Marc DeGennaro (Sachem/Section XI) decision 5-2
155  Tod Northrup (Waverly/Section IV) > Tom Jobin (FL/Section I) superior decision 14-1
167  Jeff Webb (BG/Section IV) > John Mariacher (Iroquois/Section VI) fall 0:51
167  Paul Diekel (Whitehall/Section II) > Terry Kent (Brighton/Section V) decision 4-3
177  Jim Matteson (Oswego/Section III) > Joe Chetti (NB/Section XI) decision 7-4
177  John Gallo (Mohonasen/Section II) > Scott Eberhardt (Newark/Section V) decision 9-2
215  Scott Sabo (Granville/Section II) > Brian Mallory (Southwestern/Section VI) decision 8-5
215  Andy Schwab (ES/Section IV) > Tim Green (Liverpool/Section III) fall 1:52
250  Scott Nichols (Arlington/Section I) > Garrett Keith (ES/Section IV) decision 7-1
250  Joe Kuras (Canandaigua/Section V) > Dan Dischavo (NH/Section III) fall 5:50


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (19th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)