★ ★ ★ ★ ★ Meet History
25th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
March 6, 1987 - March 7, 1987 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)
Powered by matburn®

 

1987 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
Provided to armdrag.com by NYSPHSAA State Wrestling Chairman Reed Hawke. Click for larger image.




Slideshow: Rochester D&C



Slideshow: Syracuse Herald-Journal



Slideshow: Schenectady Gazette



Slideshow: The Journal News



Slideshow: Medina Journal-Register





Varsity

Teams

Alfred E. Smith, Amherst, Arlington, Averill Park, Babylon, Baldwin, Baldwinsville, Ballston Spa, Bath Haverling, Bay Shore, Brockport, Burnt Hills-Ballston Lake, Canastota, Cheektowaga, Comsewogue, Connetquot, East Hampton, East Meadow, East Syracuse-Minoa, Elmira Notre Dame, Falconer, Fox Lane, Franklin Academy, Fulton, Goshen, Hermon-DeKalb, Hilton, Horseheads, Johnson City, Jordan-Elbridge, Lockport, Long Beach, Madison, Mahopac, Mechanicville, Mepham, New Hyde Park, North Rockland, Nyack, Olean, Pearl River, Peru, Pine Bush, Port Jefferson, Red Hook, Royalton-Hartland, Sachem, Salem, Saranac, Shenendehowa, Shoreham-Wading River, Sidney, Sleepy Hollow, South Jefferson, Spencerport, St. Anthony's, St. John the Baptist, Stuyvesant, Suffern, Unatego, Union-Endicott, Valley Central, Wantagh, Waterloo, Waverly, Williamsville South

Region Final

Section VIII 174, Section IV 169.5, Section VI 160, Section III 158, Section XI 155, Section V 128, Section II 127, Section IX 100, Section I 99, Section X 53, Section VII 51.5, CHSAA 44.5, PSAL 18

Outstanding Wrestler Award - Troy Bouzakis (PB/Section IX)

Championship Final (1st)

 91  Frank Fronhofer (Salem/Section II) > Lenny Combs (Madison/Section III) decision 5-1
 98  Jeff Haise (Babylon/Section XI) > Mark Frisicano (EM/Section VIII) decision 8-3
105  Troy Bouzakis (PB/Section IX) > Lou Rosselli (RH/Section VI) decision 9-5
112  Jeff Prescott (Olean/Section VI) > Eric Kaufman (EH/Section XI) technical fall 4:58 18-2
119  Richard Santana (LB/Section VIII) > Jeff Lewis (VC/Section IX) draw 5-5, decision 3-0 (1OT)
126  Tom Billone (Spencerport/Section V) > Glenn Rommel (Mepham/Section VIII) decision 4-2
132  Tony Ferrara (Sidney/Section IV) > Brian McGill (Cheektowaga/Section VI) decision 7-2
138  David Watson (BHBL/Section II) > Chris Perry (Waverly/Section IV) decision 5-4
145  Doug Roemer (Horseheads/Section IV) > Michael Yanosik (NHP/Section VIII) technical fall 4:36 16-1
155  Rick Sadwick (Hilton/Section V) > John Lamar (Peru/Section VII) draw 2-2, judge's decision 2-2
167  Wayne Wilson (Sachem/Section XI) > Steve Shippos (Baldwin/Section VIII) major decision 10-2
177  Dave Grabenstatter (Amherst/Section VI) > Adam Mariano (Comsewogue/Section XI) decision 6-3
215  James "Scotty" Graham (LB/Section VIII) > Patrick Halpin (Baldwinsville/Section III) decision 7-6
250  Rob Cole (UE/Section IV) > Curtis Tironi (Mechanicville/Section II) fall 0:48

Consolation Final (3rd)

 91  Tim McKee (BH/Section V) > Allen Grant (HDK/Section X) fall 0:47
 98  Todd Carson (Falconer/Section VI) > Carlos Jiminez (SH/Section I) decision 11-4
105  Daryl Page (END/Section IV) > David Brown (HDK/Section X) decision 10-6
112  Charles Sortino (Brockport/Section V) > Mark Woodworth (Fulton/Section III) fall 2:15
119  Ray LeChase (Spencerport/Section V) > Jim Creighton (SJ/Section III) decision 7-3
126  Joe Smith (SA/CHSAA) > Mark Baehr (RH/Section VI) decision 6-4
132  Rick Grevelding (ESM/Section III) > John Zigrossi (Goshen/Section I) decision 5-4
138  Lennox Gillon (Lockport/Section VI) > Jon Halloran (SA/CHSAA) decision 7-3
145  Tom Gleason (Canastota/Section III) > Andy Cohen (Nyack/Section I) decision 8-2
155  Mike New (Canastota/Section III) > Paul Standwill (Wantagh/Section VIII) major decision 8-0
167  Scott Schweiger (Waverly/Section IV) > Rory Thorpe (JE/Section III) draw 4-4, decision 3-1 (1OT)
177  Mark Carey (BS/Section II) > Steve Farr (JC/Section IV) decision 7-6
215  Alex Porcelli (BS/Section XI) > Steven Drewes (SJB/CHSAA) fall 5:31
250  Art Bittel (Baldwinsville/Section III) > Bill Schoenle (WS/Section VI) fall 1:46

Consolation Final (5th)

 91  Keith Rommel (Mepham/Section VIII) > Mike Sullivan (PR/Section I) fall 4:09
 98  Shawn Knisely (Waterloo/Section V) > Steve Mitola (Shenendehowa/Section II) draw 0-0, OTC 4-4 (1OT)
105  Shawn Ryan (Baldwin/Section VIII) > Ko Matsui (SWR) decision 4-3
112  Gil Soto (AES/PSAL) > Joe Amuso (FL/Section I) DQ
119  Burt Bullis (Unatego/Section IV) > Brad Batista (PR/Section I) default
126  Dominic Alfieri (Suffern/Section I) > Joe Morgan (RH/Section IX) decision 12-7
132  Dave Robin (Arlington/Section I) > Jamie St. John (PJ/Section XI) decision 4-1
138  Ken Kaufman (NR/Section I) > Tom Ryan (Wantagh/Section VIII) forfeit
145  Kurt Lassen (Connetquot/Section XI) > Kevin Carter (Saranac/Section VII) major decision 9-0
155  John Sorochinsky (JC/Section IV) > Chris Oddo (Mahopac/Section I) decision 8-4
167  Tony Montemorra (Peru/Section VII) > Clarence Cleveland (HDK/Section X) forfeit
177  Hank Herrmann (FA/Section X) > Mike Bucci (RH/Section IX) decision 7-2
215  Mike McDowell (AP/Section II) > Earl Gardner (Stuyvesant/PSAL) fall 1:20
250  Frank Iacono (Sachem/Section XI) > Jeff Way (Peru/Section VII) decision 6-4

Championship Semifinals

 91  Lenny Combs (Madison/Section III) > Allen Grant (HDK/Section X) decision 4-0
 91  Frank Fronhofer (Salem/Section II) > Keith Rommel (Mepham/Section VIII) decision 4-3
 98  Mark Frisicano (EM/Section VIII) > Steve Mitola (Shenendehowa/Section II) decision 13-7
 98  Jeff Haise (Babylon/Section XI) > Todd Carson (Falconer/Section VI) decision 10-3
105  Lou Rosselli (RH/Section VI) > Shawn Ryan (Baldwin/Section VIII) decision 9-4
105  Troy Bouzakis (PB/Section IX) > Daryl Page (END/Section IV) technical fall 15-0
112  Eric Kaufman (EH/Section XI) > Gil Soto (AES/PSAL) fall 4:56
112  Jeff Prescott (Olean/Section VI) > Joseph Amuso (FL/Section I) fall 4:43
119  Richard Santana (LB/Section VIII) > Ray LeChase (Spencerport/Section V) decision 6-2
119  Jeff Lewis (VC/Section IX) > Jim Creighton (SJ/Section III) major decision 9-1
126  Tom Billone (Spencerport/Section V) > Joe Morgan (RH/Section IX) draw 0-0, OTC 0-0 (1OT)
126  Glenn Rommel (Mepham/Section VIII) > Dominic Alfieri (Suffern/Section I) decision 5-1
132  Tony Ferrara (Sidney/Section IV) > Dave Robin (Arlington/Section I) decision 7-3
132  Brian McGill (Cheektowaga/Section VI) > Mike Zigrossi (Goshen/Section I) decision 8-2
138  Chris Perry (Waverly/Section IV) > Ken Kaufman (NR/Section I) major decision 12-2
138  David Watson (BHBL/Section II) > Tom Ryan (Wantagh/Section VIII) decision 2-0
145  Doug Roemer (Horseheads/Section IV) > Kevin Carter (Saranac/Section VII) fall 2:51
145  Michael Yanosik (NHP/Section VIII) > Tom Gleason (Canastota/Section III) decision 2-0 (1OT)
155  Rick Sadwick (Hilton/Section V) > Paul Standwill (Wantagh/Section VIII) decision 8-6
155  John Lamar (Peru/Section VII) > Mike New (Canastota/Section III) decision 6-5
167  Wayne Wilson (Sachem/Section XI) > Tony Montemorra (Peru/Section VII) decision 6-4
167  Steve Shippos (Baldwin/Section VIII) > Clarence Cleveland (HDK/Section X) fall 4:11
177  Adam Mariano (Comsewogue/Section XI) > Mike Bucci (RH/Section IX) technical fall 4:21 19-2
177  Dave Grabenstatter (Amherst/Section VI) > Mark Carey (BS/Section II) default
215  James "Scotty" Graham (LB/Section VIII) > Earl Gardner (Stuyvesant/PSAL) fall 1:28
215  Pat Halpin (Baldwinsville/Section III) > Mike McDowell (AP/Section II) decision 8-7
250  Rob Cole (UE/Section IV) > Art Bittel (Baldwinsville/Section III) decision 6-3
250  Curtis Tironi (Mechanicville/Section II) > Jeff Way (Peru/Section VII) decision 10-6


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (25th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)