Southern Tier League Wrestling Championships and Sectional Qualifier
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 19, 1988 - February 20, 1988 @ Fredonia High School (Fredonia, New York)

 

Second Chance for Young
SOURCE: Unknown. Provided by Herman Guenther. Click for larger image.



Varsity

Teams

Cassadaga Valley, Falconer, Fredonia, Gowanda, Maple Grove, Olean, Panama, Pine Valley, Randolph, Ripley, Salamanca, Silver Creek, Southwestern, Westfield

Outstanding Wrestler Award - Eric Swiech (Salamanca)

Championship Final (1st)

 91  Brian Pintagro (Falconer) > Shane Leader (Salamanca) major decision 13-3
 98  Dave Brainard (Falconer) > Jamie Kota (Gowanda) technical fall 17-2
105  Todd Carson (Falconer) > Kevin Herb (PV) technical fall 16-0
112  Steve Felt (Salamanca) > Tim Piazza (Southwestern) decision 4-1 (1OT)
119  Dennis Brown (CV) > Fred Spencer (Falconer) decision 10-4
126  Eric Swiech (Salamanca) > Bill Young (Randolph) decision 7-5
132  Scott Joslyn (MG) > Bob Bennett (Southwestern) decision 2-1
138  Alan Higley (Southwestern) > Scott Wendel (Southwestern) decision 10-3
145  Mike Norton (Falconer) > David Nalbone (MG) decision 12-10
155  Loren Davis (Southwestern) > Tom Mohr (Salamanca) decision 6-4
167  John Penhollow (CV) > Brent Abbey (Falconer) technical fall 16-0
177  Paul Wendel (Southwestern) > John Gonzales (Westfield) fall 3:50
215  Jim Quinn (Salamanca) > Pat Nolan (MG) fall 2:37
250  Tom Meyers (Southwestern) > Phil Kutschke (Southwestern) major decision 16-6

Consolation Final (3rd)

 91  Vince Sarno (Southwestern) > Jeremy Tanner (Falconer) decision 12-8
 98  David Edwards (Panama) > Bob Ball (Fredonia) decision
105  Gunther (SC) > Scalise (Southwestern) decision 7-4
112  Abbey (Falconer) > Bob McMurdy (CV) decision 7-4
119  Steve McCray (Southwestern) > Swanson (Panama) decision
126  Sharp (MG) > Tatchell (PV) decision
132  Bill Lawson (Falconer) > Ditch (Ripley) fall
138  Kevin Davenport (Falconer) > Caruso (MG) decision
145  Rich Yokom (Ripley) > Mike Gabel (Gowanda) decision 7-6
155  Brian Wolcott (CV) > Watson (Panama) decision 10-4
167  Matt Jurenko (Olean) > Todd Conley (Southwestern) decision 7-2
177  Joe Trippy (Ripley) > Daryl Jimerson (Gowanda) decision
215  Carey Hanson (Salamanca) > Lunsbury (Falconer) decision 3-2
250  LaBaron (Fredonia) > Muntz (Randolph) decision


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Southern Tier League Wrestling Championships and Sectional Qualifier)