★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Southern Tier Division II Wrestling Tournament
February 9, 1985 @ Randolph High School (Randolph, New York)
Powered by matburn®

 

Tournament Champions
These were the individual champions from the Southern Tier Wrestling Conference Division 2 Tournament Saturday. Shared by Herman Guenther. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Randolph 185, Frewsburg 158, Silver Creek 99, Pine Valley 96.5, Fredonia 85.5, Gowanda 55.5, Westfield 51, Panama 40, Ripley 23

Outstanding Wrestler Award - Tom Brennan (SC)

Championship Final (1st)

 91  Troy Barber (Randolph) > Vincent DeJohn (SC) decision 4-2
 98  Bob Verga (Frewsburg) > Alan Bowen (Westfield) fall 2:23
105  Bill Young (Randolph) > Billy Jones (SC) fall 3:09
112  Ron Sample (Randolph) > Keith Johnson (Frewsburg) major decision 12-4
119  Troy Nelson (Randolph) > Rick Verga (Frewsburg) fall 1:17
126  Steve Hazzard (Frewsburg) > Brian Jantzi (Panama) decision 6-0
132  Tom Brennan (SC) > Tin Neal (Randolph) major decision 9-0
138  Dan Hoxie (Randolph) > Mike Leone (Fredonia) decision 7-0
145  Brad Howard (Randolph) > Brad Long (Frewsburg) decision 6-2
155  Ken Austin (PV) > Mark Ingersoll (Gowanda) major decision 9-1
167  Rod Larson (Fredonia) > Mike Giambrone (PV) decision 5-0
177  Larry Tompkins (Frewsburg) > John Ellis (PV) fall 3:16
215  Keith Fish (PV) > Dave DeVito (SC) decision 7-0
250  Doug Morley (Randolph) > Paul Black (Westfield) fall 1:31

Consolation Final (3rd)

 91  Adam Brown (PV) > Lance Vicary (Westfield) decision 5-4
 98  Shawn Smith (Gowanda) > Lee Peterson (Randolph) fall 4:48
105  Mike Gresh (Ripley) > Dan Luce (Frewsburg) superior decision 16-0
112  Dan Kusiowski (Gowanda) > Mark Bausum (Westfield) fall 3:27
119  Pete Tacy (Fredonia) > Mark Bowman (Ripley) fall 1:52
126  Mike Leiner (Fredonia) > Mike Howard (Randolph) major decision 12-3
132  Curt Swanson (Frewsburg) > Tim Sheldon (PV) major decision 16-2
138  Craig Loomis (Gowanda) > Dave Freeman (Frewsburg) decision 8-7
145  Farris ElNasser (Fredonia) > J.C. Jones (SC) fall 2:52
155  Jim Cappano (Frewsburg) > Meryl Terry (Panama) decision 5-2
167  Joe Jones (SC) > Mark Smyczek (Panama) superior decision 12-0
177  Mark Czarnecki (SC) > Mark Skinner (Ripley) fall 4:47
215  Dave LeBarron (Fredonia) > Jim Farner (Gowanda) decision 4-3
250  Les Dickerson (Panama) > Steve SanFilippo (Frewsburg) fall 2:44


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Southern Tier Division II Wrestling Tournament)