★ ★ ★ ★ ★ Meet History
13th Annual Southern Tier Wrestling Conference Holiday Tournament
December 20, 1974 - December 21, 1974 @ Jamestown High School (Jamestown, New York)
Powered by matburn®

 

Tourney Standouts
Warrior standouts who helped pace Salamanca to a strong fourth place finish in Division I of the Southern Tier of the Southern Tier Wrestling Conference Tournament over the weekend included John Callen, Mike Newark, Dona Nolet, Tom Ciolek and Chuck Meissner. SOURCE: Salamanca Republican-Press, Monday, December 23, 1974. Click for larger image.




Slideshow: Jamestown Post-Journal



Slideshow: Olean Times Herald




Varsity | Southern Tier Championship (I vs. II)

Team Final

Olean 93, Westfield 68.5, Ripley 64, Southwestern 61, Falconer 59, Salamanca 55, Panama 51, Dunkirk 43, Maple Grove 40, Randolph 33, Cassadaga Valley 31, Frewsburg 30.5, Pine Valley 24.5, Silver Creek 21.5, Sherman 18, Fredonia 0

Championship Final (1st)

 91  Bari Hallberg (MG) > Dan Emke (Randolph) decision 5-2
 98  Jim Diehl (Olean) > Rusty Jensen (Westfield) decision 13-4
105  Greg White (Southwestern) > Tim Mullard (Panama) fall 4:18
112  Dave Crean (Olean) > Jorge Torres (Westfield) decision 9-1
119  Mike Ognibene (Falconer) > Steve Preston (Panama) decision 12-6
126  John Ognibene (Falconer) > Gerry Reynolds (PV) decision 6-2
132  Keith Granger (PV) > David Butler (MG) decision 2-1 (1OT)
138  Gary Clark (Panama) > Frank Nutt (Falconer) decision 11-2
145  Darwin Rowe (Ripley) > John Beichner (CV) decision 6-0
155  Dave Golando (Southwestern) > Brad Smith (Westfield) decision 3-2
167  Pat Johnson (Falconer) > Roger King (Panama) decision 5-1
177  Shahean Simon (Olean) > John Hoffman (Randolph) decision 8-2
215  Kurt Linske (Southwestern) > Mark Bartlett (Westfield) decision 12-1
250  Gary Betts (SC) > Rich Winder (Dunkirk) decision 10-4


Varsity | Division I

Team Final

Olean 93, Southwestern 61, Falconer 59, Salamanca 55, Dunkirk 43, Maple Grove 40, Cassadaga Valley 31, Fredonia 0

Championship Final (1st)

 91  Bari Hallberg (MG) > Joe Campese (Dunkirk) fall
 98  Jim Diehl (Olean) > Lorey Campese (Dunkirk) decision 12-1
105  Greg White (Southwestern) > Lee Traynor (MG) fall
112  Dave Crean (Olean) > Mike Newark (Salamanca) decision 7-0
119  Mike Ognibene (Falconer) > Jon Swan (Southwestern) decision 10-8
126  John Ognibene (Falconer) > Tom Bushnell (Olean) decision 2-1
132  David Butler (MG) > Chris Leichtweis (Olean) decision 6-4
138  Frank Nutt (Falconer) > Ward Wheeler (Salamanca) decision 9-4
145  John Beichner (CV) > Tom Ciolek (Salamanca) decision 9-4
155  Dan Golando (Southwestern) > Bryan Meder (CV) decision 12-2
167  Pat Johnson (Falconer) > Dennis Long (Dunkirk) decision 5-1
177  Shahean Simon (Olean) > Skip Case (Dunkirk) decision 9-4
215  Kurt Linske (Southwestern) > Chuck Meissner (Salamanca) fall
250  Rich Winder (Dunkirk) > Dona Nolet (Salamanca)

Consolation Final (3rd)

 91  Dan Cucchiaro (Olean) > Ross Conti (Fredonia) fall 1:27
 98  Joe Conlan (Salamanca) > Cleat Caskey (MG) default
105  Steve Tripodi (Olean) > Charlie Cappellino (Salamanca) decision 2-0
112  Seth Becker (MG) > Al Frederickson (Southwestern) decision 6-1
119  John Callen (Salamanca) > Gary Bliss (Olean) decision 2-0
126  Smith (Southwestern) > Dan Woodfield (MG) decision 3-2
132  Lanny Barmore (CV) > Overend (Falconer) decision 2-0
138  Dave Simon (Olean) > Greg Wefing (MG) default
145  Jim Lentz (Dunkirk) > Doug Van Brunt (Olean) decision 8-4
155  Mark Ranus (Dunkirk) > Ray Pikulski (Olean) decision 3-1
167  Richard Morton (Olean) > Tom Beichner (CV) decision 2-1
177  Dave Golando (Southwestern) > Jim Pike (Falconer) decision 8-2
215  Stu Dallas (Olean) > Mike Steffan (Dunkirk) decision 2-1


Varsity | Division II

Team Final

Westfield 68.5, Ripley 64, Panama 51, Randolph 33, Frewsburg 30.5, Pine Valley 24.5, Silver Creek 21.5, Sherman 18

Championship Final (1st)

 91  Dan Emke (Randolph) > Tom Horsch (Westfield)
 98  Rusty Jensen (Westfield) > Craig Ackley (Frewsburg)
105  Tim Mullard (Panama) > Newberry (Ripley)
112  Jorge Torres (Westfield) > Pat Case (Ripley)
119  Steve Preston (Panama) > Darrell Stebbins (Westfield)
126  Gerry Reynolds (PV) > Bill Roof (SC)
132  Keith Granger (PV) > Rodd Spontaneo (Frewsburg)
138  Gary Clark (Panama) > Steve Woollett (Ripley)
145  Darwin Rowe (Ripley) > Hartzell (Frewsburg)
155  Brad Smith (Westfield) > Aiken (Randolph)
167  Roger King (Panama) > Gary Davis (Ripley)
177  John Hoffman (Randolph) > Gugino (Westfield)
215  Mark Bartlett (Westfield) > Larry Bahl (Ripley)
250  Greg Betts (SC) > Foti (Westfield)

Consolation Final (3rd)

 91  Steve Card (Sherman) > Hartzell (Frewsburg) decision 4-2
 98  Scott Cedarquist (Panama) > Warner (Sherman) decision 10-2
105  Jim Livecchi (SC) > Yokum (Sherman) decision 7-6
112  Scott Lampson (PV) > Newby (Sherman) decision 8-2
119  Stan Harper (Sherman) > Horrigan (SC) decision 2-1
126  Ron Towers (Randolph) > Doss (Ripley) decision 2-1
132  Senske (Panama) > Leahy (Randolph) decision 8-4
138  Jim Leavitt (SC) > Doxler (Randolph) decision 4-0
145  Terry Schulz (Randolph) > Elmers (Panama) decision 7-0
155  Nobles (PV) > Strandburg (Frewsburg) decision 5-2
167  Green (Randolph) > McCutcheon (Westfield) decision 1-0
177  Tampio (SC) > Ed Westerlund (Panama) decision 4-2
215  Roger Maring (Sherman) > Andrews (Randolph) decision 4-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (13th Annual Southern Tier Wrestling Conference Holiday Tournament)