WRWNY Individual Ranking #5, Team Ranking #4
January 07, 2018

 

Wrestling Review of Western New York
2017-18 Team Ranking, Week #4

Large School

1st Lancaster
2nd Grand Island
3rd Niagara Wheatfield
4th St. Francis
5th Clarence
6th St. Joe’s
7th Jamestown
8th Hamburg
9th Frontier
10th Amherst

Small School

1st Pioneer
2nd Iroquois
3rd Falconer
4th Newfane
5th Olean
6th Chautauqua Lake
7th Fredonia
8th Akron/Alden
9th Randolph
10th Franklinville

2017-18 Individual Ranking, Week #5

99
1. Luke Tomlinson (Maple Grove 8)
2. Carson Alberti (Depew 8)
3. Andy Lucinski (Newfane 9)
HONORABLE MENTION
David Ball (Gowanda 9)
Brian Bielic (Grand Island 8)
Myles Gronowski (Lancaster 8)

106*
1. Tyler Bartolomei (North Tonawanda 11)
2. Mikey Evans (Springville 9)
3. Jake Harry (Lancaster 12)
HONORABLE MENTION
Jack Randle (Grand Island 10)
Garrett Swan (Southwestern 9)
Owen Weller (Frontier 10)
*Inj Res – Zach Russell (Pioneer 9)

113
1. Aiden Rabideau (Clarence 10)
2. Parker Rozler (Lancaster 12)
3. Cody Pool (Jamestown 11)
HONORABLE MENTION
Mohamed Alshawai (Lackawanna 8)
Josh Gill (Lockport 11)
Alex Skowronski (East Aurora 10)

120
1. Shane Hetrick (Maple Grove 12)
2. Ryan Nugent (Newfane 9)
3. Ryan Forrest (Hamburg 10)
HONORABLE MENTION
Tyler Barry (Iroquois 9)
Colby Petrie (Medina 10)
Michael Snowden (Niagara Falls 11)

126
1. Zach Braddell (Tonawanda 11)
2. Justin McDougald (Niagara Wheatfield 10)
3. Dalton Gardner (Fredonia 10)
HONORABLE MENTION
Nick Bierfeldt (Olean 11)
Anthony Corigliano (Clarence 12)
Owen Kissell (Akron/Alden 12)

132
1. Hector Colom (Fredonia 12)
2. Willie McDougald (Niagara Falls 10)
3. Andy Burden (Clarence 12)
HONORABLE MENTION
Matt Evans (Randolph 12)
Colton Slade (Iroquois 12)
Jacob Vergien (Iroquois 12)

138
1. Giovanni Russo (Fredonia 11)
2. Jake DeWolf (Niagara Wheatfield 11)
3. Johnny Putney (East Aurora 11)
HONORABLE MENTION
Vinny Catanzaro (Will North 12)
Ather Phommatha (Pioneer 11)
Nick Saeger (Falconer 11)

145
1. Warren McDougald (Niagara Wheatfield 11)
2. Cory Day (Iroquois 11)
3. Sam Grey (Catt/Little Valley 11)
HONORABLE MENTION
Seth MacTavish (Jamestown 12)
Caleb Riordan (Pioneer 12)
Austin Sliwinski (Cheektowaga 11)

152
1. Dylan Ingrao (Falconer/CV 12)
2. Ryan Stencel (Lancaster 10)
3. Adam Daghestani (Grand Island 10)
HONORABLE MENTION
Tyler Choate (RoyHart/Barker 12)
Jason Frazer (Tonawanda 10)
Josh Thibeault (Niagara Wheatfield 11)

160
1. Bryce Rowe (Chautauqua Lake 12)
2. Dan Torres (Falconer/CV 12)
3. Robbie PeQueen (Akron/Alden 12)
HONORABLE MENTION
Cody Fouts (Lew Port 12)
Icar Simon (Olean 11)
Brandon Simonson (Amherst 12)

170
1. Robbie Penhollow (Falconer/CV 11)
2. Jake Sarrow (Akron/Alden 12)
3. Dominik Thomas (St Francis 11)
HONORABLE MENTION
Dan Emblidge (Grand Island 12)
Joe Mannarino (Clarence 12)
Derek Wojciechowski (Frontier 12)

182
1. Zak Trim (Maple Grove 12)
2. Giuseppe Hoose (Southwestern 12)
3. Connor Kenney (Grand Island 11)
HONORABLE MENTION
Steve Daskavitz (Lockport 12)
Julian Nixon (Newfane 12)
Pat Walsh (Olean 11)

195
1. Joe Andreessen (Lancaster 12)
2. Corey Keefe (Falconer/CV 12)
3. Nolan Thomas (St. Francis 11)
HONORABLE MENTION
Blake Bielec (Grand Island 10)
Elijah Sones (Medina 12)
Millard Young (Akron/Alden 11)

220
1. Mike Rigerman (Pioneer 11)
2. Noah Turzillo (Jamestown 12)
3. Cam Walter (Will North 12)
HONORABLE MENTION
Ryan Bitka (Amherst 10)
Jayden Heers (Newfane 11)
Jake Skinner (Fredonia 10)

285
1. Jaquan Johnson (Grand Island 12)
2. Anthony Robinson (Starpoint 12)
3. Calik Kennedy (Amherst 12)
HONORABLE MENTION
Nick Becker (Randolph 12)
Alex Buckley (Lake Shore 12)
Ty Castinelli (Newfane 11)





Comments