WRWNY Individual Ranking #8, Team Ranking #7
January 28, 2018

 

Wrestling Review of Western New York
2017-18 Team Ranking, Week #7

Large School
1st Lancaster
2nd Grand Island
3rd Niagara Wheatfield
4th St. Francis
5th St. Joe’s
6th Hamburg
7th Frontier
8th Clarence
9th Jamestown
10th Lockport

Small School
1st Falconer
2nd Akron/Alden
3rd Pioneer
4th Iroquois
5th Newfane
6th Olean
7th Chautauqua Lake
8th Fredonia
9th Southwestern
10th Randolph

2017-18 Individual Ranking, Week #8

99
1. Luke Tomlinson (Maple Grove 8)
2. Carson Alberti (Depew 8)
3. Andy Lucinski (Newfane 9)
HONORABLE MENTION
David Ball (Gowanda 9)
Collin Coughanour (Niagara Wheatfield 7)
Myles Gronowski (Lancaster 8)

106
1. Tyler Bartolomei (North Tonawanda 11)
2. Mikey Evans (Springville 9)
3. Jake Harry (Lancaster 12)
HONORABLE MENTION
Logan Haseley (Niagara Wheatfield 7)
Garrett Swan (Southwestern 9)
Owen Weller (Frontier 10)

113
1. Parker Rozler (Lancaster 12)
2. Mike Catnazaro (Williamsville North 9)
3. Cody Pool (Jamestown 11)
HONORABLE MENTION
Mohamed Alshawai (Lackawanna 8)
Steven Bachman (Grand Island 12)
Alex Skowronski (East Aurora 10)

120
1. Shane Hetrick (Maple Grove 12)
2. Nick Bierfeldt (Olean 11)
3. Aiden Rabideau (Clarence 10)
HONORABLE MENTION
Ryan Forrest (Hamburg 10)
Colby Petrie (Medina 10)
Michael Snowden (Niagara Falls 11)

126*
1. Zach Braddell (Tonawanda 11)
2. Justin McDougald (Niagara Wheatfield 10)
3. Owen Kissell (Akron/Alden 12)
HONORABLE MENTION
Austin Bourgeois (Chautauqua Lake 11)
Anthony Corigliano (Clarence 12)
Brandon Swaciak (Iroquois 12)
* Inj Res – Dalton Gardner (Fredonia 10)

132*
1. Matt Evans (Randolph 12)
2. Hector Colom (Fredonia 12)
3. Jacob Vergien (Iroquois 12)
HONORABLE MENTION
Willie McDougald (Niagara Falls 10)
Slade Merk (St. Francis 11)
Colton Slade (Iroquois 12)

* Inj Res – Andy Burden (Clarence 12)

138
1. Giovanni Russo (Fredonia 11)
2. Jake DeWolf (Niagara Wheatfield 11)
3. Johnny Putney (East Aurora 11)
HONORABLE MENTION
Vinny Catanzaro (Will North 12)
Gavin Kulp (Olean 10)
Nick Saeger (Falconer 11)

145
1. Warren McDougald (Niagara Wheatfield 11)
2. Cory Day (Iroquois 11)
3. Seth MacTavish (Jamestown 12)
HONORABLE MENTION
Derek Ecklund (Chautauqua Lake 11)
Sam Grey (Catt/Little Valley 11)
Caleb Riordan (Pioneer 12)

152*
1. Dylan Ingrao (Falconer/CV 12)
2. Ryan Stencel (Lancaster 10)
3. Adam Daghestani (Grand Island 10)
HONORABLE MENTION
Tyler Choate (RoyHart/Barker 12)
Logan Kent (North Tonawanda 12)
Josh Thibeault (Niagara Wheatfield 11)

* Inj Res – Icar Simon (Olean 11)

160
1. Dan Torres (Falconer/CV 12)
2. Bryce Rowe (Chautauqua Lake 12)
3. Robbie PeQueen (Akron/Alden 12)
HONORABLE MENTION
Cody Fouts (Lew Port 12)
Ty Slaugenhoupt (St. Joe’s 12)
Brandon Simonson (Amherst 12)

170
1. Robbie Penhollow (Falconer/CV 11)
2. Jake Sarow (Akron/Alden 12)
3. Derek Wojciechowski (Frontier 12)
HONORABLE MENTION
Dan Emblidge (Grand Island 12)
Joe Mannarino (Clarence 12)
Dominik Thomas (St Francis 11)

182
1. Giuseppe Hoose (Southwestern 12)
2. Pat Walsh (Olean 11)
3. Steve Daskavitz (Lockport 12)
HONORABLE MENTION
Connor Kenney (Grand Island 11)
Julian Nixon (Newfane 12)
Conner Walsh (Olean 9)

195
1. Joe Andreessen (Lancaster 12)
2. Zak Trim (Maple Grove 12)
3. Corey Keefe (Falconer/CV 12)
HONORABLE MENTION
Blake Bielec (Grand Island 10)
Elijah Sones (Medina 12)
Nolan Thomas (St. Francis 11)

220
1. Mike Rigerman (Pioneer 11)
2. Noah Turzillo (Jamestown 12)
3. Cam Walter (Will North 12)
HONORABLE MENTION
Jayden Heers (Newfane 11)
Ben Schwab (Roy Hart/Barker 12)
Jake Skinner (Fredonia 10)

285
1. Jaquan Johnson (Grand Island 12)
2. Anthony Robinson (Starpoint 12)
3. Calik Kennedy (Amherst 12)
HONORABLE MENTION
Nick Becker (Randolph 12)
Alex Buckley (Lake Shore 12)
Jordan Holmes (North Tonawanda 12)





Comments