RIT wins two of three matches at Journeymen Northeast Duals
November 10, 2018

 


ALBANY, NY – The RIT wrestling team (2-1) won two of three matches, beginning its dual portion of the schedule at the Journeymen Northeast Duals Saturday. RIT defeated Niagara County Community College, 43-11 and knocked off Long Island-Brooklyn, 36-12 before falling to Castleton, 20-16.

...

RIT 43, Niagara County Community College 11
125 – Greg Quinn (NCCC) wins by fall over Chris Dean (Long Branch, NJ/Long Branch) (RIT), 2:38
133 – Chris Horton (Athens, PA/Athens Area) (RIT) wins by technical fall over C.J. Walz (NCCC), 4:09
141 – Freddy Eckles (NCCC) wins by technical fall over Isaiah Ocasio (Vineland, NJ/Vineland) (RIT), 2:58
149 – Zach Stedeford (Pittsburgh, PA/North Allegheny) (RIT) wins by fall over Katrell Jackson (NCCC), 1:28
157 – Kaidon Winters (Athens, PA/Athens Area) (RIT) wins by forfeit
165 – John Donohue (Smithtown, NY/Hauppauge) (RIT) wins by forfeit
174 – Joe Lupisella (Webster, NY/Webster Schroeder) (RIT) wins by major decision over Thomas Berner (NCCC)
184 – Jakob Warner (Wayland, MA/Wayland) (RIT) wins by forfeit
197 – Doug Simmons (Canastota, NY/Canastota) (RIT) wins by forfeit
285 – Connor Calkins (Almond, NY/Alfred-Almond) (RIT) wins by major decision over Anthony Robinson (NCCC), 18-7

RIT 36, Long Island-Brooklyn 12
125 – Alex Prunoske (Safety Harbor, FL/Clearwater Catholic) (RIT) wins by major decision over Brandon Mercado (LIU), 12-2
133 – Chris Horton (Athens, PA/Athens Area) (RIT) wins by forfeit
141 – Peter Detore (LIU) wins by decision over Shane Thompson (Newtown, PA/Council Rock) (RIT), 9-7
149 – Zach Stedeford (Pittsburgh, PA/North Allegheny) (RIT) wins by major decision over Daniel Espiniera (LIU), 15-2
157 – Kaidon Winters (Athens, PA/Athens Area) (RIT) wins by fall over Eduardo Ramirez (LIU), 2:36
165 – John Donohue (Smithtown, NY/Hauppauge) (RIT) wins by technical fall over Ryan Nichols (LIU), 16-0; 6:54
174 – Dan Arkow (LIU) wins by fall over Jakob Warner (Wayland, MA/Wayland) (RIT), 4:18
184 – Dan McClure (LIU) wins by decision over Joe Lupisella (Webster, NY/Webster Schroeder) (RIT), 5-0
197 – Doug Simmons (Canastota, NY/Canastota) (RIT) wins by fall over Daniel Shafran (LIU), 1:41
285 – Connor Calkins (Almond, NY/Alfred-Almond) (RIT) wins by technical fall over Timothy Nagosfky (LIU), 16-1; 2:05

Castleton 20, RIT 16
125 – Nicholas Camacho (CAS) wins by major decision over Alex Prunoske (Safety Harbor, FL/Clearwater Catholic) (RIT), 12-3
133 – Chris Horton (Athens, PA/Athens Area) (RIT) wins by decision in overtime over Deyker Edwards (CAS), 9-8
141 – Max Tempel (CAS) wins by decision over Shane Thompson (Newtown, PA/Council Rock) (RIT), 6-2
149 – Zach Stedeford (Pittsburgh, PA/North Allegheny) (RIT) wins by decision over Cooper Fleming (CAS), 7-5
157 – Kaidon Winters (Athens, PA/Athens Area) (RIT) wins by fall over Daniel Haverty (CAS), 2:13
165 – John Donohue (Smithtown, NY/Hauppauge) (RIT) wins by major decision over Mason Laflam (CAS), 8-0
174 – Chance Lapier (CAS) wins by major decision over Joe Lupisella (Webster, NY/Webster Schroeder) (RIT), 4:18
184 – Mitchell Laflam (CAS) wins by major decision over Jakob Warner (Wayland, MA/Wayland) (RIT), 9-1
197 – Alexander Green (CAS) wins by decision over Doug Simmons (Canastota, NY/Canastota) (RIT), 17-10 1:41
285 – Jesse Webb (CAS) wins by decision over Connor Calkins (Almond, NY/Alfred-Almond) (RIT), 8-4





Comments