WRWNY Ranking #3
December 16, 2018

 

Wrestling Review of Western New York
Wrestling Rankings Section VI
Week #3 December 16, 2018

Large School
1. Niagara Wheatfield
2. Niagara Falls
3. Clarence
4. Lancaster
5. Olean
6. Amherst
7. Grand Island
8. St. Francis
9. Hamburg
10. Starpoint

Small School
1. Falconer
2. Pioneer
3. Fredonia
4. Iroquois
5. Newfane
6. Chautauqua Lake
7. Akron
8. Portville
9. Lake Shore
10. Albion

99
1) Andy Lucinski (Newfane 10)
2) Cameron Catrabone (Will North 7)
3) Nolan Skowronski (East Aurora 9)
Honorable Mention
Travis Browning (Frontier 9)
Gage LaPlante (Starpoint 7)
Martin Ohlsson (Chautauqua Lake 8)

106
1) Carson Alberti (Depew 9)
2) David Ball (Gowanda 10)
3) Myles Gronowski (Lancaster 9)
Honorable Mention
Donovan Bukaczski (Iroquois 10)
Lucas Hoffman (Fredonia 8)
Kaleb Schurkus (Lancaster 9)

113
1) Tyler Bartolomei (North Tonawanda 12)
2) Daniel Kirsch (Pioneer 9)
3) Jack Randle (Grand Island 10)
Honorable Mention
Michael Alberti (Depew 11)
Harith Alkhalaf (Sweet Home 10)
Darren Christian (Niagara Falls 9)

120
1) Collin Coughenour (Niagara Wheatfield 8)
2) Antoine Walker (Amherst 10)
3) Josh Gill (Newfane 12)
Honorable Mention
Nick Barberio (Lancaster 12)
Alex Skowronski (East Aurora 11)
Ryan Sweeney (Iroquois 9)

126
1) Mike Catanzaro (Williamsville North 10)
2) Brandon Wallace (Fredonia 12)
3) Sam Stoelting (Starpoint 12)
Honorable Mention
Jacob Jozwiak (Iroquois 11)
Colby Petrie (Medina 12)
Michael Snowden (Niagara Falls 12)

132
1) Aiden Rabideau (Clarence 11)
2) Seth Jackson (Grand Island 12)
3) Dylan Collins (Hamburg 9)
Honorable Mention
Nick Bierfeldt (Olean 12)
Tyler Le (Cheektowaga 12)
Brendon Ramsey (Chautauqua Lake 10)

138
1) Justin McDougald (Niagara Wheatfield 11)
2) Zach Braddell (Tonawanda 12)
3) Giovanni Russo (Fredonia 12)
Honorable Mention
Ryan Forrest (Hamburg 11)
Jimmy Kramer (Falconer 12)
Jake Vergien (Iroquois 12)

145
1) Willie McDougald (Niagara Falls 11)
2) Johnny Putney (East Aurora 12)
3) Dalton Gardner (Fredonia 11)
Honorable Mention
Kyle Bauer (West Senenca West-East 12)
Jake DeWolf (Niagara Wheatfield 12)
Gavin Kulp (Olean 11)

152
1) Warren McDougald (Niagara Wheatfield 12)
2) Sam Grey (Catt Little Valley 12)
3) Giovanni Schifano (Eden 11)
Honorable Mention
Jack Feltz (Clarence 11)
Ronnie Jones (St Joe’s 10)
Dakota Mascho (Portville 9)

160
1) Cory Day (Iroquois 12)
2) Ryan Stencel (Lancaster 11)
3) Adam Daghestani (Grand Island 11)
Honorable Mention
Matt Baldwin (Canisius 12)
Joseph Dixon (Niagara Falls 10)
Icar Simon (Olean 12)

170
1) Josh Thibeault (Niagara Wheatfield 12)
2) Ceric Kristan (Fredonia 10)
3) Dylan Wojciechowski (Frontier 11)
Honorable Mention
Jordan Dustin (Falconer 12)
Dan Empfield (Lancaster 11)
Corey Snyder (West Seneca West-East 12)

182
1) Robbie Penhollow (Falconer 12)
2) Dominik Thomas (St. Francis 12)
3) Connor Kenney (Grand Island 12)
Honorable Mention
Jason Frazer (Tonawanda 11)
Nick Marsh (Frewsburg 12)
Pat Walsh (Olean 12)

195
1) Connor Walsh (Olean 10)
2) Millard Young (Akron 12)
3) Matthew Werts (St. Joe’s 12)
Honorable Mention
Gabe Le (Starpoint 11)
Mike Pataky (Orchard Park 11)
Kyle Trim (Maple Grove 11)

220
1) Mike Rigerman (Pioneer 12)
2) Nolan Thomas (St. Francis 12)
3) Jake Skinner (Fredonia 11)
Honorable Mention
Blake Bielec (Grand Island 11)
John Haberman (Hamburg 11)
Raman Singh (Amherst 12)

285
1) Ryan Bitka (Amherst 11)
2) Ty Casinelli (Newfane 12)
3) Jayden Heers (Newfane 11)
Honorable Mention
Caleb Lesswing (St. Joe’s 11)
David Meyer (Starpoint 11)
Trevor Smith (Pioneer 12)





Comments