WRWNY Ranking (Week #5)
December 30, 2018

 

Wrestling Review of Western New York
Wrestling Rankings Section VI
Week #5 December 30, 2018

Large School
1. Niagara Wheatfield
2. Niagara Falls
3. Clarence
4. Lancaster
5. Grand Island
6. Olean
7. Starpoint
8. West Seneca
9. Amherst
10. St. Francis

Small School
1. Falconer
2. Pioneer
3. Iroquois
4. Fredonia
5. Newfane
6. Chautauqua Lake
7. Akron
8. Portville
9. Tonawanda
10. East Aurora

99
1) Andy Lucinski (Newfane 10)
2) Cameron Catrabone (Will North 7)
3) Nolan Skowronski (East Aurora 9)
Honorable Mention
Travis Browning (Frontier 9)
Gage LaPlante (Starpoint 7)
Martin Ohlsson (Chautauqua Lake 8)

106
1) David Ball (Gowanda 10)
2) Carson Alberti (Depew 9)
3) Myles Gronowski (Lancaster 9)
Honorable Mention
Donovan Bukaczski (Iroquois 10)
Adam Huntington (Newfane 9)
Kaleb Schurkus (Lancaster 9)

113
1) Tyler Bartolomei (North Tonawanda 12)
2) Daniel Kirsch (Pioneer 9)
3) Jack Randle (Grand Island 10)
Honorable Mention
Michael Alberti (Depew 11)
Harith Alkhalaf (Sweet Home 10)
Alex Skowronski (East Aurora 11)

120
1) Collin Coughenour (Niagara Wheatfield 8)
2) Antoine Walker (Amherst 10)
3) Josh Gill (Newfane 12)
Honorable Mention
Nick Barberio (Lancaster 12)
Michael Snowden (Niagara Falls 12)
Ryan Sweeney (Iroquois 9)

126
1) Aiden Rabideau (Clarence 11)
2) Mike Catanzaro (Williamsville North 10)
3) Sam Stoelting (Starpoint 12)
Honorable Mention
Jacob Jozwiak (Iroquois 11)
Tyler Le (Cheektowaga 12)
Colby Petrie (Medina 12)

132
1) Justin McDougald (Niagara Wheatfield 11)
2) Giovanni Russo (Fredonia 12)
3) Jake Vergien (Iroquois 12)
Honorable Mention
Nick Bierfeldt (Olean 12)
Austin Bourgeouis (Chautauqua Lake 12)
Dylan Collins (Hamburg 9)

138
1) Zach Braddell (Tonawanda 12)
2) Dalton Gardner (Fredonia 11)
3) Jake DeWolf (Niagara Wheatfield 12)
Honorable Mention
Ryan Forrest (Hamburg 11)
Jimmy Kramer (Falconer 12)
Ryan Nugent (Newfane 10)

145
1) Willie McDougald (Niagara Falls 11)
2) Warren McDougald (Niagara Wheatfield 12)
3) Johnny Putney (East Aurora 12)
Honorable Mention
Kyle Bauer (West Senenca West-East 12)
Gavin Kulp (Olean 11)
Nick Saeger (Falconer 12)

152
1) Ryan Stencel (Lancaster 11)
2) Giovanni Schifano (Eden 11)
3) Sam Grey (Catt Little Valley 12)
Honorable Mention
Matt Baldwin (Canisius 12)
Jack Feltz (Clarence 11)
Dakota Mascho (Portville 9)

160
1) Cory Day (Iroquois 12)
2) Adam Daghestani (Grand Island 11)
3) Icar Simon (Olean 12)
Honorable Mention
Joseph Dixon (Niagara Falls 10)
Jayden Lassiter (Portville 10)
Austin Slowinski (Cheektowaga 12)

170
1) Josh Thibeault (Niagara Wheatfield 12)
2) Dylan Wojciechowski (Frontier 11)
3) Ceric Kristan (Fredonia 10)
Honorable Mention
Jordan Dustin (Falconer 12)
Corey Snyder (West Seneca West-East 12)
Suillivan Walsh (St. Joe’s 12)

182
1) Robbie Penhollow (Falconer 12)
2) Dominik Thomas (St. Francis 12)
3) Connor Kenney (Grand Island 12)
Honorable Mention
Jason Frazer (Tonawanda 11)
Nick Marsh (Frewsburg 12)
Pat Walsh (Olean 12)

195
1) Connor Walsh (Olean 10)
2) Millard Young (Akron 12)
3) Matthew Werts (St. Joe’s 12)
Honorable Mention
Gabe Le (Starpoint 11)
Mike Pataky (Orchard Park 11)
Kyle Trim (Maple Grove 11)

220
1) Mike Rigerman (Pioneer 12)
2) Nolan Thomas (St. Francis 12)
3) Blake Bielec (Grand Island 11)
Honorable Mention
John Haberman (Hamburg 11)
Jake Skinner (Fredonia 11)
Raman Singh (Amherst 12)

285
1) Ryan Bitka (Amherst 11)
2) Ty Casinelli (Newfane 12)
3) Jayden Heers (Newfane 11)
Honorable Mention
Caleb Lesswing (St. Joe’s 11)
David Meyer (Starpoint 11)
Trevor Smith (Pioneer 12)





Comments