WRWNY Ranking (Week #7)
January 13, 2019

 

Wrestling Review of Western New York
Wrestling Rankings Section VI
Week #7 January 13, 2019

Large School
1. Niagara Wheatfield
2. Niagara Falls
3. Clarence
4. Lancaster
5. Grand Island
6. Olean
7. St. Francis
8. Starpoint
9. Hamburg
10. St. Joseph's

Small School
1. Falconer
2. Pioneer
3. Iroquois
4. Fredonia
5. Newfane
6. Chautauqua Lake
7. Akron
8. Portville
9. Tonawanda
10. East Aurora

99
1) Cameron Catrabone (Will North 7)
2) Andy Lucinski (Newfane 10)
3) Brayden Newman (Falconer 10)
Honorable Mention
Travis Browning (Frontier 9)
Te’Shaun Mathews (Niagara Wheatfield 7)
Nolan Skowronski (East Aurora 9)

106
1) David Ball (Gowanda 10)
2) Carson Alberti (Depew 9)
3) Myles Gronowski (Lancaster 9)
Honorable Mention
Donovan Bukaczski (Iroquois 10)
Mark Kuhn (Niagara Wheatfield 10)
Kaleb Schurkus (Lancaster 9)

113
1) Daniel Kirsch (Pioneer 9)
2) Jack Randle (Grand Island 10)
3) Tyler Bartolomei (North Tonawanda 12)
Honorable Mention
Michael Alberti (Depew 11)
Michael Schiffhauer (Iroquois 9)
Alex Skowronski (East Aurora 11)

120
1) Collin Coughenour (Niagara Wheatfield 8)
2) Nick Barberio (Lancaster 12)
3) Michael Snowden (Niagara Falls 12)
Honorable Mention
Josh Gill (Newfane 12)
Ryan Sweeney (Iroquois 9)
Luke Tomlinson (Maple Grove 9)

126
1) Aiden Rabideau (Clarence 11)
2) Colby Petrie (Medina 12)
3) Tyler Le (Cheektowaga 12)
Honorable Mention
Mike Catanzaro (Williamsville North 10)
Dylan Collins (Hamburg 9)
Kyle Killian (Lake Shore 12)

132
1) Justin McDougald (Niagara Wheatfield 11)
2) Zach Braddell (Tonawanda 12)
3) Giovanni Russo (Fredonia 12)
Honorable Mention
Tyler Barry (Iroquois 10)
Nick Bierfeldt (Olean 12)
Jake Vergien (Iroquois 12)

138
1) Willie McDougald (Niagara Falls 11)
2) Dalton Gardner (Fredonia 11)
3) Jake DeWolf (Niagara Wheatfield 12)
Honorable Mention
Devin Collins (Hamburg 10)
Jimmy Kramer (Falconer 12)
Ryan Nugent (Newfane 10)

145
1) Warren McDougald (Niagara Wheatfield 12)
2) Johnny Putney (East Aurora 12)
3) Derek Ecklund (Chautauqua Lake 12)
Honorable Mention
Kyle Bauer (West Senenca West-East 12)
Gavin Kulp (Olean 11)
Nick Saeger (Falconer 12)

152
1) Ryan Stencel (Lancaster 11)
2) Giovanni Schifano (Eden 11)
3) Sam Grey (Catt Little Valley 12)
Honorable Mention
Matt Baldwin (Canisius 12)
Jack Feltz (Clarence 11)
Dakota Mascho (Portville 9)

160
1) Cory Day (Iroquois 12)
2) Adam Daghestani (Grand Island 11)
3) Icar Simon (Olean 12)
Honorable Mention
Joseph Dixon (Niagara Falls 10)
Jayden Lassiter (Portville 10)
Austin Slowinski (Cheektowaga 12)

170
1) Josh Thibeault (Niagara Wheatfield 12)
2) Dylan Wojciechowski (Frontier 11)
3) Thomas Blackwell (Canisius 12)
Honorable Mention
Ceric Kristan (Fredonia 10)
Devin Moore (Olean 12)
Corey Snyder (West Seneca West-East 12)
182
1) Robbie Penhollow (Falconer 12)
2) Dominik Thomas (St. Francis 12)
3) Connor Kenney (Grand Island 12)
Honorable Mention
Amandip Deo (Amherst 12)
Blake Harlock (Orchard Park 12)
Pat Walsh (Olean 12)

195
1) Connor Walsh (Olean 10)
2) Millard Young (Akron 12)
3) Matthew Werts (St. Joe’s 12)
Honorable Mention
Karson Grover (Roy Hart 12)
Mike Pataky (Orchard Park 11)
Codie Scotland (Lancaster 11)

220
1) Mike Rigerman (Pioneer 12)
2) Blake Bielec (Grand Island 11)
3) Nolan Thomas (St. Francis 12)
Honorable Mention
John Haberman (Hamburg 11)
Tanner Hulse (Olean 12)
Jake Skinner (Fredonia 11)

285
1) Jayden Heers (Newfane 11)
2) Ryan Bitka (Amherst 11)
3) Trevor Smith (Pioneer 12)
Honorable Mention
Ty Casinelli (Newfane 12)
Caleb Lesswing (St. Joe’s 11)
Eric Schon (St. Francis 11)





Comments