Final X Rutgers (Live)
June 08, 2019

 



Final X Rutgers
At the RAC in Piscataway, N.J., Saturday, June 8

LIVE VIDEO

LIVE RESULTS

Session One – 12:00 noon
Bout 1: Men’s GR 87 kg – U.S. Open champion Joe Rau (Chicago, Ill./Titan Mercury WC/Chicago RTC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Ben Provisor (State College, Pa./New York AC/Nittany Lion WC)

Bout 2: Women’s FS 72 kg – U.S. Olympic champion Alyvia Fiske (Napa, Calif./Titan Mercury WC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Victoria Francis (Litchfield, Ill./Titan Mercury WC)

Bout 3: Men’s GR 82 kg – U.S. Open champion Kendrick Sanders (Marquette, Mich./New York AC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion John Stefanowicz (Camp LeJeune, N.C./U.S. Marine Corps)

Bout 4: Women’s FS 50 kg –U.S. Open champion Whitney Conder (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Victoria Anthony (Tempe, Ariz./Sunkist Kids)

Bout 5: Men’s GR 55 kg – U.S. Open champion Max Nowry (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Brady Koontz (Plover, Wis./Ohio RTC)

Bout 6: Men’s GR 67 kg – U.S. Open champion Ellis Coleman (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Jamel Johnson (Camp LeJeune, N.C./U.S. Marine Corps)

Bout 7: Women’s FS 57 kg – U.S. Open champion Becka Leathers (Chapel Hill, N.C./Titan Mercury WC/Tarheel RTC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Jenna Burkert (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP)

Session Two – 6:00 p.m.
Bout 1: Women’s FS 65 kg – U.S. Open champion Forrest Molinari (Iowa City, Iowa/Titan Mercury WC/Hawkeye WC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Maya Nelson (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids/OTC)

Bout 2: Men’s GR 77 kg – U.S. Open champion Kamal Bey (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids/OTC) vs. winner at World Team Trials Challenge Tournament Pat Smith (Minneapolis, Minn./Minnesota Storm)

Bout 3: Women’s FS 68 kg – World bronze medalist Tamyra Mensah-Stock (Colorado Springs, Colo./Titan Mercury WC/OTC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Alexandria Glaude (W. Sacramento, Calif./Titan Mercury WC/McKendree Bearcat WC)

Bout 4: Men’s FS 125 kg – World bronze medalist Nick Gwiazdowski (Raleigh, N.C./Titan Mercury WC/Wolfpack RTC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Gable Steveson (Apple Valley, Minn./Minnesota RTC)

Bout 5: Men’s FS 65 kg – U.S. Open champion Yianni Diakomihalis (Rochester, N.Y./Titan Mercury WC/Finger Lakes RTC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Zain Retherford (State College, Pa./Nittany Lion WC)

Bout 6: Men’s FS 79 kg – World champion Kyle Dake (Ithaca, N.Y./Titan Mercury WC/Finger Lakes RTC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Alex Dieringer (Stillwater, Okla./Titan Mercury WC/Cowboy RTC)

Bout 7: Men’s FS 92 kg – World champion J’den Cox (Colorado Springs, Colo./Titan Mercury WC/OTC) vs. World Team Trials Challenge Tournament champion Bo Nickal (State College, Pa./Nittany Lion WC)





Comments