WRWNY Ranking #8
SOURCE: armdrag.com
January 26, 2020

 

Wrestling Review of Western New York
Wrestling Rankings Section VI
Week #8 January 26, 2020

Large School

Lancaster
Niagara Wheatfield
Clarence
Hamburg
Niagara Falls
Frontier
Grand Island
Williamsville North
Orchard Park
Starpoint
Small School

Falconer
Iroquois
Newfane
Pioneer
Fredonia
Portville
Chautauqua Lake
Albion
Lake Shore
Southwestern

99
1) Travis Browning (Frontier 10)
2) Caden Barrientos (Lew Port 8)
3) Aidan Gillings (Newfane 7)
Honorable Mention
Gavin Ciarfella (Roy-Hart 9)
Martin Ohlsson (Chautauqua Lake 9)
Johnny Vicario (Eden 10)

106
1) Andy Lucinski (Newfane 11)
2) Brayden Newman (Falconer 11)
3) Ethan Coleman (Franklinville 8)
Honorable Mention
Amarfio Reynolds (Niagara Falls 9)
Peter Gaglio (Iroquois 10)
Nolan Skowronski (East Aurora 10)

113
1) Daniel Kirsch (Pioneer 10)
2) David Ball (Fredonia 11)
3) Myles Gronowski (Lancaster 10)
Honorable Mention
Trent Burchanowski (Chautauqua Lake 9)
Adam Huntington (Newfane 10)
Te’Shaun Mathews (Niagara Wheatfield 8)

120
1) Carson Alberti (Alden/Depew 10)
2) Donovan Bukaczski (Iroquois 11)
3) Cameron Catrabone (Will North 8)
Honorable Mention
Luke Brydges (Canisius 10)
Hunter Harris (Chautauqua Lake 11)
Adam Kowalski (Frontier 12)

126
1) Mike Catanzaro (Williamsville North 11)
2) Jack Randle (Grand Island 12)
3) Colin Coughenour (Niagara Wheatfield 9)
Honorable Mention
Michael Alberti (Alden/Depew 12)
Jake Jozwiak (Iroqouis 12)
Joey Pillitteri (Falconer 11)

132
1) Ryan Forrest (Hamburg 12)
2) Ryan Sweeney (Iroquois 10)
3) Julian Martin (Lake Shore 11)
Honorable Mention
Ciaran Edwards (Lew Port 11)
Jon Palozzi (Clarence 11)
Luke Tomlinson (Maple Grove 10)

138
1) Justin McDougald (Niagara Wheatfield 12)
2) Brendon Ramsey (Chautauqua Lake 11)
3) Hassan Dobbins (Amherst 12)
Honorable Mention
Tristan DeGrace (Iroquois 11)
Trevor Sheehan (Lancaster 10)
Nick Voelker (Newfane 12)

145
1) Willie McDougald (Niagara Falls 12)
2) Aiden Rabideau (Clarence 12)
3) Ryan Nugent (Newfane 11)
Honorable Mention
Ali Assaf (Niagara Wheatfield 12)
Devin Collins (Hamburg 10)
Kameron Riordan (Pioneer 11)
*Injury Reserve - Dalton Gardner (Fredonia 12)

152
1) Dakota Mascho (Portville 10)
2) Bryce Baglia (Falconer 12)
3) Dylan Collins (Hamburg 10)
Honorable Mention
Brian Bielec (Grand Island 10)
Gavin Kulp (Olean 12)
Ben Parish (St. Joe’s 12)

160
1) Giovanni Schifano (Eden 12)
2) Tyler Barry (Iroquois 10)
3) Jayden Lassiter (Portville 11)
Honorable Mention
Owen Weller (Frontier 12)
Jack Feltz (Clarence 12)
Jacob Thibeault (Niagara Wheatfield 12)

170
1) Adam Daghestani (Grand Island 12)
2) Joseph Dixon (Canisius 11)
3) Ronnie Jones (St. Joe’s 11)
Honorable Mention
Andriy Petrov (Frontier 11)
Cleon Lawton (Franklinville 12)
Dylan Wojciechowski (Frontier 12)

182
1) Ryan Stencel (Lancaster 12)
2) Kevin Daskavitz (Lockport 9)
3) Ceric Kristan (Fredonia 11)
Honorable Mention
Hudson Johnson (Falconer 12)
Mike Pataky (Orchard Park 12)
Kyle Trim (Maple Grove 12)

195
1) Codie Scotland (Lancaster 12)
2) Dontae Hoose (Southwestern 10)
3) Dan Empfield (Lancaster 12)
Honorable Mention
Konrad Kryzton (Frontier 10)
Jake Tomlinson (Maple Grove 12)
Brayden Vandenburg (Canisius 10)

220
1) Blake Bielec (Grand Island 12)
2) Connor Walsh (Olean 11)
3) Alex Christy (Fredonia 12)
Honorable Mention
Collin Beichner (Falconer 11)
Connor Bluff (Lake Shore 11)
John Haberman (Hamburg 12)

285
1) Jayden Heers (Newfane 12)
2) Cody Wilson (Albion 12)
3) Tyree Orange (Amherst 11)
Honorable Mention
Jake Skinner (Fredonia 12)
Ryan Bitka (Amherst 12)
Caleb Lesswing (St. Joe’s 12)





Comments