WRWNY Ranking #10
SOURCE: armdrag.com
February 09, 2020

 

Wrestling Review of Western New York
Wrestling Rankings Section VI
Week #10 February 9, 2020

FINAL RANKING

Large School
Lancaster
Niagara Wheatfield
Clarence
Hamburg
Niagara Falls
Frontier
Grand Island
Williamsville North
Orchard Park
Starpoint

Small School
Falconer
Iroquois
Newfane
Pioneer
Fredonia
Portville
Chautauqua Lake
Albion
Lake Shore
Southwestern

99
1) Travis Browning (Frontier 10)
2) Caden Barrientos (Lew Port 8)
3) Gage LaPlante (Starpoint 8)
Honorable Mention
Gavin Ciarfella (Roy-Hart 9)
Jordan Joslyn (Chautauqua Lake 8)
Martin Ohlsson (Chautauqua Lake 9)

106
1) Andy Lucinski (Newfane 11)
2) Ethan Coleman (Franklinville 8)
3) Brayden Newman (Falconer 11)
Honorable Mention
Amarfio Reynolds (Niagara Falls 9)
Peter Gaglio (Iroquois 10)
Nolan Skowronski (East Aurora 10)

113
1) Daniel Kirsch (Pioneer 10)
2) David Ball (Fredonia 11)
3) Myles Gronowski (Lancaster 10)
Honorable Mention
Trent Burchanowski (Chautauqua Lake 9)
Austin Chase (Falconer 9)
Adam Huntington (Newfane 10)

120
1) Donovan Bukaczski (Iroquois 11)
2) Carson Alberti (Alden/Depew 10)
3) Cameron Catrabone (Will North 8)
Honorable Mention
Luke Brydges (Canisius 10)
Hunter Harris (Chautauqua Lake 11)
Adam Kowalski (Frontier 12)

126
1) Mike Catanzaro (Williamsville North 11)
2) Jack Randle (Grand Island 12)
3) Jake Jozwiak (Iroqouis 12)
Honorable Mention
Jacob Eckler (Starpoint 12)
Joey Pillitteri (Falconer 11)
Garret Swan (Southwestern 10)

132
1) Ryan Forrest (Hamburg 12)
2) Ryan Sweeney (Iroquois 10)
3) Luke Tomlinson (Maple Grove 10)
Honorable Mention
Luqman Ahmad (Williamsville South 11)
Donald Bennet (Pioneer 10)
Jon Palozzi (Clarence 11)

138
1) Justin McDougald (Niagara Wheatfield 12)
2) Brendon Ramsey (Chautauqua Lake 11)
3) Hassan Dobbins (Amherst 12)
Honorable Mention
Alex Miley (Pioneer 11)
Trevor Sheehan (Lancaster 10)
Nick Voelker (Newfane 12)

145
1) Willie McDougald (Niagara Falls 12)
2) Aiden Rabideau (Clarence 12)
3) Ryan Nugent (Newfane 11)
Honorable Mention
Devin Collins (Hamburg 10)
Hunter Larsen (Fredonia 10)
Kameron Riordan (Pioneer 11)
*Injury Reserve - Dalton Gardner (Fredonia 12)

152
1) Dakota Mascho (Portville 10)
2) Bryce Baglia (Falconer 12)
3) Dylan Collins (Hamburg 10)
Honorable Mention
Ali Assaf (Niagara Wheatfield 12)
Jimmy Dicostanzo (Clarence 12)
Ben Parish (St. Joe’s 12)

160
1) Giovanni Schifano (Eden 12)
2) Gavin Kulp (Olean 12)
3) Brian Bielec (Grand Island 10)
Honorable Mention
Tyler Barry (Iroquois 10)
Jack Feltz (Clarence 12)
Jacob Thibeault (Niagara Wheatfield 12)

170
1) Adam Daghestani (Grand Island 12)
2) Joseph Dixon (Canisius 11)
3) Dylan Wojciechowski (Frontier 12)
Honorable Mention
Jason Frazer (Tonawanda 12)
Jayden Lassiter (Portville 11)
Cleon Lawton (Franklinville 12)

182
1) Ryan Stencel (Lancaster 12)
2) Kevin Daskavitz (Lockport 9)
3) Ceric Kristan (Fredonia 11)
Honorable Mention
Hudson Johnson (Falconer 12)
Ronnie Jones (St. Joe’s 11)
Mike Pataky (Orchard Park 12)

195
1) Codie Scotland (Lancaster 12)
2) Dontae Hoose (Southwestern 10)
3) Dan Empfield (Lancaster 12)
Honorable Mention
Konrad Kryzton (Frontier 10)
Brayden Vandenburg (Canisius 10)
Kyle Wittenrich (Franklinville 12)

220
1) Blake Bielec (Grand Island 12)
2) Connor Walsh (Olean 11)
3) Alex Christy (Fredonia 12)
Honorable Mention
Collin Beichner (Falconer 11)
John Haberman (Hamburg 12)
Matt Wagner (Orchard Park 12)

285
1) Jayden Heers (Newfane 12)
2) Jake Skinner (Fredonia 12)
3) Cody Wilson (Albion 12)
Honorable Mention
Ryan Bitka (Amherst 12)
Shane Constantin (Ken-Ton 11)
Tyree Orange (Amherst 11)





Comments