★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Monroe County League Wrestling Championships
December 20, 2013 - December 21, 2013 @ Webster Schroeder High School (Webster, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Hilton 215, Webster Schroeder 164, Fairport 152, Spencerport 141, Victor 133.5, Brockport 126.5, Penfield 108.5, Greece 106.5, Canandaigua 81.5, Webster Thomas 69.5, Rush-Henrietta 68, Batavia 64, Pittsford 62, Gates Chili 56.5, Irondequoit 33.5, Churchville-Chili 29.5, Honeoye Falls-Lima 21, Brighton 16, East Irondequoit Eastridge 3

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Yianni Diakomihalis (Hilton)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Vincent Deprez (Hilton)

Championship Final (1st)

 99  Tyler Mitchell (Spencerport) > Jacob Bell (Fairport) decision 4-0
106  Derek St. James (GC) > Aleksei Cartagena (Pittsford) decision 4-3
113  Yianni Diakomihalis (Hilton) > Parker Kropman (Penfield) decision 8-2
120  Kevin Marcano (Victor) > Matt Boyle (Batavia) fall 1:19
126  Kevin Palmeri (RH) > Chris Fantauzzo (Greece) decision 5-2
132  Frankie Gissendanner (Penfield) > James Arao (Fairport) decision 11-4
138  Lou Deprez (Hilton) > Alex Salvaggio (WS) decision 5-0
145  Vinny Romeo (Canandaigua) > Hobie Strassner (Hilton) decision 10-8
152  Vincent Deprez (Hilton) > Anthony Bell (Fairport) decision 5-1
160  Anthony Deprez (Hilton) > Joe Lupisella (WS) decision 7-4
170  Kyle Collins (Victor) > Mike Spallina (Hilton) decision 3-2 (3OT)
182  Collin Pittman (Spencerport) > Harald Juergens (Hilton) major decision 12-2
195  Trent Egenlauf (Spencerport) > Tim Raycraft (Fairport) fall 3:39
220  Tyler Schaefer (Pittsford) > Sam Eagan (CC) fall 7:47
285  Ian James (Greece) > Cameron Rohr (Irondequoit) major decision 10-2

Consolation Final (3rd)

 99  Cody Anders (Brockport) > Alex Samson (Victor) decision 4-2
106  George Bardanis (WS) > Jacob Ruggeri (Fairport) decision 7-2
113  Michael Venosa (Victor) > Anderson Rivera (Greece) fall 2:36
120  Edwin Serrano (Greece) > Xiaodi Chen (WS) decision 9-3
126  Tom Lancie (WS) > Nate Gilligan (Canandaigua) decision 1-0
132  Tristan Ierlan (Victor) > David Laspina (WS) decision 4-0
138  Stergios Hetelekides (Victor) > Keenan Springer (Fairport) fall 5:16
145  Mike Laloggia (WS) > Ian Salathiel (WT) decision 5-1
152  Samuel Vacchetto (WS) > Kyle Pittman (Spencerport) decision 4-2
160  Mitchell Fisher (Canandaigua) > Kyle Melnyk (Spencerport) decision 1-0
170  Josh Goodman (GC) > Deon Hunter (Penfield) fall 2:34
182  Jake Smith (HFL) > Jacob Sweet (Brockport) default
195  Hayden Maltese (WT) > Danny Dillon (Canandaigua) decision 5-3
220  Cameron Calderelli (Brockport) > Mason Cross (Penfield) decision 4-3
285  Ryan Mattison (Brockport) > Damon Neill (WS) decision 5-0

Consolation Final (5th)

 99  Austin Allen (Canandaigua) > D.J. Schmitz (WT) decision 9-6
106  Mike Wicks (Spencerport) > Troy Ferris (Brockport) decision 9-5
113  Baktash Azizi (Fairport) > Kaleb Pascoe (Spencerport) major decision 10-0
120  Austin Hertel (Hilton) > Brandon Barrett (Spencerport) decision 3-0
126  Matt Langsenkamp (Penfield) > Christopher Barker (Fairport) decision 3-2
132  Vinny Asito (WT) > Jeremy Boyle (Batavia) decision 7-3
138  Nick Bentivegna (Greece) > Chris Zuniga (Penfield) major decision 10-1
145  T.J. Rowe (Brockport) > Owen Lawther (Fairport) decision 12-6
152  Christian Ferrante (GC) > Trevor Rittersback (Batavia) decision 7-5
160  Conor Klein (RH) > Dakota Lockwood (WT) decision 4-2
170  Tom Sims (Brockport) > Tim Nolan (WS) decision 3-1
182  Anthony McCorry (WS) > Andrew Alverman (Victor) decision 10-3
195  Gordon Truesdale (Brighton) > Ben Klei (Victor) fall 2:55
220  Tom Garlock (Batavia) > Sergio Crespo (RH) fall 0:23
285  Joe Fuino (Hilton) > Jacob Trout (RH) decision 5-1

Round 1

120  Austin Hertel (Hilton) > John Chormann (Fairport) decision 7-6 (2OT)

Championship Round 2

113  Yianni Diakomihalis (Hilton) > Baktash Azizi (Fairport) fall 3:11
120  Austin Hertel (Hilton) > Barandon Barrett (Spencerport) decision 2-0
138  Lou Deprez (Hilton) > Ben Carballo (EIE) fall 0:38
145  Hobie Strassner (Hilton) > Reign Tapiato (EIE) fall 0:45
152  Vincent Deprez (Hilton) > Mykola Hrynczyszyn (EIE) fall 0:46
160  Anthony Deprez (Hilton) > Nick Currier (Pittsford) fall 0:39
170  Mike Spallina (Hilton) > Eli Voigtschild (RH) fall 4:43
220  John Fuino (Hilton) > Noah Robbins (Fairport) decision 5-2

Championship Round 3

113  Yianni Diakomihalis (Hilton) > Anderson Rivera (Greece) fall 2:49
138  Lou Deprez (Hilton) > Aaron Langley (WT) technical fall 5:29 24-7
145  Hobie Strassner (Hilton) > T.J. Rowe (Brockport) fall 4:44
152  Vincent Deprez (Hilton) > Trevor Rittersback (Batavia) fall 1:16
160  Anthony Deprez (Hilton) > Andrew Lasal (Brockport) technical fall 4:30 17-1
170  Mike Spallina (Hilton) > Alonzo Albino (CC) fall 3:18
182  Harald Juergens (Hilton) > Terry Whaley (Irondequoit) fall 0:43
285  Joe Fuino (Hilton) > Jacob Trout (RH) fall 2:52

Championship Round 4

120  Austin Hertel (Hilton) > Brandon Barrett (Spencerport) decision 3-0
138  Lou Deprez (Hilton) > Keenan Springer (Fairport) fall 1:58
145  Hobie Strassner (Hilton) > Mike Laloggia (WS) decision 7-5
152  Vincent Deprez (Hilton) > Kyle Pittman (Spencerport) fall 3:13
160  Anthony Deprez (Hilton) > Mitchell Fisher (Canandaigua) major decision 15-3
170  Mike Spallina (Hilton) > Deon Hunter (Penfield) decision 5-0
182  Harald Juergens (Hilton) > Anthony McCorry (WS) fall 1:45


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Monroe County League Wrestling Championships)