★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Genesee Region League Wrestling Championships
February 10, 1990 @ Holley Central School (Holley, New York)
Powered by matburn®

 

Kendall, Lyndonville Place 1-2 In G-R Mat Tournament
Rivals Kendall and Lyndonville finished 1-2 in the annual Genesee Region League Wrestling Tournament held here on Saturday. SOURCE: Medina Journal-Register, Monday, February 12, 1990. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Kendall 128.5, Lyndonville 124, Pavilion 102, Alexander 100.5, Holley 96, Byron-Bergen 85, Pembroke 80, Attica 60, Elba/Oakfield-Alabama 16

Outstanding Wrestler Award - Tim Herman II (BB)
Outstanding Wrestler Award - Chris Schaal (Alexander)

Championship Final (1st)

 91  J.J. Romano (Lyndonville) > Aaron Carlston (Holley) decision 4-2
 98  Dave LaFrance (BB) > Jeff Cooper (Holley) decision 13-8
105  Joel Wright (Lyndonville) > Brandon Alexander (Pembroke) decision 12-6
112  Tim Herman II (BB) > Ken Frasier (Holley) technical fall 18-2
119  Jeff Newman (Lyndonville) > Chuck Yarid (Kendall) major decision 13-2
126  Chris Schaal (Alexander) > Brian Galletto (Kendall) decision 2-1
132  Wade Marriott (Kendall) > Mel Laude (Attica) decision 5-0
138  Darren Fry (Kendall) > Chad Smith (Pembroke) major decision 8-0
145  Richard Theal (Attica) > Shawn Covert (Pembroke) decision 9-2
155  Nate Munger (Pembroke) > Jason Kurtz (Kendall) decision 9-6
167  Jeff Harris (Pavilion) > John Kuszlyk (BB) decision 8-2
177  Scott Siebert (Lyndonville) > Dan Johnson (Pavilion) decision 7-1
215  Dan VanValkenburg (BB) > Kevin Baker (Pavilion) decision 7-4
250  Gene Day (Alexander) > Jim VanDerVen (Holley) fall 3:37

Consolation Final (3rd)

 91  Tim Lemley (Pavilion) > Jeremy Everett (Pembroke) fall 2:35
 98  Shane Burger (Pavilion) > Mike Ochs (EOA) fall 2:55
105  Rich Hannan (Pavilion) > John Delano (Kendall) decision 5-1
112  Tom Distaffen (EOA) forfeit
119  Steve Boyce (Alexander) > Robert Requa (Holley) fall 2:20
126  Jeff List (Holley) > Sean Wilkenson (Pavilion) fall 2:53
132  Jason Flugel (Lyndonville) > Dan Foss (Pembroke) decision 7-2
138  Dave Duncanson (Lyndonville) > Dan Hargraves (Alexander) decision 6-2
145  John Gagne (Kendall) > Ron Powell (Pavilion) fall 4:46
155  Scott Feary (Alexander) > Frank Distasio (Holley) decision 4-3
167  Jim Zeilman (Attica) > Jarett MacMaster (Kendall) fall 4:57
177  Pete Szilagyi (Alexander) > Bob Asento (Holley) fall 2:34
215  Dan O'Donnell (Lyndonville) > Steve Soles (Alexander) fall 2:00


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Genesee Region League Wrestling Championships)