Niagara Frontier Wrestling Officials Invitational Tournament
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
January 6, 2017 - January 7, 2017 @ Niagara County Community College (Sanborn, New York)

 

Golden Falcons
Falconer, the top ranked Div II wrestling team in Section Six, won the 2017 Niagara Frontier Wrestling Officials Association tournament. Provided by Bob Koshinski. Click for larger image. [MORE PICS]



Varsity

Team Final

Falconer 162.5, Niagara Wheatfield 153.5, Lockport 135, Pioneer 128.5, Lancaster 123, Clarence 120, Grand Island 109, St. Joseph's 97.5, Grove City [PA] 87, Newfane 86, Webster Schroeder 80, Eden 72, Maple Grove 72, Starpoint 71, Williamsville North 70, Akron 66.5, Depew 65.6, Lake Shore 64, Niagara Falls 61, North Tonawanda 59, Iroquois 58, Williamsville South 56, Barker/Royalton-Hartland 53.5, Cheektowaga 52, Kenmore West 50, Jamestown 49.5, Lewiston-Porter 43, St. Francis 42, Sweet Home 42, Lyndonville 41, Portville 39.5, Amherst 39, SouthLake Christian [NC] 36.5, Maryvale 33, Gowanda 25.5, Canisius 25, Tonawanda 23, Alden 22.5, East Aurora/Holland 22.5, Southwestern 22, Medina 19, Gow 6

Outstanding Wrestler Award - Justin McDougald (NW)

Championship Final (1st)

 99  Aiden Rabideau (Clarence) > Antoine Walker (Clarence) fall 1:50
106  Parker Rozler (Lancaster) > Mike Catanzaro (WN) decision 5-0
113  Justin McDougald (NW) > Shane Hetrick (MG) decision 4-1
120  David Poff (Gowanda) > Matthew Genau (WS) decision 9-2
126  Willie McDougald (NF) > Nick Kozlowski (Portville) decision 7-3
132  Warren McDougald (NW) > Jacob Vergien (Iroquois) decision 8-1
138  Phil Calandra (Depew) > Adam Daghestani (GI) fall 1:54
145  Dylan Ingrao (Falconer) > Johnny Fiebelkorn (Akron) decision 7-6
152  Steven Kapuscinski (Lockport) > Giuseppe Hoose (Southwestern) TB 10-9 (2OT)
160  Sawyer Overhoff (Eden) > Dustin Hinckley (Lyndonville) fall 5:26
170  Trevor Micek (MG) > Nick Martone (SJ) decision 3-2
182  Matt Cicco (NW) > Joseph Andreessen (Lancaster) decision 3-0
195  Lawrence Jenkins (LS) > Tyler Smith (Pioneer) decision 9-3
220  Anthony Robinson (Starpoint) > Mason Hoose (Canisius) decision 3-2
285  Laith Alsous (LP) > Shaerod Rodgers (LS) fall 5:32

Consolation Final (3rd)

 99  Tyler Bartolomei (NT) > Jacob Harry (Lancaster) SV 3-1 (1OT)
106  Doug Ciszak (Pioneer) > Charlie Alessi (WS) decision 9-2
113  Cody Pool (Jamestown) > Tristan Black (SLC) decision 7-5
120  Zach Braddell (Tonawanda) > Cory Bable (GC) decision 3-0
126  Johnny Putney (EAH) > Brent Bachman (BRH) decision 3-0
132  Vinny Catanzaro (WN) > Zach Brown (Newfane) decision 4-2
138  Jacob DeWolf (NW) > Skylar Holt (WS) decision 12-7
145  Connor Day (Iroquois) > Katrell Jackson (Cheektowaga) SV 3-1 (1OT)
152  Tyler Greer (GC) > Dan Torres (Falconer) decision 1-0
160  Cameron Page (Falconer) > Eric Bartnik (Cheektowaga) decision 10-4
170  Robbie Penhollow (Falconer) > Jacob Sarow (Akron) decision 8-4
182  Corey Keefe (Falconer) > Bradley Straw (SH) decision 1-0
195  Freddie Nixon (SJ) > Christian Rider (Clarence) fall 3:46
220  Justin Hall (NW) > Noah Turzillo (Jamestown) decision 5-0
285  Jaquan Johnson (GI) > Calik Kennedy (Amherst) decision 9-3

Consolation Final (5th)

 99  Steven Bachman (GI) > Anthony Surace (WS) fall 3:42
106  Michael Snowden (NF) > Joshua Gill (Lockport) decision 4-1
113  Colby Petrie (Medina) > Mitchell Seaver (Lockport) forfeit
120  Dontay Gill (Lockport) > Owen Kissell (Alden) major decision 12-0
126  Daiveon Say (GC) > Ben Trigilio (WS) decision 8-3
132  Nick Saeger (Falconer) > Collin Meals (GC) fall 0:53
138  Jacob Page (Eden) > Cory Day (Iroquois) decision 7-5
145  Dustin Joy (Lyndonville) > Charlie Johnstone (Newfane) TB 6-4 (2OT)
152  Logan Kent (NT) > Brandon Simonson (Amherst) decision 5-2
160  Garrett House (SJ) > Daniel Emblidge (GI) decision 2-1
170  Rowland Marsh (Pioneer) > Julian Nixon (Newfane) decision 5-2
182  Roman Rubrecht (SLC) > Steven Daskavitz (Lockport) decision 3-1
195  Veysal Mukhtasimov (NT) > Connor Kenny (GI) fall 2:18
220  Mason Mastrangelo (Lancaster) > Zachary Devries (WS) decision 5-2
285  Ty Casinelli (Newfane) > Jason Robillard (Lockport) SV 4-2 (1OT)

Consolation Final (7th)

 99  Andrew Lucinski (Newfane) > Carson Alberti (Depew) decision 6-4
106  Ryan Ireland (KW) > Nicholas Barberio (Lancaster) major decision 14-3
113  Anthony Corigliano (Clarence) > Matthew Heywood (SF) decision 6-2
120  Luke Lupisella (WS) > J.T. Waterman (WN) decision 3-0
126  Joshua Rolon (Lockport) > Joseph Genau (WS) decision 4-1
132  Daniel Valvo (KW) > Scott Havernick (Maryvale) fall 3:50
138  Ryan Stencel (Lancaster) > Mark Cye (Lockport) decision 2-1
145  Kyle Jirak (Pioneer) > Brian Ghiandoni (Starpoint) decision 5-1
152  Ty Slaugenhoupt (SJ) > Michael Ziegler (NW) fall 4:26
160  Dominic Crouse (SH) > Zak Trim (MG) decision 4-2
170  Joe Mannarino (Clarence) > Nolan Thomas (SF) decision 7-4
182  Matt Waugh (Portville) > Juan Centeno (WN) decision 1-0
195  Mitch Currey (KW) > Nick Costanzo (Maryvale) forfeit
220  Matt Eldridge (Depew) > Kyle Brown (Clarence) decision 7-6
285  David Runge (NW) > Sebastian Ground (Akron) fall 1:27


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Niagara Frontier Wrestling Officials Invitational Tournament)