★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Olympic Wrestling Championships
August 1, 2021 - August 7, 2021 @ Makuhari Messe (Chiba, Japan)
Powered by matburn®

 

Kyle Dake
Shared by @NBCOlympics. Click for larger image. [MORE PICS]





Women's Freestyle | WW

Teams

Algeria [ALG], Armenia [ARM], Azerbaijan [AZE], Belarus [BLR], Bulgaria [BUL], Cameroon [CMR], China [CHN], Cuba [CUB], Ecuador [ECU], Georgia [GEO], Germany [GER], Guyana [GUY], Hungary [HUN], India [IND], Iran [IRI], Japan [JPN], Kazakhstan [KAZ], Kyrgyzstan [KGZ], Latvia [LAT], Mongolia [MGL], Nigeria [NGR], Russia (ROC) [RUS], Tunisia [TUN], Turkey [TUR], Ukraine [UKR], United States of America [USA]

Place Winners

 50 3. Namuuntsetseg Tsogt Ochir (Mongolia)
    3. Oksana Livach (Ukraine)
    5. Lucia Yamileth Yepez Guzman (Ecuador)
    5. Yusneylis Guzman Lopez (Cuba)
 53 3. Bolortuya Bat Ochir (Mongolia)
    3. Vanesa Kaladzinskaya (Belarus)
    5. Jacarra Winchester (USA)
    5. Joseph Emilienne Essombe Tiako (Cameroon)
 57 3. Evelina Georgieva Nikolova (Bulgaria)
    3. Helen Maroulis (USA)
    5. Khongorzul Boldsaikhan (Mongolia)
    5. Valeria Koblova (Russia)
 62 3. Iryna Koliadenko (Ukraine)
    3. Taybe Mustafa Yusein (Bulgaria)
    5. Anastasija Grigorjeva (Latvia)
    5. Liubov Ovcharova (Russia)
 68 3. Alla Cherkasova (Ukraine)
    3. Meerim Zhumanazarova (Kyrgyzstan)
    5. Battsetseg Soronzonbold (Mongolia)
    5. Sara Dosho (Japan)
 76 3. Yasemin Adar (Turkey)
    3. Zhou Qian (China)
    5. Aiperi Medet Kyzy (Kyrgyzstan)
    5. Hiroe Minagawa (Japan)

Championship Final (1st)

 50  Yui Susaki (Japan) > Yanan Sun (China) technical fall 1:36 10-0
 53  Mayu Mukaida (Japan) > Qianyu Pang (China) decision 4-3
 57  Risako Kawai (Japan) > Iryna Kurachkina (Belarus) decision 5-0
 62  Yukako Kawai (Japan) > Aisuluu Tynybekova (Kyrgyzstan) decision 4-3
 68  Tamyra Mensah Stock (USA) > Blessing Oborududu (Nigeria) decision 4-1
 76  Aline Rotter Focken (Germany) > Adeline Gray (USA) decision 7-3


Men's Greco-Roman | GR

Teams

Algeria [ALG], Armenia [ARM], Azerbaijan [AZE], Belarus [BLR], Bulgaria [BUL], China [CHN], Croatia [CRO], Cuba [CUB], Egypt [EGY], Finland [FIN], Georgia [GEO], Germany [GER], Hungary [HUN], India [IND], Iran [IRI], Japan [JPN], Kazakhstan [KAZ], Kyrgyzstan [KGZ], Latvia [LAT], Moldova [MDA], Mongolia [MGL], Nigeria [NGR], Poland [POL], Russia (ROC) [RUS], Serbia [SRB], Tunisia [TUN], Turkey [TUR], Ukraine [UKR], United States of America [USA], Uzbekistan [UZB]

Place Winners

 60 3. Sailike Walihan (China)
    3. Sergey Emelin (Russia)
    5. Akzhol Makhmudov (Kyrgyzstan)
    5. Lenur Temirov (Ukraine)
 67 3. Frank Staebler (Germany)
    3. Mohamed Ibrahim Elsayed Elsayed (Egypt)
    5. Artem Surkov (Russia)
    5. Ramaz Zoidze (GA)
 77 3. Rafig Huseynov (Azerbaijan)
    3. Shohei Yabiku (Japan)
    5. Karapet Chalyan (Armenia)
    5. Mohammadali Geraei (Iran)
 87 3. Denis Maksymilian Kudla (Germany)
    3. Zurabi Datunashvili (Serbia)
    5. Ivan Huklek (Croatia)
    5. Mohamed Metwally (Egypt)
 97 3. Mohammadhadi Saravi (Iran)
    3. Tadeusz Michalik (Poland)
    5. Alex Gergo Szoke (Hungary)
    5. Arvi Martin Savolainen (Finland)
130 3. Riza Kayaalp (Turkey)
    3. Sergei Semenov (Russia)
    5. Amin Mirzazadeh (Iran)
    5. Yasmani Acosta Fernandez (China)

Championship Final (1st)

 60  Luis Alberto Orta Sanchez (Cuba) > Kenichiro Fumita (Japan) decision 5-1
 67  Mohammadreza Geraei (Iran) > Parviz Nasibov (Ukraine) technical fall 4:09
 77  Tamas Lorincz (Hungary) > Akzhol Makhmudov (Kyrgyzstan) decision 2-1
 87  Zhan Beleniuk (Ukraine) > Viktor Lorincz (Hungary) decision 5-1
 97  Musa Evloev (Russia (ROC)) > Artur Aleksanyan (Armenia) decision 5-1
130  Mijain Lopez Nunez (Cuba) > Iakobi Kajaia (GA) decision 5-0


Men's Freestyle | FS

Teams

Algeria [ALG], Armenia [ARM], Azerbaijan [AZE], Belarus [BLR], Bulgaria [BUL], Canada [CAN], China [CHN], Colombia [COL], Cuba [CUB], Georgia [GEO], Germany [GER], Hungary [HUN], India [IND], Iran [IRI], Italy [ITA], Japan [JPN], Kazakhstan [KAZ], Kyrgyzstan [KGZ], Latvia [LAT], Mongolia [MGL], Nigeria [NGR], Russia (ROC) [RUS], San Marino [SMR], Tunisia [TUN], Turkey [TUR], Ukraine [UKR], United States of America [USA], Uzbekistan [UZB]

Place Winners

 57 3. Nurislam Sanayev (Kazakhstan)
    3. Thomas Gilman (USA)
    5. Gulomjon Abdullaev (Uzbekistan)
    5. Oscar Eduardo Tigreros Urbano (Colombia)
 65 3. Bajrang Punia (India)
    3. Gadzhimurad Rashidov (Russia)
    5. Daulet Niyazbekov (Kazakhstan)
    5. Iszmail Muszukajev (Hungary)
 74 3. Bekzod Abdurakhmonov (Uzbekistan)
    3. Kyle Dake (USA)
    5. Daniyar Kaisanov (Kazakhstan)
    5. Frank Chamizo (Italy)
 86 3. Artur Naifonov (Russia)
    3. Myles Amine (SM)
    5. Deepak Punia (India)
    5. Javrai Shapiev (Uzbekistan)
 97 3. Abraham de Jesus Conyedo Ruano (Italy)
    3. Reineris Salas Perez (Cuba)
    5. Sharif Sharifov (Azerbaijan)
    5. Suleyman Karadeniz (Turkey)
125 3. Amir Hossein Zare (Iran)
    3. Taha Akgul (Turkey)
    5. Lkhagvagerel Munkhtur (Mongolia)
    5. Zhiwei Deng (China)

Championship Final (1st)

 57  Zavur Uguev (Russia (ROC)) > Kumar Ravi (India) decision 7-4
 65  Takuto Otoguro (Japan) > Haji Aliyev (Azerbaijan) decision 5-4
 74  Zaurbek Sidakov (Russia (ROC)) > Mahamedkhabib Kadzimahamedau (Belarus) decision 7-3
 86  David Taylor (USA) > Hassan Yazdanicharati (Iran) decision 4-3
 97  Kyle Snyder (USA) > Abdulrashid Sadulaev (Russia (ROC)) decision 6-3
125  Gable Steveson (USA) > Geno Petriashvili (GA) decision 10-8


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Olympic Wrestling Championships)