★ ★ ★ ★ ★ Meet History
25th Annual Lockport Boosters and Sunrise Optimists Invitational Wrestling Tournament
January 13, 2018 @ Lockport High School (Lockport, New York)
Powered by matburn®

 

Outstanding Wrestler
Amherst's Brandon Simonson won the Most Valuable Wrestler Award at the 2018 Lockport Varsity Wrestling Tournament. Shared by Amherst Wrestling. Click for larger image. [MORE PICS]




Varsity

Team Final

Grand Island 163, Lockport 95.5, Clarence 76, Niagara Wheatfield 72.5, St. Joseph's 69.5, Depew 60.5, Fredonia 58, Amherst 57, Lewiston-Porter 40, St. Mary's of Lancaster 25

Outstanding Wrestler Award - Brandon Simonson (Amherst)

Place Winners

106 1. Logan Hasely (NW)
    2. Michael Alberti (Depew)
    3. Jack Randle (GI)
    4. Jon Pallozzi (Clarence)
    5. Anthony Kuhn (NW)
113 1. Joshua Gill (Lockport)
    1. Pierce Aguilar (Lockport)
    2. Steven Bachman (GI)
    3. Garrett Jason (Clarence)
    4. Zachary Lloyd (NW)
    6. Rhylee Jung (NW)
120 1. Brandon Wallace (Fredonia)
    2. Jake Miller (GI)
    3. Joey Kiszka (NW)
    4. Dominic Costiglione (LP)
132 1. Hector Colom (Fredonia)
    2. Kylaan Barnes (Lockport)
    3. Ethan Craddock (SML)
145 1. Quinten Burke (Clarence)
    2. Matthew Mohan (Amherst)
    3. Donovan Brusino (NW)
152 1. Adam Daghestani (GI)
    2. Jake Fay (SML)
    3. Mark Craft (SJ)
    4. Juan Santiago (Clarence)
    5. Parker Fay (SML)
    6. Ben Buscaglia (Amherst)
170 1. Daniel Emblidge (GI)
    2. Sullivan Walsh (SJ)
    3. Amandip Deo (Amherst)
    4. Omar Assaf (NW)
    5. Mackenzie Rider (Clarence)
195 1. Blake Bielec (GI)
    2. Anthony Lucinski (NW)
    3. Alex Rizun (SJ)
285 1. Jaquan Johnson (GI)
    2. Calik Kennedy (Amherst)
    3. Caleb Lesswing (SJ)

Championship Final (1st)

 99  Carson Alberti (Depew) > Brian Bielec (GI) decision 3-2
126  Anthony Corigliano (Clarence) > Joshua Rolon (Lockport) TB 7-6 (1OT)
138  Shyreef Payne (Lockport) > Griffin Sirdevan (Depew) major decision 11-3
160  Brandon Simonson (Amherst) > Cody Fouts (LP) decision 6-1
182  Connor Kenney (GI) > Steven Daskavitz (Lockport) technical fall 20-3
220  Jake Skinner (Fredonia) > Jeremy Fridman (GI) UTB 3-2

Consolation Final (3rd)

 99  Collin Coughenour (NW) > Trent Reid (LP) technical fall 20-0
126  Jordan Alonso (Depew) > Garrett Grenauer (SJ) decision 7-6
138  Chris Werts (SJ) > Matthew Gawron (Clarence) decision 8-4
160  Jason Breeden (GI) > Ceric Kristan (Fredonia) decision 6-3
182  Joe Mannarino (Clarence) > Matthew Werts (SJ) decision 7-5
220  Ryan Bitka (Amherst) > Charles Morrison (SJ) TB 3-2 (2OT)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (25th Annual Lockport Boosters and Sunrise Optimists Invitational Wrestling Tournament)