★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Matthew Marino Invitational Wrestling Tournament
November 30, 2018 - December 1, 2018 @ Webster Schroeder High School (Webster, New York)
Powered by matburn®

 

99
The 99 pound place winners at the 2018 Matthew Marino Wrestling Tournament. Provided by Bob Blair. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Niagara Wheatfield 357.5, Webster Schroeder 290, Brockport 281.5, Elmira 218, Tioga 201, Mexico 193, Fairport 155.5, Victor 152, Fredonia 145, Copenhagen 143.5, Marcellus 135.5, Warsaw 133.5, Greece 126, Phoenix 122, Gates Chili 103, Union-Endicott 72.5, Honeoye Falls-Lima 40, Alexander 36, Cattaraugus-Little Valley 29

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Anthony Noto (HFL)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Ross McFarland (Phoenix)

Place Winners

 99 3. Jake Daly (Brockport)
    4. Gianni Silvestri (Tioga)
    5. Elijah Greenough (NW)
    6. Chase Nevills (Copenhagen)
    7. Ryan Gates (Mexico)
106 3. Lucas Randisi (WS)
    4. Adam Barbato (Victor)
    5. George Smith (Mexico)
    6. Bryce Kuter (Victor)
    7. Tremell Mathews (NW)
    8. Garrett Spychala (GC)
    9. Ethan Ciota (Marcellus)
    10. Tavian Camper (Copenhagen)
126 3. Noah Bennett (NW)
    4. Jake Galster (Copenhagen)
    5. Mitchell Berenson (WS)
    6. Justin Russ (Greece)
    7. Jaiden Burchard (Elmira)
    8. Zack Nacco (Brockport)
160 3. Benji Abreu (Victor)
    4. Trevor Widrick (Marcellus)
    5. Jacob Thibeault (NW)
    6. Vinny Sullivan (Tioga)
    7. Donnie Littebrant (Mexico)
    8. Jack Thomas (Greece)
195 3. Dylan Mannise (Mexico)
    4. Tom Kinsella (Marcellus)
    5. Donovan Dygert (Phoenix)
    6. Noah Mixon (NW)
    7. Cory Salera (Fairport)
    8. Sam Guthrie (Brockport)
    9. Dylan Haubner (Victor)
    10. Zack Marrow (Elmira)
285 3. Jacob O'Reilly (Mexico)
    4. Anthony Lucinski (NW)
    5. Josh Freeman (Copenhagen)
    6. Jacob Welch (UE)
    7. Dakota Scott (Warsaw)
    8. Levi Spinner (Copenhagen)
    9. William Czora (HFL)
    10. Jacob Becker (Mexico)

Championship Final (1st)

 99  Donovan Smith (Elmira) > Caden Bellis (Tioga) fall 1:43
106  Blake Brooks (Elmira) > Joe Berenson (WS) decision 14-8
113  Tyler Daly (Brockport) > Anthony Surace (WS) fall 3:36
120  Anthony Noto (HFL) > Collin Coughenour (NW) decision 11-4
126  Dean Shambo (Mexico) > Mitchell Gaiser (Alexander) TB 8-5 (2OT)
132  Austin Sergeant (Fairport) > Brady Worthing (Tioga) decision 5-0
138  Justin McDougald (NW) > John Worthing (Tioga) decision 2-0
145  Cahal Donovan (Marcellus) > Dillon Callaghan (Greece) major decision 13-4
152  Warren McDougald (NW) > Austin Lamb (Tioga) decision 3-1
160  Anthony Grimshaw (WS) > Jadan Bruno (Phoenix) fall 4:38
170  Ross McFarland (Phoenix) > Joshua Thibeault (NW) major decision 9-0
182  Hunter Reed (Copenhagen) > Sean Dowdell (Brockport) decision 4-3
195  Nate Degroff (Warsaw) > Jake Davies (Brockport) decision 4-0
220  Jake Skinner (Fredonia) > Kevin Halford (NW) fall 0:18
285  Colton Crane (GC) > Yaniel Acevedo (Fredonia) fall 2:20

Consolation Final (3rd)

113  Brandon Callaghan (Greece) > Mason Cardinale (Elmira) fall 1:20
120  Ryan Daly (Brockport) > Mason Welch (Tioga) decision 8-1
132  Luke Lupisella (WS) > Lucas Riley (Elmira) decision 7-4
138  Alex Samson (Victor) > Giovani Russo (Fredonia) forfeit
145  Dalton Gardner (Fredonia) > Jacob Dewolf (NW) forfeit
152  Sam Grey (CLV) > Riley Lafrance (Marcellus) decision 8-1
170  Sam Wolf (Warsaw) > Dempsey Carroll (Copenhagen) decision 6-1 (1OT)
182  Cole Rivell (UE) > Trey Caulkins (WS) decision 6-3
220  Joseph Bolia (Fairport) > Isaiah Colon (Elmira) decision 5-3

Consolation Final (5th)

113  Alexander Reddick (Brockport) > Chris Cialini (Fairport) decision 6-2
120  Ryan Moses (Marcellus) > Riley Dalrymple (Copenhagen) decision 5-4
132  Jacob Davies (Brockport) > Robert Reddick (Brockport) fall 3:09
138  Nathan Murphy (Warsaw) > Gabriel Horton (Brockport) technical fall 15-0
145  Ethan Fargo (WS) > Pierce Eynon (UE) fall 4:47
152  Isaiah Rodriguez (Brockport) > Mitch Mantisi (Victor) decision 6-2
170  Zac Warner (Tioga) > Joe Theede (Victor) fall 5:30
182  Harley Wakeman (Mexico) > Zack Miller (Elmira) fall 3:38
220  Michael Cody (GC) > Thomas Doty (Brockport) fall 3:35


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Matthew Marino Invitational Wrestling Tournament)