21st Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
December 3, 2016 @ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)

 

Byron-Bergen Tournament Champions
Provided by Bob Blair. Click for larger image. [MORE PICS]



Varsity

Team Final

Pioneer 146, Byron-Bergen 136, Wayne 119.5, St. Joseph's 108, Keshequa 100, Livonia 78, Chautauqua Lake 72.5, Dansville 67, Letchworth 63, Williamsville North 59, Attica/Batavia 56, East Rochester 53, Irondequoit 50, Alexander 36, Medina 22, Pavilion/York 22, Gilead 21.5, Perry 18, Fillmore 7

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Matt Caccamise (Wayne)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Will Thompson (BB)

Championship Final (1st)

 99  Zachary Russell (Pioneer) > Mitchell Gaiser (Alexander) decision 4-0
106  Mike Catanzaro (WN) > Doug Ciszak (Pioneer) fall 1:23
113  Masin Schuster (Dansville) > Colby Petrie (Medina) decision 6-4
120  Matt Caccamise (Wayne) > Chad Toal (BB) decision 2-1
126  Hunter Wood (Keshequa) > Nick Yankloski (Wayne) fall 2:12
132  Chase Runfola (Letchworth) > Cameron Brumsted (BB) fall 2:33
138  Chase Wood (Keshequa) > Vinny Catanzaro (WN) decision 9-7
145  Daylon Swearingen (AB) > Bryce Rowe (CL) decision 4-2
152  Adam Green (Dansville) > Mario Vazquez (ER) fall 1:36
160  Garrett House (SJ) > Connor McEvoy (Keshequa) decision 5-0
170  Nick Martone (SJ) > Adrian Colvin (Wayne) fall 4:27
182  Will Thompson (BB) > Derrick Busch (Alexander) major decision 10-0
195  Chase Toal (BB) > Michael Rigerman (Pioneer) decision 2-1
220  Freddie Nixon (SJ) > Tylor Barnhart (Livonia) fall 2:55
285  Brendan Marsocci (BB) > Bobby Smith (Irondequoit) fall 1:23

Consolation Final (3rd)

 99  Ryan Caudill (Gilead) > Alexander Beikirch (Wayne) fall 1:50
106  Ronald Beh (Irondequoit) > Brendon Rowe (CL) decision 1-0
113  Bradley Finn (ER) > Cade Carey (SJ) fall 3:32
120  J.T. Waterman (WN) > Colton Davis (Keshequa) fall 0:41
126  Dalton English (Letchworth) > Nick Vinci (Livonia) decision 5-1
132  Colton Swearingen (AB) > Trey Wiedemann (Pioneer) forfeit
138  Connor Lawson (Wayne) > Dylan Mason (Pioneer) decision 6-3
145  Jesse Jones (Wayne) > Caleb Riordan (Pioneer) decision 3-0
152  Andrew Smith (Livonia) > Kyle Jirak (Pioneer) forfeit
160  Matthew Martusciello (Livonia) > Michael Conrad (Pioneer) fall 6:48 (1OT)
170  Matthew Roblee (Pioneer) > Jackson Hauser (ER) decision 3-1
182  Wyatt Holley (Keshequa) > Armando Arce (CL) decision 1-0
195  Nick Serce (Irondequoit) > Michael Carlotta (Wayne) decision 4-0
220  Adam Walter (BB) > Timothy Buck (Letchworth) decision 1-0
285  Bill Spuck (PY) > Mike Dye (ER) fall 3:59


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (21st Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament)