★ ★ ★ ★ ★ Meet History
22nd Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament
December 2, 2017 @ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)
Powered by matburn®

 

Toal, Gaiser Earn MOW Honors
10 local wrestlers earn individual championships at Byron-Bergen Tournament. SOURCE: Batavia Daily News, Monday, December 4, 2017. Provided by BBCS. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Pioneer 181.5, Attica/Batavia 145, Chautauqua Lake 124, Letchworth 104.5, Wayne 102.5, St. Joseph's 99, Perry 93, Livonia/Wayland-Cohocton 89.5, Williamsville North 82, Medina 75, Albion 74, Alexander 63.5, East Rochester 60, Irondequoit 58, Keshequa 55, Byron-Bergen 54, Gilead 44, Dansville 41, Brighton 34, Pavilion/York 12, Fillmore 0

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Chad Toal (BB)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Matthew Gaiser (Alexander)

Place Winners

106 4. Daniel Kirsch (Pioneer)
    4. Lucas Mark (Brighton)

Championship Final (1st)

 99  Travis Kauffman (AB) > Rashawn Bloom (Medina) major decision 11-2
106  Zachary Russell (Pioneer) > Ryan Caudill (Gilead) major decision 12-2
113  Drew Schafer (Wayne) > Doug Ciszak (Pioneer) technical fall 17-2
120  Cole Leitten (Perry) > Colby Petrie (Medina) decision 2-1
126  Masin Schuster (Dansville) > Brendan Ramsey (CL) fall 1:48
132  Chad Toal (BB) > Austin Bourgeois (CL) decision 9-5
138  Vinny Catanzaro (WN) > Kameron Riordan (Pioneer) major decision 12-1
145  Chase Runfola (Letchworth) > Devin LaDue (Wayne) fall 1:46
152  Mason Compton (AB) > Mario Vazquez (ER) major decision 8-0
160  Brock Conaway (Perry) > Blake Pariso (AB) fall 3:35
170  Bryce Rowe (CL) > Blake Wolfanger (Perry) decision 3-0
182  Matthew Gaiser (Alexander) > Ben Restivo (Albion) fall 0:55
195  Wyatt Holley (Keshequa) > Donamic Farley (Albion) major decision 20-9
220  Michael Rigerman (Pioneer) > Tylor Barnhart (LWC) decision 6-2
285  Josh Barber (AB) > Caleb Crandall (Wayne) decision 8-1

Consolation Final (3rd)

 99  Trey Learn (Keshequa) > Donald Bennett (Pioneer) decision 6-5
113  R.J. Beh (Irondequoit) > William Tennity (Wayne) decision 5-0
120  J.T. Waterman (WN) > Silas Guesno (Gilead) forfeit
126  Brad Finn (ER) > Kyle Wittenrich (Letchworth) forfeit
132  Dalton English (Letchworth) > Ben Parish (SJ) forfeit
138  Ronnie Jones (SJ) > Colton Wood (LWC) forfeit
145  Derek Ecklund (CL) > Preston Flugel (Albion) forfeit
152  Kaul Runfola (Letchworth) forfeit
160  Matthew Martusciello (LWC) > Ty Slaugenhoupt (SJ) decision 5-4
170  Ryan Damboise (LWC) > Sullivan Walsh (SJ) forfeit
182  Ethan Jennings (AB) > Miguel Valdez (Irondequoit) decision 5-3
195  Elijah Sones (Medina) > Jonah Pullen (Wayne) decision 4-2
220  Cam Walter (WN) > Nick Serce (Irondequoit) decision 5-2
285  Jonathan Bigsby (Alexander) > Trevor Smith (Pioneer) decision 3-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (22nd Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament)