★ ★ ★ ★ ★ Meet History
53rd Annual Dave Buck Memorial Elmira Christmas Wrestling Tournament
December 14, 2019 @ Elmira High School (Elmira, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Chenango Forks 122, Elmira 91, Marcellus 82, Corning 74, Vestal 62, Canandaigua 58, Vernon-Verona-Sherrill 58, Moravia 52, Whitney Point 45, Marathon 40, Ithaca 37

Outstanding Wrestler Award - Drew Witham (Corning)

Place Winners

 99 3. Zack Stewart (Elmira)
    4. Owen Tournour (Ithaca)
    5. Carmine Gross (CF)
    6. Ellie Brunette (Vestal)
106 3. Riley Walker (Corning)
    4. Ty Bender (CF)
    5. Anthony Fierro (Elmira)
    6. Eric Radionov (Marcellus)
113 3. Ethan Ciota (Marcellus)
    4. Brody Gaylen (Vestal)
    5. Zach Hibbard (CF)
    6. Gavin Ciota (Marcellus)
120 3. Mason Cardinale (Elmira)
    4. Blake Force (Elmira)
    5. Edmond Rapp (Marathon)
    6. Jaxon Donahue (Marcellus)
126 3. Kyle Burback (VVS)
    4. Cooper Rice (CF)
    5. Aiden Rosa (WP)
    6. Eli Carpenter (Elmira)
132 3. Kris Nelson (WP)
    4. James Ofori (Ithaca)
    5. Noah Kintner (Vestal)
    6. Liam Cody (Vestal)
138 3. Ryan Moses (Marcellus)
    4. Tristan Rosas (Vestal)
    5. Alexander Johnson (Elmira)
    6. Tim Morehouse (Marathon)
145 3. Dylan Price (Marcellus)
    4. Jordan Canniff (WP)
    5. Zander Arnold (CF)
    6. Nate Conklin (Moravia)
152 3. Cameron Golden-Davis (Elmira)
    4. Draven Cruz (Canandaigua)
    5. Ed Sisson (Moravia)
    6. Lucas Carter (Moravia)
160 3. Logan Vanderhoof (VVS)
    4. Mike Wales (Marathon)
    5. Jonas Kazor (Marcellus)
    6. Brandon Wood (Elmira)
170 3. Garret Kuhn (Moravia)
    4. Ethan Howell (CF)
    5. Landon Stack (CF)
182 3. Damien VanEtten (Corning)
    4. Evan Ticknor (Marathon)
    5. Carson Mowry (CF)
    6. Zachary Grolling (Marcellus)
195 3. Jacob Puryea (CF)
    4. Jeremy Russell (Ithaca)
    5. Wesley Allen (Canandaigua)
    6. Chris Barned (Marathon)
220 3. Wilvon McKee (Marcellus)
    4. Wyatt Matijas (Moravia)
    5. Robert Slowe (Canandaigua)
    6. Dwayne Allen (CF)
285 3. Shane Slowe (Canandaigua)
    4. Kyle Brown (Marcellus)
    5. Landon Chalk (Elmira)
    6. Logan Jamison (Marathon)

Championship Final (1st)

 99  Charles Foster (VVS) > Colin Scherer (Marcellus)
106  Carl Santariello (Marcellus) > Aaron Moir (VVS)
113  Tyler Ferrara (CF) > Aden Munz (VVS)
120  Dylan Eggleston (CF) > Dylan Furman (CF)
126  Daniel Parker (Ithaca) > Peter Sacco (Vestal)
132  Reese Hibbard (Canandaigua) > Charles Loucks (Corning) fall 7:14 (1OT)
138  Lucas Riley (Elmira) > Gavin Secoolish (Marcellus)
145  Drew Witham (Corning) > Logan Gumble (CF) decision 7-3
152  Ethan Hart (Corning) > Hunter Ballard (WP)
160  Grant Johnston (Canandaigua) > Killian Prentice (WP) major decision 13-5
170  Collin Kintner (Vestal) > Trevor Hurlburt (Marathon)
182  Isaiah Colon (Elmira) > Bradley Needels (CF) fall
195  Tryston Morris (Moravia) > Camden Mcconnel (Corning)
220  John Robyck (Elmira) > David Yan (Vestal)
285  Lucas Scott (CF) > Tret Rutan (Moravia)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (53rd Annual Dave Buck Memorial Elmira Christmas Wrestling Tournament)