★ ★ ★ ★ ★ Meet History
19th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament
January 12, 2019 @ Falconer High School (Falconer, New York)
Powered by matburn®

 




Varsity

Team Final

Falconer 248.5, Eisenhower [PA] 215.5, Kane [PA] 162.5, Chautauqua Lake 160.5, Coventry [OH] 159, Corry [PA] 147.5, Maple Grove 101.5, Clarion [PA] 83.5, Cheektowaga 74, Randolph 61, Sweet Home 43, Southwestern 40, Jamestown 33, Frewsburg 31, Cattaraugus-Little Valley 27

Outstanding Wrestler Award - Austin Hinzman (Coventry)

Championship Final (1st)

 99  Brayden Newman (Falconer) > Austin Chase (Falconer) fall 0:58
106  Lucas Munsee (Corry) > Trent Burchanowski (CL) decision 6-4
113  Logan Jaquay (Eisenhower) > Kayden Reyda (Corry) fall 0:18
120  Logan Dehner (Clarion) > Luke Tomlinson (MG) decision 13-12
126  Tyler Le (Cheektowaga) > Easton Headman (Eisenhower) fall 5:50
132  Miles Knuckles (Coventry) > Brendon Ramsey (CL) fall 2:30
138  Jimmy Kramer (Falconer) > Noah Blankenship (Kane) decision 4-0
145  Derek Ecklund (CL) > Garrett Head (Eisenhower) decision 10-8
152  Sam Grey (CLV) > Aiden Hulings (Kane) decision 8-7
160  Alec English (Kane) > Alex Barnett (Eisenhower) decision 13-6
170  Kaleb Shank (Coventry) > Cameron Whisner (Kane) fall 2:33
182  Austin Hinzman (Coventry) > Robbie Penhollow (Falconer) major decision 11-3
195  Cael Black (Eisenhower) > Hayden Linkerhof (Corry) decision 7-3
220  Josef Bauer (Eisenhower) > Ben Szymanowski (CL) decision 10-4
285  Mason Pagett (Randolph) > Collin Mower (Falconer) fall 5:03

Consolation Final (3rd)

 99  Martin Ohlsson (CL) > Alex Bechakas (Kane) decision 6-3
106  Brodie Little (Falconer) > Lucas Baer (MG) fall 2:34
113  Dillon Illerbrun (Kane) > Wyatt Meeder (CL) decision 11-9
120  Colby Simon (Coventry) > Sammy Esaleh (SH) fall 5:32
126  Joey Pillittieri (Falconer) > Hunter Teboe (Falconer) decision 6-1
132  Austin Bourgeois (CL) > Gannon Jaquay (Eisenhower) fall 0:38
138  Josh Bortz (Eisenhower) > Jomar Medero Montanez (Jamestown) decision 2-1
145  Nick Saeger (Falconer) > Taige Jones (MG) fall 1:59
152  Bryce Baglia (Falconer) > Cutter Boggess (Clarion) fall 2:36
160  Austin Sliwinski (Cheektowaga) > Liam Fagan (Coventry) forfeit
170  Nick Marsh (Frewsburg) > Brock Johnson (Falconer) decision 3-1
182  Matt Petrilla (Corry) > Jacob Tomlinson (MG) technical fall 16-1
195  Dontae Hoose (Southwestern) > Kyle Trim (MG) decision 4-3
220  Ty Stahli (Kane) > Shawn Proctor (Corry) fall 4:51
285  Kyle Barnett (Coventry) > Zach Kellerman (Clarion) fall 1:13

Consolation Final (5th)

 99  Jayden Malecki (CL) > Aaron Raczka (Cheektowaga) decision 6-0
106  Karsen DePasquale (Falconer) > Evan Garske (Coventry) decision 7-5
113  William Eaton (SH) > Matthew Trim (MG) decision 9-2
120  Harley Morris (Kane) > Michael Carnes (Southwestern) major decision 11-1
126  Lucas Peterson (Corry) > Brendon Rowe (CL) decision 4-2
132  Hunter Savitz (Corry) > Colton Zacherl (Clarion) decision 10-9
138  Dagon Bryant (Southwestern) > Kody Arntz (Coventry) fall 1:30
145  Tony Fiasco (Falconer) > Zac Langless (Falconer) decision 9-4
152  Mack Mikula (Falconer) > Nate Holt (Eisenhower) fall 4:24
160  John Kozlowski (Falconer) > Donanvan Edmonds (Clarion) decision 5-2
170  Jordan Dustin (Falconer) > Ethan Chambers (Eisenhower) major decision 11-2
182  Cam Boggess (Clarion) > Hudson Johnson (Falconer) decision 10-9
195  Grant Cheney (Falconer) > Dom Cartwright (Kane) fall 2:47
220  Alex Duncanson (MG) > Jacob Zachar (Randolph) forfeit
285  Jeramy Card (Eisenhower) > Markeith Mingo (Cheektowaga) fall 2:07


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (19th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament)