★ ★ ★ ★ ★ Meet History
20th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament
January 10, 2020 - January 11, 2020 @ Falconer High School (Falconer, New York)
Powered by matburn®

 

Champions
Individual champions of the 20th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament. Shared by Falconer Wrestling. Click for larger image. [MORE PICS]




Varsity

Team Final

Corry [PA] 258.5, Falconer 239, Kane [PA] 207, Eisenhower [PA] 189.5, Southwestern 169, Chautauqua Lake 166.5, Maple Grove 102, Eden 95, Starpoint 85, Lake Shore 81, Erie [PA] 70, Clarion [PA] 68, Jamestown 63, Coventry [OH] 62, Lackawanna 61, Sweet Home 57.5, Tonawanda 55.5, Randolph 49, Frewsburg 29, Cheektowaga 22, Dunkirk 14

Outstanding Wrestler Award - Joey Pillittieri (Falconer)

Championship Final (1st)

 99  Gage LaPlante (Starpoint) > Martin Ohlsson (CL) major decision 9-1
106  Brayden Newman (Falconer) > Lucas Munsee (Corry) fall 3:42
113  Trent Burchanowski (CL) > Nagi Fadel (Lackawanna) decision 8-4
120  Logan Jaquay (Eisenhower) > Michael Carnes (Southwestern) forfeit
126  Joey Pillittieri (Falconer) > Harley Morris (Kane) decision 7-1
132  Luke Tomlinson (MG) > Julian Martin (LS) fall 2:24
138  Gannon Jaquay (Eisenhower) > Colby Simon (Coventry) decision 6-2
145  Josh Bortz (Eisenhower) > Lane Hillard (Kane) decision 5-3
152  Bryce Baglia (Falconer) > Devin Jeffery (LS) fall 3:44
160  Giovanni Schifano (Eden) > Dylan Gourley (Corry) decision 8-3
170  Cameron Whisner (Kane) > Jason Frazer (Tonawanda) decision 7-4
182  Teddy Race (Kane) > Matt Petrilla (Corry) decision 6-5
195  Hayden Linkerhof (Corry) > Dontae Hoose (Southwestern) decision 8-2
220  Cael Black (Eisenhower) > Shawn Proctor (Corry) decision 7-3
285  Dominic Sigler (Erie) > Benton Smith (Clarion) decision 6-1

Consolation Final (3rd)

 99  John Vicario (Eden) > Jordan Joslyn (CL) decision 4-2
106  Alex Bechakas (Kane) > Jayden Malecki (CL) fall 0:56
113  Austin Chase (Falconer) > Dylan Lyness (Starpoint) decision 3-1
120  Hunter Harris (CL) > Damion Kinney (Corry) decision 5-0
126  Sammy Esaleh (SH) > Garrett Swan (Southwestern) major decision 14-4
132  Easton Headman (Eisenhower) > Shane Walczyk (Eden) fall 0:28
138  Brendon Ramsey (CL) > Trey Proper (Corry) major decision 11-0
145  Nick Lapinski (Corry) > Dagon Bryant (Southwestern) fall 2:59
152  Gaven Dewey (Southwestern) > Addison Plants (Kane) fall 0:19
160  Nate Asp (Kane) > Donanvan Edmonds (Clarion) decision 5-0
170  Tatyn Bryant (Southwestern) > John Kozlowski (Falconer) decision 4-3
182  Hudson Johnson (Falconer) > Kyle Trim (MG) decision 1-0
195  Jake Tomlinson (MG) > Brock Johnson (Falconer) decision 8-6
220  Collin Beichner (Falconer) > Christian Miller (Lackawanna) decision 2-0
285  Cooper Nystrom (Kane) > Kyler Barnett (Coventry) decision 1-0

Consolation Final (5th)

 99  Cole Bloomquist (Jamestown) > Aaron Raczka (Cheektowaga) fall 2:18
106  Josiah Previte (Erie) > Neves Hoose (Southwestern) decision 7-5
113  Kayden Reyda (Corry) > Taylor Crofoot (Jamestown) fall 0:56
120  Karsen DePasquale (Falconer) > Damereon Nickson (Erie) decision 7-5
126  Mohamed Alshawi (Lackawanna) > Jacob Eckler (Starpoint) decision 7-2
132  Xander Hind (Randolph) > Lucas Peterson (Corry) decision 5-3
138  Hunter Savitz (Corry) > Ben Westerberg (Kane) DQ
145  Luke Ely (Kane) > Kody Arntz (Coventry) fall 0:56
152  Axel Andrews (SH) > Luke Pagett (Randolph) fall 1:51
160  Mack Mikula (Falconer) > Zachary Wolcott (CL) decision 6-3
170  Austin Sacchetti (Corry) > Ryan Inkley (Randolph) decision 2-0
182  Tyler Williams (Southwestern) > Jeremyah Aiken (Eisenhower) forfeit
195  David Stein (Falconer) > Josh Parker (Eisenhower) fall 0:45
220  Beckham Peehler (Starpoint) > Zechariah Padd (MG) major decision 13-5
285  Xavier Reyda (Corry) > Collin Mower (Falconer) decision 2-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (20th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament)