NYSPHSAA Section V Class D Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 19, 1988 - February 20, 1988 @ SUNY Geneseo (Geneseo, New York)

 

5 Lyndonville Grapplers Advance
SOURCE: Medina Journal-Register, Monday, February 22, 1988. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Pavilion 206.5, Canisteo 164, Alfred-Almond 150, Jasper-Troupsburg 105.5, Kendall 98, Northstar Christian 87.5, Avoca 84, Lyndonville 83.5, Red Creek 60, Dundee 43, Keshequa 41, Bolivar 38, Campbell 33, Hammondsport 18, Savona 10, Fillmore 9, Red Jacket 5

Championship Final (1st)

 91  Dan Goodison (NC) > Brett Richardson (Canisteo)
 98  Maurice Robinson (Kendall) > Corey Irvine (JT) technical fall 4:12
105  Don Duncanson (Lyndonville) > Lenny Herrick (AA) fall 1:57
112  Arturo Martinez (Pavilion) > Roger Dunn (JT) major decision 10-0
119  Dave Crook (Canisteo) > Brian Aldrich (JT) decision 7-6
126  John Bannister (Pavilion) > Kenny Porter (AA) decision 8-3
132  Phil Dodge (Canisteo) > Jason Emo (AA) decision 2-0
138  Mike Davis (Canisteo) > Eric Calkins (JT) decision 4-2
145  George Brown (Pavilion) > Chris Harb (Kendall) decision 4-0 (1OT)
155  Brent Walton (Pavilion) > Rich Pierce (Canisteo) decision 6-5
167  Mark Cammilleri (NC) > Todd Forkey (Kendall)
177  Gary Hammond (Avoca) > Marshall Livingston (RC) decision 8-3
215  Bob Sprague (Dundee) > Don Dietrich (Canisteo) technical fall 5:35
250  Joe Donlon (Canisteo) > Jim Peterson (Avoca) decision 5-3

Consolation Final (3rd)

 91  Gary Ordway (AA) > Dan Hinrich (Pavilion) technical fall 5:00
 98  Heath Wietz (AA) > Chad Draper (Pavilion) fall 4:42
105  Dean Goodison (NC) > Bill Jaconski (JT) fall 2:29
112  Jeff Newman (Lyndonville) > Mike McIntyre (RC) decision 6-2
119  Wade Marriott (Kendall) > Rick Siebert (Lyndonville) decision 4-0
126  Jason Lowe (Bolivar) > Chad Woodworth (JT) fall 4:26
132  Greg Majors (Pavilion) > Joe McDonald (Bolivar) major decision 14-6
138  Scott Herick (Campbell) > Tim Sullivan (Pavilion) decision 9-8
145  Matt Smith (JT) > James Coon (Keshequa) fall 4:16
155  Chuck Ferguson (RC) > Tom Decker (AA) decision 6-4
167  Jeff Dix (Lyndonville) > Dan Johnson (AA) fall 3:23
177  E.J. Kenyon (AA) > Jeff Harris (Pavilion) fall 3:17
215  Randy Plummes (Lyndonville) > Craig Baker (Pavilion) major decision 11-2
250  Ian Henderson (AA) > Jamie Watson (Dundee) technical fall 4:25


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class D Wrestling Championships)