NYSPHSAA Section VI Class AAAA Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 15, 2002 - February 16, 2002 @ Jamestown High School (Jamestown, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2002. Click for larger image.


Varsity

Team Final

Lancaster 186, Niagara Falls 174, Lockport 140, West Seneca West 135, Jamestown 134, Kenmore West 119, Williamsville North 113, North Tonawanda 112, Niagara Wheatfield 109, Frontier 88, Sweet Home 85.5, Kenmore East 66.5, Clarence 51, Hamburg 47, Orchard Park 42

Outstanding Wrestler Award - Jake Anderson (WSW)

Championship Final (1st)

 96  James DiNicolantonio (WN) > Craig Kosnikowski (NT) default
103  Andrew Stella (SH) > Joe Stanz (Jamestown) major decision 16-2
112  Lorne McCallum (Lancaster) > Steve Sanderson (NT) major decision 18-5
119  Mark Thomas (NF) > Jason Past (KW) decision 5-2
125  Robert Klinger (NF) > Hyder Syed (WN) decision 6-3
130  Anthony Fortini (WSW) > Joshua Eagan (NF) fall 4:00
135  Josh Zimmerman (Frontier) > Chris Monin (Lancaster) decision 4-0
140  Derek Ostrowski (Lancaster) > Jeff Tater (SH) decision 9-4
145  Chris Terranova (Lancaster) > David Young (Frontier) decision 12-8
152  Shawn Hannon (Jamestown) > Josh Oakey (NW) fall 2:40
160  Andy Martin (SH) > Scott Hannon (Jamestown) decision 5-3 (1OT)
171  Chase Pittman (Lockport) > Trevor Mullard (Jamestown) decision 4-0
189  Doug Scheider (KW) > Josh Sova (Lockport) decision 6-4
215  Joe Grace (KW) > Jim Benedict (Lockport) major decision 10-1
275  Jake Anderson (WSW) > Rick Eicheldinger (Lancaster) fall 3:58

Consolation Final (3rd)

 96  Yuri Polychenko (KW) > Andy Wienckowski (Lancaster) fall 2:18
103  Rich Guarino (NT) > Adam Pollock (WN) fall 3:46
112  Mackenzie McGill (KE) > Corey Kane (Jamestown) major decision 15-4
119  Will Bruce (NT) > Brandon Clark (Jamestown) decision 5-2
125  Brandon Monin (Lancaster) > Adam Lesniak (WSW) major decision 8-0
130  Josh Shouldice (Hamburg) > Robert Koshinski (NW) decision 2-0
135  Derek Endres (WN) > Korey Larson (NW) decision 3-1
140  Desmond Crayton (NF) > Steve Kruszynski (Hamburg) forfeit
145  Larry Aceti (NF) > Mike Rosenberg (Lockport) decision 10-8
152  Rich Butera (Frontier) > Harold Healey (NF) fall 2:51
160  Kyle Schmelzle (NW) > Jeremy Markle (WSW) decision 2-0 (1OT)
171  Nate Talun (WN) > Adam Miklos (Frontier) decision 3-0
189  Ben Bayer (Clarence) > Kevin Weber (OP) decision 5-3
215  Richard Posey (NF) > Mike McGuire (WN) major decision 12-1
275  Todd Hoeltke (KE) > Jimmie Byrd (Lockport) decision 6-5 (1OT)

Consolation Final (5th)

 96  Dale DeBacco (NF) > Zechariah Lange (NW) major decision 15-7
103  Dale Converse (Lancaster) > Pat Brown (WSW) decision 2-1
112  Greg Capozzi (KW) > Nick Massaro (SH) forfeit
119  Nate Sibenik (WSW) > Justin Daugherty (Clarence) decision 9-5
125  Awad Dubashi (NW) > Shaun Lapsley (KE) default
130  Steve Rupert (Lancaster) > Derek Vaughn (Jamestown) decision 12-5
135  Tom Allen (SH) > Joe Klein (Lockport) major decision 11-2
140  Mike McCabe (WSW) > Jeff Mitchell (NW) forfeit
145  Nick Brown (NT) > Cory Turner (WSW) decision 8-6
152  Bill Jones (Lockport) > Ian Minard (Lancaster) major decision 14-6
160  Neshon Morley (Lockport) > Nick Strange (NF) decision 6-3
171  Greg Genco (Hamburg) > Chris Rivers (NW) decision 7-4
189  Jake Meyer (NT) > Joshua Kingsley (NW) decision 3-0
215  Brian Hanes (NT) > Lucas Sienk (OP) fall 1:49
275  Nick Fracassi (NF) > Jason Weber (OP) fall 3:25


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AAAA Wrestling Championships)