NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 13, 2004 - February 14, 2004 @ Ripley High School (Ripley, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2004. Click for larger image.


Varsity

Team Final

Pine Valley 207, Salamanca 146, Frewsburg 134.5, Panama 133, Randolph 120, Silver Creek 112, Ripley 111.5, Allegany-Limestone 102, Barker 99.5, Cassadaga Valley 85, Portville 82, Maple Grove 75, Cattaraugus-Little Valley 60, Franklinville 33, Westfield 28.5, Chautauqua Lake 26.5

Outstanding Wrestler Award - Kevin Rosplock (CV)

Championship Final (1st)

 96  Matt Metzler (Salamanca) > Josh Micek (MG) technical fall 16-0
103  Chris SanFilippo (SC) > Tanner Jones (MG) decision 7-2
112  Phil Kavanaugh (SC) > Lucas Woyton (PV) fall 3:03
119  Jon Reeson (Barker) > Matt LeBlanc (AL) major decision 11-2
125  Kevin Rosplock (CV) > Mike Aris (Barker) decision 14-7
130  Scott Johnston (Ripley) > Cody Eddy (Panama) decision 8-5
135  Matt Campion (Frewsburg) > Mark Harmon (PV) fall 1:14
140  Steve Shoup (CV) > Phil McChesney (Frewsburg) decision 7-0
145  Jon Jacobson (Salamanca) > Chad Wright (Randolph) decision 10-3
152  Justin Gilbert (Ripley) = Mike Schimek (PV) draw 4-4
160  Josh Lancaster (SC) > Matt Emke-Walker (PV) major decision 12-1
171  Matt Miller (AL) > Jared Jacobson (Salamanca) decision 5-2
189  Kane Smith (Salamanca) > Erik Connor (Randolph) fall 1:33
215  Evan Owens (Panama) > Andy Sickles (Randolph) fall 3:17
275  John Stow (CL) > Doug Tyma (PV) major decision 14-1

Consolation Final (3rd)

 96  Brock Banse-Fay (CV) > Trent Johnston (Ripley) forfeit
103  A.J. Wheeler (Salamanca) > Heath Marciszewski (Barker) fall 2:45
112  Scott Billayard (Frewsburg) > John Crisafulli (AL) decision 7-4
119  Mike Gresh (Ripley) > Nick Marucci (Frewsburg) decision 10-7
125  Josh Bryant (CLV) > Nick Green (AL) fall 0:45
130  Vince Aris (Barker) > Josh Lang (Frewsburg) decision 7-4
135  Billy Roosa (Salamanca) > Ryan Hamilton (SC) fall 1:49
140  Darren Saulsgiver (Panama) > Brian Andrews (Randolph) major decision 15-4
145  Mike Emke-Walker (PV) > Andrew Apperson (MG) forfeit
152  Richie Betts (Westfield) > Joe Holcomb (Portville) decision 2-1
160  Garrett Stephen (Portville) > Ben McLaughlin (Randolph) major decision 10-1
171  Kelvin Snyder (PV) > Ryan Gibbs (Panama) technical fall 4:45
189  Joe Lindquist (PV) > Randy Pike (Panama) major decision 12-0
215  Matt Miller (Portville) > Tom Parker (CV) technical fall 3:26
275  Tim Zapel (Portville) > Matt Walker (CLV) fall 0:48

Consolation Final (5th)

 96  Jon Flasher (Frewsburg)
103  Cory Cusimano (Panama) > Spencer Scalf (Frewsburg) decision 14-8
112  Steven Swinehart (Ripley) > Chris Calhoun (Westfield) fall 2:54
119  Ryan Uhlendorff (SC) > Max Woyton (PV) major decision 12-4
125  Tyler McChesney (Frewsburg) > Robert Lindquist (PV) decision 3-0
130  Aaron Steward (PV) > Kyle Crisafulli (AL) default
135  Matt Burlingame (Portville) > Alex Froman (Panama) decision 5-2
140  Chad Hallett (MG) > Len Mazerbo (Barker) decision 14-12
145  Andy Kasprzak (CLV) > Josh Haynes (Portville) DQ
152  Justin Hoag (Salamanca) > Tim McElwain (Randolph) decision 4-1
160  Justin Skinner (Ripley) > Kelby Feldt (Panama) decision 7-4
171  Addison Bragg (Frewsburg) > Arin Whiteman (Randolph) default
189  Bobby Kohler (Franklinville) > Travis Furlow (Ripley) decision 9-3
215  Kevin Bailey (PV) > David Connor (Frewsburg) fall 1:47
275  Joe Hall (Franklinville) > Mike McMaster (Barker) fall 1:41


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)